Covid-19 izplatības dēļ šogad recesija gaidāma daudzās ES dalībvalstīs, paziņo Dombrovskis

Eiropas Komisijas izpildviceprezidents Valdis Dombrovskis

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Saistībā ar koronavīrusa Covid-19 izplatības ierobežošanai ieviestajiem pasākumiem šogad recesija gaidāma daudzās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, trešdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas vietnieks Valdis Dombrovskis (JV).

"Ir skaidrs, ka problēmas būs. Tās būs pietiekami nopietnas. Mēs redzam, ka, visticamāk, būs recesija daudzās ES dalībvalstīs," sacīja Dombrovskis. 

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka pagaidām nav iespējams sniegt precīzas prognozes, jo situācija būs atkarīga no tā, kā izdosies pārvarēt šo koronovīrusa epidēmiju. "Ja pašreiz ieviestie pasākumi būs sekmīgi un ļaus samazināt vīrusa izplatību, ekonomika samērā ātri arī varēs atgūties," pauda Dombrovskis.

Tāpat viņš uzsvēra, ka šajā periodā ir nepieciešams atbalstīt uzņēmumus.

"Šajā situācijā ir būtiski nodrošināt, lai iespēju robežās ierobežotu cilvēku atlaišanu, ierobežotu problēmas uzņēmumiem, lai uzņēmumi nebūtu spiesti iziet no biznesa un tādā veidā netiktu mazināts ekonomikas potenciāls. Tāpēc mēs arī ļoti uzsveram, ka šajā brīdī ir jāsniedz uzņēmumiem nepieciešamais atbalsts," teica Dombrovskis.

Viņš norādīja, ka, situācijas stabilizēšanai, izdevumi, kurus dalībvalstis papildus novirzīs veselības aprūpei, uzņēmumu atbalstam un arī sociālajam atbalstam, netiks uzskatīti par ES fiskālo noteikumu pārkāpumiem.

"Tādējādi dalībvalstīm pašreiz ir iespējas visus nepieciešamos līdzekļus novirzīt uzņēmumu atbalstam," teica Dombrovskis, piebilstot, ka tas attiecas arī uz aviokompānijām. 

Pēc minētā teiktā, rosināts noteikt, ka izsniegtos priekšmaksājumus, kā arī līdz šim neizmantotos ES līdzekļus dalībvalstis varēs izmantot Covid-19 radīto problēmu risināšanai. "Mēs paredzam iespēju, ka pašreiz ES fondu līdzekļus var novirzīt tieši ar vīrusa epidēmijas pārvarēšanu saistītiem izdevumiem," norādīja Dombrovskis.

Jau ziņots, ka līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatību izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojumu. Tostarp no otrdienas atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu, izņemot pasažieru pārvadājumus ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu. 

Uz augšu