Pk, 22.09.2023.

Kā izdevīgāk - pārdot un pirkt nekustamo īpašumu pašam vai caur starpniekiem?

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Pixabay

Lai pārdotu vai nopirktu nekustamo īpašumu, var paļauties uz saviem spēkiem vai izmantot specializētu nekustamo īpašumu aģentūru un citu juridisku iestāžu pakalpojumus. Pēdējā laikā nekustamo īpašumu tirgu ietekmē arī sociālie tīkli un dažādi specializēto nekustamo īpašumu platformu digitālie pakalpojumi. Kas jāzina pircējiem un pārdevējiem un kādas ir galvenās priekšrocības un trūkumi dažādiem īpašuma iegādes un pārdošanas veidiem, analizē Igaunijas uzņēmuma “RIA.com Marketplaces” speciālisti.

Nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana saviem spēkiem

Nekustamā īpašuma meklēšanu vai pārdošanu mūsdienās visvieglāk veikt, izmantojot specializētās nekustamo īpašumu pārdošanas un sludinājumu platformas. Latvijā tās ir ss.lv, city24.lv, Igaunijā – KV.ee un Lietuvā – domoplius.lt. Pašam pārdodot vai pērkot nekustamo īpašumu, galvenā priekšrocība ir finansiāli apsvērumi, jo visa par nekustamo īpašumu prasītā summa paliek pārdevējam, protams, izņemot nodokļos samaksājamo apjomu. Galvenais mīnuss - laika patēriņš gan pircējam, gan pārdevējam: nekustamā īpašuma pārdošana parasti ilgst vairākus mēnešus, kuru laikā notiek intensīva komunikācija starp potenciālajiem pircējiem un pārdevējiem.

Foto: Unsplash

Nekustamo īpašumu aģentūras pakalpojumi

Nekustamo īpašumu aģentūras pakalpojumu izmantošana gan pārdevējam, gan pircējam ir veids, kā atbrīvoties no daudziem šajā procesā nepieciešamajiem darbiem, to vidū dokumentu kārtošanas, pircēja vai pārdevēja meklēšanas un laikietilpīgā komunikācijas procesa, lai atklātu visas interesējošās detaļas par konkrēto īpašumu, vienotos par apskates laiku un citām niansēm. Galvenā priekšrocība ir ātrāka piemērotā nekustamā īpašuma atrašana vai pārdošana.

Pircējam aģentūra piemeklē tieši viņa prasībām atbilstošus īpašumus, arī tādus, kas, iespējams, tobrīd nav atrodami sludinājumu portālos un citās nekustamo īpašumu pārdošanas platformās.

Galvenais trūkums: aģentūras pakalpojumi nav lēti – uzņēmums nekustamā īpašuma pārdošanas gadījumā saņem zināmu procentu no darījuma summas vai konkrētu atlīdzību, par kuru abas puses vienojušās. Dažkārt, lai pārdevējs par savu īpašumu saņemtu vēlamo cenu, bet aģentūra segtu savas izmaksas, nekustamais īpašums pircējam tiek piedāvāts par augstāku cenu, nekā tas būtu tieša darījuma gadījumā. Dažkārt šī starpība ir pat vairāki tūkstoši eiro.

Jaunas tendences – sociālie tīkli un 360 grādu tūres

Līdzīgi kā citās jomās, arī nekustamo īpašumu darījumos arvien lielāka loma ir arī komunikācijai Instagram, Facebook un Telegram. Sacenšoties ar sociālajiem tīkliem, daudzas specializētās nekustamo īpašumu platformas intensīvi meklē veidus, kā atvieglot nekustamā īpašuma meklēšanu pircējiem, piemēram, piedāvājot 360 grādu tūres un digitalizējot formalitāšu kārtošanu.

“360 grādu tūres ir veids, kā ietaupīt pircēju un pārdevēju laiku: potenciālais pircējs var virtuāli izstaigāt nekustamo īpašumu, ērti sēžot pie datora, un klātienē apmeklēt tikai tos dažus, kas tiešām atbilst viņa vēlmēm.

Vēl viens jomas jaunums, ko piedāvā arī mūsu uzņēmuma uzturētā nekustamo īpašumu platforma Ukrainā DOM.RIA.com, ir “Pārbaudītie dzīvokļi” - nekustamie īpašumi, par kuriem pircējs var būt drošs, ka negadīsies nepatīkami pārsteigumi. Praksē tas nozīmē to, ka nekustamā īpašuma pārdevējs izsauc inspektoru, kurš pārbauda visus dzīvokļa dokumentus, fiksē nekustamā īpašuma stāvokli un veic 360 grādu fotografēšanu, kā arī nekustamo īpašumu pārdošanas platformā izvieto detalizētu sludinājumu. Pie katra šāda sludinājuma ir īpaša atzīme. Šādā veidā nekustamā īpašuma pārdošanas process ir krietni ātrāks un aizņem nevis, piemēram, trīs mēnešus, bet mēnesi. Tas krietni atvieglo darījuma veikšanu, kā arī piesaista pircējus, kuri meklē tieši šādus, jau pārbaudītus īpašumus,” stāsta Igaunijas uzņēmuma “RIA.com Marketplaces” valdes loceklis Nikolajs Zlotnitsks.

Foto: Unsplash

Banku īpašumi

Daudzas bankas savās mājaslapās vai specializētajos sludinājumu portālos piedāvā nekustamos īpašumus, kas iegādāti ar hipotekāro kredītu starpniecību vai bijuši nodrošinājums cita aizņēmuma gadījumā. Šādi īpašumi pārdošanai tiek piedāvāti vai nu brīvprātīgi, vai jau pēc konfiskācijas un izsoles stadijā.

Galvenais pluss: banku darījumi ir droši, caurredzami un nekustamo īpašumu ir iespējams iegādāties lētāk nekā pēcpārdošanas tirgū.

Galvenais trūkums: nekustamo īpašumu izsoles var tikt pārsūdzētas vai savas pretenzijas var pieteikt esošie iemītnieki un īrnieki, tāpēc vienmēr ieteicams pirms tam noskaidrot visas nianses un to, vai nekustamais īpašums jau ir atbrīvots.

Nekustamo īpašumu pārpircēji

Amerikas Savienotajās Valstīs, Eiropā un arī Baltijas valstīs darbojas uzņēmumi, kuru galvenā nodarbošanās ir nekustamo īpašumu pārpirkšana. Šādi uzņēmumi iegādājas nekustamo īpašumu un pēc tam to pārdod tālāk par lielāku cenu. Nekustamā īpašuma pārdevējam tas nozīmē tūlītēju darījumu un samaksu, taču jārēķinās, ka darījuma summa visbiežāk ir vismaz 20% mazāka nekā īpašuma reālā tirgus vērtība. Pēc nekustamā īpašuma iegādes uzņēmums to pārdod tālāk par augstāku cenu vai nu uzreiz, vai arī papildus investē remontā, lai peļņa un tālākpārdošanas vērtība būtu vēl lielāka.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu