Vairākām valsts kompensējamām zālēm samazināta cena; papildināts medikamentu klāsts

Aptieka. Ilustratīvs foto FOTO: Reuters/LETA

Panākot vienošanos ar zāļu ražotājiem un lieltirgotavām, vairākiem valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajiem medikamentiem samazināta cena 2% līdz 45%. Pateicoties tam, kompensējamās zāles varēs saņemt lielāks pacientu skaits, portālu TVNET informē Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga.

NVD norāda vairākiem medikamentiem ir samazināta cena, kuru valsts maksā, lai nodrošinātu zāles kompensācijas sistēmas ietvaros.

Tāpat papildināts valsts kompensējamo zāļu klāsts. Medikamentu sarakstā no 1. janvāra ir iekļautas jaunas zāles mielofibrozes (kaulu smadzeņu mieloproliferācijas slimība) un kolorektālā vēža ārstēšanai, kā arī paplašinātas terapijas iespējas pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. Iekļaujot jaunas zāles, paplašinātas arī patoģenētiskās terapijas iespējas pacientiem ar primāro plaušu hipertensiju.

Lai atvieglotu onkoloģijas pacientiem ķīmijterapijas veikšanu un ietaupītu pacientu laiku, lielu daļu no parenterāli ievadāmo onkoloģisko līdzekļu turpmāk valsts nodrošinās centralizētā iepirkuma kārtībā. Tas nozīmē, ka ķīmijterapijai nepieciešamie līdzekļi tiks piegādāti ārstniecības iestādēm. Līdz šim atsevišķos gadījumos pacientam tika izrakstīta recepte ķīmijterapijai nepieciešamā līdzekļa saņemšanai aptiekā.

Kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauta arī jauna diagnoze – “Citi nātrenes veidi”. Līdz ar to pacientiem ar hronisku spontānu nātreni turpmāk noteiktus medikamentus no valsts budžeta līdzekļiem kompensēs 100 % apmērā.

No 1. janvāra valsts kompensējamo zāļu sarakstā ir 1714 medikamenti un 253 medicīniskās ierīces.

NVD vērš uzmanību, ka 50 %, 75 % vai 100 % apmērā, atkarībā no kompensācijas apmēra konkrētai diagnozei, valsts kompensē lētākās zāles ar līdzvērtīgu efektivitāti. Līdz ar to, ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm pacientam ir jāsedz pašam. Tāpēc pacienti tiek aicināti pārrunāt ar ārstu un farmaceitu lētāku zāļu lietošanas iespēju, lai ārstētos nepārmaksājot, jo aktīvā viela, kura ārstē konkrēto slimību, līdzvērtīgas efektivitātes zālēm ir viena un tā pati.

NVD informē, ka iedzīvotāju skaits, kuri saņem valsts kompensējamos medikamentus, katru gadu pieaug. Gada laikā zāles no valsts budžeta tiek nodrošinātas ap 700 tūkstošiem pacientu.

Uz augšu
Back