Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Pieaug interese par namīpašumu apsaimniekošanu pašu spēkiem

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Aizvien vairāk dzīvokļu īpašnieku Liepājā paši vēlas apsaimniekot savus namus. 19. janvārī Dome izskatīja četrus iesniegumus par dzīvojamo māju nodošanu dzīvokļu īpašnieku apsaimniekošanā, 16. februārī – divus iesniegumus. Līdz ar to šogad dzīvokļu īrnieki savā apsaimniekošanā ir pārņēmuši sešus namus.

Dome janvārī nolēma nodot īpašnieku apsaimniekošanā dzīvojamās mājas Dzintaru ielā 4, O. Kalpaka ielā 93, Otaņķu ielā 13 un Kroņu ielā 13/15, savukārt 16. februārī – Kuģinieku ielu 4A un Bāriņu ielu 21A. Katrā no minētajiem namiem ir vairāki dzīvokļi. To īpašnieki vai nu ir izveidojuši nama apsaimniekošanas biedrību vai noslēguši nama apsaimniekošanas pilnvarojuma līgumu, ar kuru izteikuši vēlēšanos pašiem turpmāk apsaimniekot savu dzīvojamo namu, kā arī ēkai funkcionāli piesaistītās palīgēkas un zemes gabalu.

„Būt par īpašnieku un mācēt apsaimniekot savu īpašumu – tā ir atbildība. To mēs vēl mācāmies, jo ilgi esam dzīvojuši ar iepriekšējo laiku stereotipiem par kolektīvo īpašumu. Taču tirgus apstākļos katrs īpašums ir vērtība, kuras pieaugums īpašniekam ir jāveicina. Labi, ka tagad aizvien vairāk liepājnieku izprot, ka ikviens dzīvojamais nams ir privatizēto dzīvokļu īpašnieku kopīpašums, un to nedrīkst lietot, nedomājot par visa nama pienācīgu aprūpi, uzturēšanu un sakopšanu,” uzskata pašvaldības iestādes „Nekustamā īpašuma pārvalde” vadītājs Mārtiņš Tīdens.

Minētās iestādes vecākais eksperts Aivars Kaņka atzīmē, ka pašvaldības apsaimniekošanā esošo namu apsaimniekošana pašu spēkiem paplašinās tāpēc, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulators noteicis īres (apsaimniekošanas) maksas tarifu pieaugumu pašvaldības apsaimniekotajos namos, pēdējā laikā ir pieauguši arī apkures izdevumi, atkritumu izvešanas tarifi un citu komunālie pakalpojumu izmaksas. „Turpretim jaunajam apsaimniekotājam ir iespējams pašam noteikt apsaimniekošanas maksas lielumu un noteikt, kādām vajadzībām to izlietot,” skaidro A. Kaņka. Apsaimniekojot pašiem savu dzīvojamo māju, iedzīvotājiem ir iespējams ietaupīt līdz 20 procentiem no izdevumiem, jo darbus var organizēt un paveikt bez starpniekiem, ir dažādas pakalpojumu sniedzēju izvēles iespējas, būtiski samazināti administratīvie izdevumi. Ne mazāk svarīgs faktors ir iespējas plānot darbus, balstoties uz iedzīvotāju vēlmēm un naudas ieņēmumu daudzuma. Paši īrnieki lemj, ko un kad vajag remontēt, ko nē, un maksā pēc faktiski padarītā darba, kā arī paši kontrolē paveiktā darba kvalitāti.

Īpašniekiem pašiem uzsākt nama apsaimniekošanu atļauj “Biedrību un nodibinājumu likums”. Likums nosaka, ka namu apsaimniekošanas biedrībām nav nepieciešams statūtkapitāls, līdz ar to īpašnieki var brīvi veidot šādas juridiskās personas. Biedrības valde, kas sastāv no 3-5 cilvēkiem, izvēlas, kas apsaimniekos ēku, kas uzkops teritoriju, kas veiks grāmatvedību un citus ar nama apsaimniekošanu saistītus darbus.

„Iedzīvotāji tādējādi saredz ceļus, kā turpmāk apsaimniekot savu namu, kā taupīt un lietderīgāk izlietotu līdzekļus, kā rūpīgāk kontrolēt komunālo pakalpojumu apjomu un kvalitāti,” uzsver A. Kaņka. Lai biedrība pārņemtu māju savā apsaimniekošanā, biedrībā jāiestājas vairāk nekā pusei dzīvokļu īpašnieku.

Otra māju apsaimniekošanas forma ir dzīvokļu īpašnieku pilnvarojuma līgums. Ar līgumu īpašnieki pilnvaro vienu fizisko personu būt par mājas pārvaldnieku. Šādu lēmumu jāatbalsta ne mazāk kā 75 procentiem no īpašnieku kopskaita.

Pēc tam, kad Dome apstiprinājusi māju nodošanu citam apsaimniekotājam, „Nekustamā īpašuma pārvalde” sagatavo nodošanas - pieņemšanas aktus un citus dokumentus, kas nepieciešami, lai tās pārņemtu juridiska vai fiziska persona.

UZZIŅAI

· Laikā no 1999. gada līdz 2005. gada 31.dececembrim dzīvokļu īpašnieku apsaimniekošanā nodotas 318 mājas, tai skaitā, 29 - apsaimniekošanas biedrībām.

· 2005. gadā dzīvokļu īpašnieku apsaimniekošanā nodotas 49 dzīvojamās mājas, t.sk., 15 mājas - apsaimniekošanas biedrībām.

· 2004. gadā īrnieku apsaimniekošanā nodota 71 dzīvojamā māja, t.sk., 7 mājas - biedrībām.

· Pašlaik Liepājā pašvaldības apsaimniekošanā ir 1015 dzīvojamās mājas (Vecliepājā - 557, Jaunliepājā - 289, Karostā - 169).

· Vēl apsaimniekošanā iespējams nodot vismaz 10 procentus no pašvaldības namiem.

INTERESANTI

· Veiksmīgi strādā apsaimniekošanas biedrība „Jūrmala 108” , kas apsaimnieko namu Klaipēdas iela 108. Ņemot kredītu Ls 46 000 uz 15 gadiem, nomainīts jumta iesegums, nosiltināti bēniņi, veikta gala sienu siltināšana, nomainītas visas komunikācijas, nomainītas ārdurvis un pagrabtelpu logi.

· Biedrība „Elkoņu 3” paveikusi jumta nomaiņu. Ir uzsāktās pārrunas ar bankām par kredīta ņemšanu. Plānots ņemt kredītu Ls 40 000 apjomā uz 12 gadiem. Līdzekļi paredzēti siltummezgla ierīkošanai, visu iekšējo komunikāciju nomaiņai un siltuma cauruļu siltināšanai.

· Biedrība „Uliha 130”, ņemot kredītu Ls 20 000 apjomā uz 12 gadiem, plānojusi veikt mājas energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu