Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Darba devēji iesaka, ko studēt

TVNET
Darba devēji iesaka, ko studēt
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 30

Tuvojoties brīdim, kad vairāk nekā 30 tūkstošiem Latvijas vispārizglītojošo skolu absolventu būs jāizdara izvēle, kurās profesionālās vai augstākās izglītības iestādēs apgūt savu nākotnes specialitāti, Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un karjeras portāls «Prakse.lv» iepazīstina ar Latvijas darba devēju ieteiktāko izglītības iestāžu un profesiju topu.

Ieteiktāko izglītības iestāžu tops tiek veidots jau otro gadu, aicinot darba devējus karjeras portālā Prakse.lv izteikt viedokli, kuras profesijas ir pieprasītas darba tirgū un kurās izglītības iestādēs darba devēji ieteiktu tās apgūt. Topa mērķis ir palīdzēt pamatskolu un vidusskolu absolventiem šovasar izdarīt pareizo profesijas un izglītības iestādes izvēli.

LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone: «Viens no darba devēju lielākajiem izaicinājumiem ir kvalificētu speciālistu piesaiste. Ikvienam uzņēmējam ir skaidrs, ka darbinieku attīstībā nepieciešams ieguldīt laiku un resursus, tomēr process ir ātrāks un vieglāks, ja darbinieks jau ir guvis pietiekamu pamatu savai attīstībai konkrētajā jomā – tostarp kvalitatīvu un darba tirgum atbilstošu izglītību. Dalība šāda topa izveidē ir darba devēju iespēja paust savu viedokli, kuras izglītības iestādes veic kvalitatīvāko darbu jauno speciālistu sagatavošanā. Izvēloties izglītības iestādes, kuru sniegtās izglītības kvalitātei darba devēji uzticas, jaunieši var justies drošāk, ka pēc to absolvēšanas spēs veidot iecerēto karjeru savā nozarē.»

Iesaka apgūt gan inženiertehniskās, gan sociālās zinātnes

Topa rezultāti liecina, ka šogad darba devēju ieteikto profesiju lokā izteikti dominē informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares specialitātes, par Topa līderi izvirzot programmētāja profesiju, bet 20 populārāko ieteikto profesiju lokā ir arī IT speciālists un datortīklu administrators. Līdzās programmētāja profesijai pirmajā ieteiktāko profesiju pieciniekā ir mārketinga speciālists, grāmatvedis, projektu vadītājs un sabiedrisko attiecību speciālists.

«Profesijas, kas TOPā minētas visbiežāk, pārstāv gan jomas, kuru pieaugošais pieprasījums atspoguļojas arī vidēja termiņa ekonomikas prognozēs, gan arī specialitātes, kurās absolventu skaits pat pārsniedz pieprasījumu, tomēr darba devēji tieši šajās jomās saskaras ar nepietiekamu jauno speciālistu kvalifikāciju un profesionalitāti. Līdz ar to loģiski, ka darba devēji vēlas ieteikt, kur apgūt izglītību attiecīgajā jomā, lai absolventa izredzes darba tirgū būtu augstākas,» norāda Portāla Prakse.lv vadītājs Jānis Logins.

Līderi darba devēju skatījumā RTU

Apkopojot informāciju par darba devēju ieteiktākajām izglītības iestādēm, arī šogad topa līdera godu saglabā Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kurai seko Latvijas Universitāte (LU), Banku augstskolā (BA), pirmoreiz piecu ieteiktāko izglītības iestāžu lokā iekļuvusi Biznesa augstskola «Turība» (BAT), bet piecinieku noslēdz Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU).

Jāpiebilst, ka ieteiktāko studiju programmu desmitniekā īpaši augstu vērtētas RTU piedāvātās datorzinātņu programmas, LU apgūstamās datorzinātņu, finanšu, komunikācijas un tiesību zinātņu programmas, BA uzņēmējdarbības vadības un finanšu, BAT sabiedrisko attiecību, kā arī Rīgas Ekonomikas augstskolas bakalaura programma ekonomikā un uzņēmējdarbības vadībā.

93% jauniešu ņem vērā darba devēju viedokli

Karjeras portāla Prakse.lv veiktā pētījumā noskaidrots, ka 93% absolventu, izvēloties studijas, ņem vērā darba devēju viedokli. Par to liecina arī arvien pieaugošais TOPa sadaļas apmeklējums portālā Prakse.lv, proti, 2012./2013. mācību gadā TOPu skatījuši 150 000 cilvēku.

Šogad TOPa veidošanā piedalījušies vairāk nekā 620 uzņēmumu, kuri pārstāv visplašāko tautsaimniecības nozaru loku. To vidū ir «Latvenergo», «Lattelecom», «Rimi», «Maxima», «Tele 2», «Citadele», «Latvijas Dzelzceļš» un daudzi citi.

LDDK un Prakse.lv pārstāvji iesaka jauniešiem ņemt vērā darba devēju un absolventu vērtējumu, izvēloties studiju jomu un izglītības iestādi, lai nodrošinātu sev darba iespējas nozarē, kuru izvēlējušies apgūt. Savukārt izglītības iestādēm TOPa veidotāji iesaka vairāk uzmanības pievērst darba devēju iesaistei programmu izstrādē un studiju kvalitātes vērtēšanā, lai iegūstamā kvalifikācija absolventiem patiešām nodrošinātu konkurētspēju darba tirgū.

Darba devēju TOP5 ieteiktākās profesijas:

1. Programmētājs

2. Mārketinga speciālists

3. Grāmatvedis

4. Projektu vadītājs (+2)

5. Sabiedrisko attiecību speciālists (+4)

Darba devēju TOP5 ieteiktākās izglītības iestādes:

1. Rīgas Tehniskā universitāte

2. Latvijas Universitāte

3. Banku augstskola

4. Biznesa augstskola Turība (+1)

5. Latvijas Lauksaimniecības universitāte

Darba devēju TOP5 ieteiktākās studiju programmas:

1. Datorsistēmas/ Rīgas Tehniskā universitāte

2. Datorzinātnes/ Latvijas Universitāte

3. BSc in Economics and Business/Stockholm School of Economics in Riga(jauna TOP 10)

4. Uzņēmējdarbības vadīšana/ Banku augstskola (jauna TOP 10)

5. Grāmatvedība, analīze un audits/ Latvijas Universitāte (+3)

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu