Čakša: Sodu regulējuma sakārtošana farmācijas jomā veicinās zāļu pieejamību

FOTO: Ieva Makare / LETA

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šodien atbalstītā detalizētāku administratīvo sodu sistēma farmācijas jomā veicinās zāļu pieejamību aptiekās, aģentūrai LETA pastāstīja komisijas priekšsēdētāja biedre, deputāte Anda Čakša

Kā skaidroja Čakša, sadzīviski novērojams, ka ir vidēji daudz gadījumu, kad aptiekā nav pieejami lētāki medikamenti, kuriem ir tāds pats efekts. Uz nepieciešamību nodrošināt, lai aptiekās būtu pieejamas lētākās konkrētā veida zāles, komisijas sēdē norādīja arī Veselības ministrijas pārstāve.

Līdz ar grozījumiem iecerēts sakārtot sistēmu, ka zāļu piegāde aptiekā būs jāprasa rakstiski, tādējādi to šos pieprasījumus būšot vieglāk pārbaudīt. 

Komisijas sēdē daži deputāti interesējās par to, vai piedāvātās izmaiņas nebūs pārāk apgrūtinošas aptiekām.

Grozījumi Farmācijas likumā nepieciešami saistībā ar administratīvo sodu pārņemšanu no Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa katras jomas attiecīgajā likumā.

Kā norādīts likumprojekta anotācijā, paredzētie naudas sodi noteikti atbilstoši administratīvā pārkāpuma bīstamībai. Mazākie naudas sodi ir paredzēti par pārkāpumiem, kuri ir salīdzinoši mazāk bīstami sabiedrības un iedzīvotāju veselībai, piemēram, zāļu iegādes uzskaites kārtības pārkāpšana ārstniecības iestādē vai farmaceitiskās aprūpes noteikumu pārkāpšana.

Lielākie naudas sodi ir paredzēti par pārkāpumiem, kuri ir bīstami sabiedrības un iedzīvotāju veselībai, piemēram, viltotu zāļu ražošana vai zāļu lieltirgotavas atteikums aptiekai piegādāt zāles, ja šīs zāles ir atrodamas šīs zāļu lieltirgotavas krājumos. 

Salīdzinājumā ar pašreizējo sodu regulējumu cilvēkiem paredzēto zāļu jomā sankcijas ir paaugstinātas, jo šis nodarījums ir potenciāli bīstams - tas var radīt tiešus draudus personu un sabiedrības veselībai. 

Attiecībā uz veterināro farmāciju ir noteikti konkrēti un būtiski pārkāpumi, par kuriem ir tiks piemērots naudas sods. Jebkurš cits pārkāpums veterinārās farmācijas jomā, kas uzskatāms par novēršamu, tiks risināts izdodot administratīvo aktu, uzliekot par pienākumu novērst konstatēto pārkāpumu, skaidrots likuma grozījumu anotācijā.

Grozījumi stāsies spēkā līdz ar Administratīvās atbildības likumu. Paredzēts, ka šis likums stāsies spēkā 1.jūlijā.

Uz augšu
Back