Būvnieki prognozē digitālo tehnoloģiju lietojuma palielināšanos

Būvniecības valsts kontroles biroja direktors Pēteris Druķis

FOTO: Ieva Čīka / LETA

Tuvākajos gados Latvijas būvniecības nozarē varētu notikt būtiskas izmaiņas, tostarp mazināties nelielo uzņēmumu skaits, kā arī palielināties digitālo tehnoloģiju lietojums, uzskata būvnieku pārstāvji.

Ja sīkie un vidējie būvniecības uzņēmumi nespēj pielāgoties šā brīža tirgus prasībām, proti, augstākai pakalpojumu kvalitātei, Eiropas standartiem, kuri tiek ieviesti arī Latvijā, kā arī digitālai projektēšanai un projektu vadībai, tiem nāksies būtiski sašaurināt vai pat izbeigt savu darbību, uzskata Būvniecības valsts kontroles biroja vadītājs Pēteris Druķis.

Būvniecības valsts kontroles birojs patlaban strādā gan pie jaunu tehnisko standartu noteikšanas, gan precīzas atbildības noteikšanas un administratīvā sloga mazināšanas, tādēļ tā vadītājs paredz, ka mazos uzņēmumus aizstās spēcīgākas t.s. nišas kompānijas, kas ģenerāluzņēmējiem spēs piedāvāt kvalitatīvus un konkrētus pakalpojumus.

«Regulāri runājot ar uzņēmumu pārstāvjiem, tostarp arī oktobra beigās notikušajā «BIM forumā 2015», mēs pārliecināmies par to, ka daļa būvnieku patiešām vēlas uzlabot savu pakalpojumu kvalitāti, ieviešot, piemēram, digitālās tehnoloģijas, kas ļauj radīt precīzākus projektus, veidot produktīvāku sadarbību ar celtniekiem un pasūtītājiem,» uzskata SIA «BIM Solutions» valdes priekšsēdētājs Ēriks Vītols.

Viens no pārmaiņu ierosinātājiem, kas liek intensīvāk domāt par digitāliem risinājumiem, ir arvien ciešākā sadarbība ārvalstu partneriem. Proti, ārvalstu kompānijas, kas darbā izmanto digitālos risinājumus, tostarp BIM (Building information modeling), vēlas, lai tādus izmanto arī vietējie partneri.

Būvnieku pārstāvji atzīst, ka pilnīga BIM tehnoloģiju ieviešana ir ilgstošs process, kas prasa daudzu pušu iesaisti, taču tā rezultāti ir visai iespaidīgi. Ļoti svarīgs ir šā procesa pirmais posms, proti, ir jāmaina likumdošana, jāpilnveido kvalitātes kritēriju noteikšana, kā arī jāapmāca speciālisti darbam ar atbilstošu programmatūru.

«Jāatceras, ka BIM tehnoloģijas ir instrumenti ļoti prasmīgu projektētāju, celtnieku un radošu arhitektu rokās, kuras nedrīkst izmantot neprofesionāli. BIM paredz kvalitatīvas kontroles iespējas, ātru nepilnību novēršanu projektēšanas laikā, līdz ar to pasūtītājam ir zināmas objekta izmaksas un tā ilgstpējība,» apmācību nozīmi skaidro BIM praktiķis un sabiedriskās organizācijas LATBIM pārstāvis Dēvijs Šīraks.

Tālākais ir vienošanās nozarē, kuri objekti obligāti ir modelējami, izmantojot BIM tehnoloģijas. Eksperti ir vienisprātis, ka tie varētu būt pašvaldību pasūtīti projekti un sabiedriski nozīmīgas ēkas. Proti, būves, kuru drošībai, kvalitātei un kontrolei pēdējos gados tiek pievērsta pastiprināta uzmanība.

«Mūsuprāt, BIM tehnoloģijai jau tuvākajos gados jābūt obligātam priekšnosacījumam pašvaldību objektos un sabiedriski nozīmīgu ēku būvniecībā, jo tādējādi procesus ir vieglāk kontrolēt gan pasūtītājam, gan arī projektu vadītājam. Turklāt būvniecība kļūst caurspīdīgāka un efektīvāka. Arī turpmāk speciālistus regulāri informēsim par BIM tehnoloģijām un izglītosim būvniecības speciālistus BIM Solutions rīkotajos semināros, jo uzskatām, ka šādi var strādāt efektīvāk un kvalitatīvāk,» skaidro Ēriks Vītols.

Uz augšu