Šo nozari var negatīvi ietekmēt gan britu mārciņas kursa kritums, gan pieprasījums var mazināties.
Ja tā notiks, tas ietekmēs bezdarba samazināšanās tempu, eksports neaugs kā cerēts.
«Mazāki kļūs arī mūsu emigrantu naudas pārvedumi ģimenēm Latvijā. Ja «Brexit» izraisīs vājumu visā Eiropas ekonomikā, tad tas skars jau visu eksportu. Latvijai tas nozīmētu eksporta apjoma kritumu, nelielu bezdarba kāpumu, mazākus kā cerēts ienākumus valsts un pašvaldību budžetos, piebremzēs vēlmi investēt. Izaugsme Latvijā sašļuks. Konkurence eksporta tirgos kļūs vēl asāka un algas celt būs grūtāk,» skaidroja eksperts.
Tomēr kopumā Latvijas ekonomikas spēks nebūs atkarīgs no Lielbritānijas izstāšanās, bet gan no cik daudz paši spēsim izdarīt, sacīja Kazāks. Negatīvā ietekme uz Latvijas ekonomiku būs jūtama, bet nekas ļoti dramatisks.
Tādēļ savas tautsaimniecības stiprināšanai jādara tas, par ko runāts daudzus gadus – jāveic strukturālās reformas daudzās nozarēs, tajā skaitā, tieslietās, veselībā, izglītībā. «Varam izdzīvot, ja esam spēcīgi,» sacīja Kazāks.
Visvairāk īstermiņā no «Brexit» cietīs pati Lielbritānijas ekonomika, kas negatīvāka scenārija gadījumā var ieslīdēt recesijā, norādīja ekonomists. Britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru strauji sarukusi līdz zemākajam līmenim kopš 1985.gada, akciju tirgi pasaulē krīt, obligāciju ienesīgums arī. Turklāt sarukusi arī eiro vērtība.