Raidījums atklāj, kāpēc, iespējams, atlaida Bordānu

FOTO: LETA

Lietuvas banka sūdzas Eiropas komisijai par Latvijā zaudētu 2,9 miljonu eiro aizdevumu. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns lūdza pārbaudīt tiesneša un maksātnespējas administratora saspēli. Tāpēc, iespējams, ministrs uzkāpa sprādzienbīstamai tēmai, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc Nacionālā apvienība (NA) viņu vēlas atsaukt no amata, ziņo TV3 raidījums «Nekā personīga».

Lūdz atcelt no amata

ministrs uzkāpa sprādzienbīstamai tēmai un tas ir viens no iemesliem, kāpēc kļuvis neērts.

Strīda iemesls - zemesgabals

Zemesgabali pašā Baltijas jūras krastā pierobežā Nidas ciemā arī ir galvenais strīda iemesls starp «Medicinos bank» un lietuviešiem piederošu firmu Latvijā. Taču metodes, ar kādām strīdu risina maksātnespējas administratori, kropļo godīgu maksātnespējas vidi Latvijā.

Notikumi sākas vēl trekno gadu karstumā Lietuvā. Nelielā «Medicinos banka» grupai lietuviešu uzņēmēju aizdod 2,9 miljonus eiro biodīzeļa rūpnīcas būvei. Par labu bankai ieķīlā zemes Latvijā. Īpašumus pārvalda Latvijā reģistrēta firma «Nida Invest». 35 hektārus pierobežā lietuvieši nopirka, lai spekulētu. Latvijas zemesgrāmatā ieraksta, ka bez bankas atļaujas ar šīm zemēm turpmāk neko darīt nedrīkst. Biodīzeļa projekts izgāžas, un tālākie notikumi bankai nes vienu nepatīkamu pārsteigumu pēc otra. Biodīzeļa rūpnīca bankrotē, un uzņēmējiem jāatdod bankai zemi Nidā.

Taču viņi nolemj banku atstāt bešā, klusām mākslīgi uztaisa firmas bankrotu un izdara to ar Latvijas maksātnespējas administratoru rokām.

«Mēs bijām šokēti, ka hipotēku, kas ierakstīta zemesgrāmatā, var tik vienkārši ignorēt un administrators var to it kā nepamanīt. Kā valstī, kas ir Eiropas Savienībā, tas var tik viegli notikt?» neizpratnē ir bankas valdes loceklis Rolans Alekperovs.

Māna banku

Administratori turpina banku mānīt arī tālāk.
Liepājas tiesā tiesnese Inta Pūce sākumā faktiski atzīst banku par kreditoru, bet pēc mēneša to atkal noraida. Tikai tad bankas pārstāvji saprot, ka Latvijā ir apspēlēti.

Atbildīga būs valsts

«Jeļena Vītola, mūsuprāt, nav tā lēmējpersona un, lai arī viņai ir dotas tikpat kā tiesas funkcijas, viņa rīkojas valsts vārdā un par viņas darbībām arī valsts atbildēs, taču ir jūtams, ka viņas darbības kontrolē kādi citi, augstāki spēki un viņa ir tikai izpildītājs,» norāda Lietuvas bankas pārstāvis.

Lietuvas vēstnieks Ričards Degutis Latvijā ir satraucies. Īsā laikā šis ir jau otrs skaļais gadījums, kad administratora un tiesneša lēmumu dēļ ir pamats runāt par Lietuvas investīciju aizsardzības līguma pārkāpumiem.

Tikai pēc ģenerālprokurora protesta tiesa lietu pārskatīja un maksātnespēju atcēla.

«Parasti vēstniecība iesaistās nopietnās skaļās lietās, un tāda iepriekš bija IKI skaļā tiesvedība, un tagad grūtībās ar saviem parādniekiem nonākusī «Medicinos Banka». Mēs uzskatām, ka mums jāaizsargā uzņēmēju intereses. Un es gribu uzsvērt, ka abos gadījumos mēs esam saņēmuši sapratni no Latvijas augstākajām amatpersonām,» raidījumam norāda Lietuvas vēstnieks Latvijā.

Uzreiz pēc viņa aktīvas iesaistīšanās šajā lietā arī sekoja partijas biedru lēmums viņu izslēgt no tēvzemiešiem un lūgt premjeru Bordānu atcelt arī no tieslietu ministra amata.
Valsts šo funkciju pirms vairākiem gadiem tieslietu ministra tēvzemieša Gaida Bērziņa laikā atdeva pašiem administratoriem.

Lasītākais šobrīd

Uz augšu