Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Krievija nosaka importa embargo lielākajai daļai pārtikas produktu

FOTO: Reuters/ScanPix

Krievija noteikusi «pilnīgu embargo» lielākajai daļai pārtikas produktu, kas tiek importēti no Eiropas Savienības (ES), ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu, ceturtdien paziņoja Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs.

«Krievija ievieš pilnīgu embargo liellopu gaļai, cūkgaļai, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieram, pienam un piena produktiem no ES, ASV, Austrālijas, Kanādas un Norvēģijas,» norādīja Medvedevs.

Aizliegums ilgs vienu gadu

Importa aizliegums stājas spēkā nekavējoties un

ilgs vienu gadu, ja «mūsu partneri nedemonstrēs konstruktīvu pieeju» attiecībā uz sankcijām pret Krieviju, teica Medvedevs.

«Protams, tas ir nopietns lēmums šādu pārtikas produktu piegādātājiem no šīm valstīm,» atzina Krievijas premjers.

Sola bargi sodīt tālākpārdevējus

Viņš precizēja, ka embargo neattieksies uz zīdaiņu pārtiku. Krievijas iedzīvotāji varēs nopirkt embargo pakļautos pārtikas produktus ārvalstīs, ja vien to vēlēsies, bet tie, kas mēģinās gūt peļņu no šo produktu tālākpārdošanas Krievijā, tiks «bargi sodīti», brīdināja Medvedevs.

Krievija aizliedz šādu produktu ievešanu no ASV, ES, Kanādas, Austrālijas un Norvēģijas:

- svaiga, atdzesēta vai saldēta liellopu gaļa;

- svaiga, atdzesēta vai saldēta cūkgaļa;

- svaiga, atdzesēta vai saldēta mājputnu gaļa vai pārtikas subprodukti;

- sālīta, žāvēta vai cepta gaļa;

- zivis, vēžveidīgie, moluski un tamlīdzīgi ūdens bezmugurkaulnieki;

- piens un piena produkti;

- dārzeņi un ēdamie sakņaugi;

- augļi un rieksti;

- desas un analogi produkti no gaļas, gaļas un asins subprodukti; gatavi pārtikas produkti no gaļas;

- gatavie produkti ar sieru un biezpienu, kas izgatavotu uz augu tauku bāzes;

- pārtikas produkti (pienu saturoši produkti uz augu tauku bāzes).

Pārliecināts, ka «situāciju pagriezīs sev par labu»

Lēmums par sankciju ieviešanu «mums nenāca viegli, bet mēs bijām spiesti to pieņemt. Bet arī šajos apstākļos es esmu pārliecināts, ka mēs spēsim šo situāciju pagriezt sev par labu,» sacīja Medvedevs.

Krievijas premjerministrs arī lepni paziņoja, ka Rietumu produktu importa aizliegums «ļaus attīrīt veikalu plauktus mūsu ražojumiem»

un tas vietējiem lauksaimniecības preču ražotājiem «dos lielisku iespēju un unikālus apstākļus produkcijas paplašināšanai, lai ieņemtu importa preču tirgu».

Draud slēgt gaisa telpu

Medvedevs arī draudēja slēgt Sibīrijas gaisa telpu tranzīta lidojumiem starp Eiropu un Āziju.

Medvedevs arī paziņoja, ka Krievijas gaisa telpa tiks slēgta Ukrainas lidsabiedrību tranzīta lidojumiem.

Krievijas valdība ir gatava ieviest arī sankcijas aviobūves, kuģubūves un autobūves jomās.

Rīkojums no Putina

Kā ziņots, Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien parakstīja rīkojumu par tirdzniecības un sadarbības ierobežošanu ar valstīm, kuras ieviesušas ekonomiskās sankcijas pret Krieviju.

Putina rīkojums paredz uz gadu «aizliegt vai ierobežot [..] Krievijas teritorijā ievest noteiktus lauksaimniecības produktus, izejmateriālus un ražojumus no valstīm, kas ieviesušas ekonomiskās sankcijas pret Krievijas juridiskām un/vai fiziskām personām vai pievienojušās šādam lēmumam».

Krievijas varasiestādes cer, ka gaļas importu varēs segt lielie piegādātāji no Argentīnas un Brazīlijas, bet augļus un dārzeņus varēs iepirkt Turcijā un Azerbaidžānā, vēsta laikraksts «Vedomosti».

Liela daļa pārtikas Krievijā - tieši no Eiropas

Krievija pašlaik gadā importē 600 000 tonnas cūkgaļas, no kā puse tiek ievesta no Eiropas valstīm. Kopš februāra, kad Krievija sāka ieviest Eiropas produktu importa ierobežojumus, pārtikas produktu cenas gada skatījumā pieaugušas par 20%.

Pēc Federālā statistikas biroja datiem, Krievija 2013.gadā importēja pārtikas produktus 43 miljardu ASV dolāru (32 miljardu eiro) vērtībā, kas veido 13,4% no visa Krievijas importa. Pusi no šīs summas veido produkti no ES, ASV, Kanādas, Austrālijas un Japānas, neskaitot alkoholiskos un bezalkoholiskos dzērienus.

Aptuveni 30% no Krievijā pārdotajiem pārtikas produktiem ir importa preces, turklāt atsevišķās pozīcijās šī proporcija ir atšķirīga - 50% siera, 35% cūkgaļas, 60% liellopu gaļas, 35% mājlopu, 16% augu eļļas un 19% konservu ir importēti.

Pēc «Vedomosti» aprēķina, 2013.gadā ES produkcija aizņēma 37% no Krievijas importētās gaļas, 13% zivju un molusku, 33% dzīvnieku izcelsmes produkcijas (piens, olas, medus), 30% dārzeņu, 24% augļu, 39% gaļas un zivju pārstrādes produktu un 25% dzērienu.

Pēc Krievijas analītiķu aprēķiniem, jau ieviestie lauksaimniecības produktu ierobežojumi Krievijas inflāciju palielinājuši par 1,5 procentpunktiem, norādot, ka ES produkcijas aizliegšanas dēļ cūkgaļas cenas jau pieaugušas par 20%.

Pēc jauno sankciju ieviešanas inflācijas pieaugums veidos 2,5 procentpunktus, un 2014.gada beigās inflācija Krievijā veidos 7,5%, prognozē VTB.

Atbildē uz Rietumu ieviestajām sankcijām pēdējās nedēļās Krievija masveidā bloķējusi dažādu lauksaimniecības produktu ievešanu no Eiropas valstīm.

No Krievijas puses arī izskanējuši draudi Eiropas Savienības (ES) lidsabiedrībām slēgt vai ierobežot gaisa satiksmi Krievijas teritorijā.

Eiropas Savienība (ES) un ASV 29.jūlijā nolēma piemērot papildu sankcijas pret Krievijas enerģētikas, ieroču rūpniecības un finanšu nozarēm, nosodot Maskavu par agresiju pret Ukrainu. Šonedēļ par papildu sankciju ieviešanu paziņoja arī Kanāda un Japāna.

Uz augšu
Back