Štovētie kāposti spainīšos. Kurus pirkt, bet kurus labāk ne?

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ir pienācis vēso ziemas vakaru laiks, kad itin bieži līdz ar pamatēdienu galdā liekam arī štovētus kāpostus. Pavāri, gardēži un vienkārši ēst gatavotāji apgalvo, ka vislabākie kāposti izdodas tad, ja tie gatavoti savām rokām. Bet ko darīt, ja tādu iespēju, prasmju vai vēlmju nav? Portāla TVNET komanda devās uz vairākiem veikaliem, nopirka dažādus štovētus vai sautētus kāpostus un testēja tos kopā ar restorāna «Ferma» su-šefu Dimitriju Redenku.

Jau sākumā gribam uzsvērt, ka iegādājāmies tos dažus štovēto kāpostu iepakojumus, kuri veikalos tiek piedāvāti. Jāatzīst, ka piedāvājuma klāsts izrādījās mazāks, nekā sākotnēji domājām. Ar šo kāpostu salīdzināšanu nevēlamies aizvainot kādu konkrētu ražotāju. Mūsu mērķis bija izvērtēt produkta kvalitāti un garšu.

Pirms kāpostu testēšanas restorāna «Ferma» su-šefs Dimitrijs Redenka informē:

Ziemā štovēti kāposti ir neatņemama ēdienreizes sastāvdaļa. Jau izsenis cilvēki ir gatavojuši un ēduši štovētus kāpostus, jo tie ir ļoti garšīgi. Katram ir savas gatavošanas metodes. Godīgi sakot, esmu ļoti priecīgs dzirdēt, ka štovēto kāpostu piedāvājums veikalos bija mazs, tas nozīmē, ka nav pieprasījuma. Tātad cilvēki paši gatavo!

Štovētiem kāpostiem ir jāsastāv no:

  • skābētiem kāpostiem,
  • burkāniem,
  • ķimenēm,
  • cukura, medus vai dedzinātas karameles,
  • žāvētas gaļas,
  • cūku taukiem.


Štovēti kāposti «Rimi», 1 kg, eur 1,89

Sastāvs: skābēti kāposti (kāposti, burkāni, sāls, ķimenes), rapšu eļļa, cukurs, tomātu pasta, garšvielas.

Štovēti kāposti «Rimi», 1 kg, eur 1,89
Štovēti kāposti «Rimi», 1 kg, eur 1,89 Foto: tvnet

Pirms sildīšanas kāposti izskatās un smaržo labi. Bet sildot kāpostus, pazuda to sākotnējā intensīvā krāsa. Es nevaru saprast, kādēļ sautētiem kāpostiem tiek pievienota tomātu mērce. Turklāt tā nebija līdz galam izsildīta, tikai pievienota pašās beigās, lai dabūtu tumšo krāsu. Manāmi trūkst burkānu, tie trīs gabaliņi, kas tur ir, – tas neskaitās. Ņemot vērā, ka šie kāposti ir gatavoti rūpnieciski, es teiktu, ka garša ir okei. Mājās štovēti kāposti gan nekad tā negaršotu, jo būtu izmantotas citas izejvielas.

Štovēti kāposti «Tip Top», 1 kg, eur 1,64

Sastāvs: skābēti kāposti (galviņkāposti, burkāni, sāls, ķimenes), rapšu eļļa, cukurs, tomātu pasta, garšvielas.

Štovēti kāposti «Tip Top», 1 kg, eur 1,64
Štovēti kāposti «Tip Top», 1 kg, eur 1,64 Foto: tvnet

Godīgi sakot, izskata ziņā es neredzu atšķirību starp šiem un iepriekšējiem kāpostiem, tikai šeit ir pievienots vēl mazāk ķimeņu. Dažādi ražotāji, bet vizuāli ir praktiski identiski. Pēc garšas šeit ir jūtami vairāk cukura. Šie nav tik asi. Arī pēcgarša ir patīkamāka.

Štovēti kāposti «Dimdiņkāposti», 1 kg, eur 2,19

Sastāvs: skābēti kāposti (galviņkāposti 88%, burkāni, sāls, ķimenes), rapšu eļļa, cukurs, tomātu pasta, garšvielas.

Štovēti kāposti «Dimdiņkāposti», 1kg, eur 2,19
Štovēti kāposti «Dimdiņkāposti», 1kg, eur 2,19 Foto: tvnet

Arī šie vizuāli ir ļoti līdzīgi iepriekšējo divu ražotāju kāpostiem. Arī šeit trūkst ķimeņu, dažus burkānu gabaliņus gan var redzēt. Bet smarža ir apetīti rosinoša. Var just, ka šie nav pārsautēti kāposti, pat vēl nedaudz kraukšķīgi. Ir vajadzīgais kāposta skābums, nav par saldu – tas ir labi, jo, ja ir vēlme, cukuru mēs vienmēr vēl varam pievienot. Man patīk gan konsistence, gan tekstūra, gan krāsa, gan arī garša. Manuprāt, tieši tā, kā štovētiem kāpostiem vajadzētu garšot.

Sautēti kāposti «Mājas gaumē», «Garīši», 1 kg, eur 2,30

Sastāvs: skābēti kāposti (baltie galviņkāposti, sāls, ķimenes), burkāni, rapšu eļļa, cukurs, garšvielu maisījums mainīgās proporcijās (var saturēt selerijas, sinepes, kviešus), aromatizētājs.

Sautēti kāposti «Mājas gaumē», «Garīši», 1 kg, eur 2,30
Sautēti kāposti «Mājas gaumē», «Garīši», 1 kg, eur 2,30 Foto: tvnet

Šeit uzreiz ir redzama pilnīgi cita krāsa – bez tomātu mērces. Šie kāposti izskatās tik smalki sadalījušies, ka man ir aizdomas par pārsautēšanu, būs kā mīksta putra. Pirmā garša ir pārāk salda, bet pēcgarša skāba. Pārsautēti. Mīksti. Nekādas tekstūras.

Pēc kāpostu testēšanas noskaidrojām, kas ir to ražotāji, un apskatījām to sastāvu. Interesanti, ka pirmajiem trim – «Rimi», «Tip Top» un «Dimdiņkāpostiem» tie bija teju identiski, pat uzrakstītā secība. No sastāva saraksta mulsina «garšvielas» - kas un cik daudz tad tur ir?

Savukārt mājražotāju «Garīši» kāpostu iepakojums vēsta, ka šie ir «sautēti kāposti mājas gaumē», kam su-šefs Dimitrijs gan nepiekrīt. «Uz iepakojuma rakstīts, ka tie ir mājas gaumē, tajā pašā laikā tur ir rakstīts, ka klāt pievienoti aromatizētāji. Kam mājās ir aromatizētāji?»

Ja tomēr izvēlaties pirkt jau gatavos štovētos kāpostus, lūk, Redenkas ieteikums:

Apcepiet vispirms sīpolu, tad pēc izvēles bekonu, kādu žāvētu gaļiņu, krūtiņu. Eļļu daudz nevajadzētu pievienot, jo no treknā gaļas gabala būs arī tauciņš. Pielieciet klāt kāpostiem un sildiet. Labu apetīti!

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Uz augšu