Shēmai var būt dažādas variācijas. Piemēram, prece tiešām ienāk un tiek pārdota reālam pircējam, kurš nezina, ka viņa pārskaitītais PVN budžetā nenonāk. Tāpat preci var pārdot bez čekiem, bet deklarēt, ka tā ir izvesta no Latvijas. Arī šajos gadījumā krāpnieki var saņemt PVN atmaksu no budžeta. Darījumos var būt iesaistītas desmitiem firmu, tā apgrūtinot darbu ieņēmumu dienestam.
Pieejamā informācija par abiem lielākajiem nodokļu parādniekiem «Tendem Neman» un M4U liecina, ka tie varētu būt šādu shēmu dalībnieki. Par abām ir sākti kriminālprocesi. Lai arī abu uzņēmumu darbība ir apturēta, VID nesniedz informāciju, cik lielas summas šīm firmām vai viņu darījumu partneriem ir izdevies no budžeta nepamatoti saņemt.
Dace Pelēkā, VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja: «Bet kā mēs viņu jums varam iedot, ja mums pēc tam kāds var pateikt, ka mēs esam pārkāpuši konfidencialitātes pantu, es atvainojos.»
76 miljoni ir tikai uzrēķins, no budžeta izkrāptas varētu būt daudzkārt mazākas, taču vienalga pietiekami iespaidīgas summas. Tie varētu būt miljoni. Atgūt naudu, ja palikušas tikai tukšas uzņēmumu čaumalas, ir gandrīz neiespējami. Konti ir tukši, īpašumu nav, amatpersonās bezpajumtnieki vai ārvalstu pilsoņi.
Edijs Ceipe, VID Finanšu policijas priekšnieks: «Pieredze rāda, ka pirmās rezultatīvās darbības ir tajos kriminālprocesos, kad ir negaidītības princips, kad ir operatīvā darba realizācijas fāze, kad gan banku konti var tikt bloķēti, gan kratīšanas veiktas, gan seifi, gan datori, gan visi pārējie pierādījumi operatīvi iegūti.»
Tikmēr, neviena netraucēts, darbu turpina nodokļu parādnieka SIA M4U līdzinieks, SIA M4U Group. M4U Group ir tas pats īpašnieks, kas nodokļu parādniekam. Arī grāmatvedību un lietvedību kārto Kočņevs. Pērn uzņēmums apgrozījis gandrīz 9 miljonus eiro. Arī šim uzņēmumam gada pārskatā lasāms, ka «vadība nodrošina piesardzīgo politiku attiecība uz debitoriem» ar visām gramatikas kļūdām.