T, 10.08.2022.

Vai tu palūdz bērnam atļauju publiskot viņa foto? Tu atstāj digitālo pēdu

Egoiste
Vai tu palūdz bērnam atļauju publiskot viņa foto? Tu atstāj digitālo pēdu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: depositphotos.com

Vecāku vēlme dalīties ar bērna ikdienas piedzīvojumiem varētu pastiprināties laikā, kad ģimenes ārkārtas situācijas dēļ spiestas ievērojami vairāk laika pavadīt kopā. Tomēr vajadzētu atcerēties, ka bērna fotogrāfiju un video publicēšana tiešsaistē vienmēr ir nopietni jāapsver.

Eksperti apkopojuši piecus jautājumus, kurus vecākiem vajadzētu uzdot, pirms ievieto bērna foto vai video kādā sociālās tīklošanās vietnē.

Kāpēc ar to ir vērts dalīties?

Pirms jebkuras darbības vērts saprast motivāciju, jo īpaši, ja vēlies dalīties ar nepilngadīga bērna attēlu. Nenāktu par sliktu šo jautājumu uzdot par jebkādu saturu, ko plānots publicēt sociālajos tīklos.

Vai tu vēlētos, ka kāds cits to publicētu par tevi?

Atbilde būs atkarīga no individuālajām īpašībām; ekstraverta personība noteikti atbildēs citādi nekā introverta. Svarīgi atcerēties, ka bērni var gribēt vairāk privātuma nekā mēs, tāpēc vienmēr, tiklīdz bērns ir spējīgs atbildēt, ir jājautā, vai drīkst publicēt viņa foto. Ja bērns ir pārāk mazs, atgriezies pie pirmā jautājuma.

Vai bērnam varētu būt kauns par šo saturu šodien vai nākotnē?

Mēs nezinām, kas mūsu bērniem pieaugušā vecumā izraisīs kaunu, tāpēc jācenšas izvairīties no tādu fotogrāfiju un video publicēšanas, kas potenciāli varētu šo sajūtu izraisīt.

Vecāki nereti pat neaizdomājas, ka fotogrāfijas, kurā bērns niķojas vai raud, ievietošana tiešsaistē var būt apkaunojoša, turklāt momentā pieejama tūkstošiem, ja ne pat miljoniem cilvēku.

Vai ir kāds, kuram nevajadzētu to redzēt ne tagad, ne nākotnē?

Ja vari iztēloties kaut vienu cilvēku, kuram to nevajadzētu redzēt, tad nedalies. Tas var izklausīties pārspīlēti, bet arvien biežāk tiek novērots, ka potenciālie darba devēji, universitāšu uzņemšanas administrācija un pat tikko iepazīti cilvēki mērķtiecīgi meklē informāciju par konkrēto personu internetā.

Nav ieteicams publicēt neko tādu, kas kādreiz dzīvē bērnam varētu traucēt.

Vai bērns būs priecīgs par šādu digitālās pēdas nospiedumu?

Visi vecāki noteikti vēlas, lai viņu bērnu asociētu ar gudru, jauku un veiksmīgu personību, tāpēc ir vērts apdomāt, vai sociālajos tīkos publicētie bērna foto un video palīdz veidot pozitīvu bērna tēlu vai tieši pretēji - to graut?

"Der atcerēties, ka vienmēr, ja tas ir iespējams, jājautā bērnam atļauja publicēt foto vai video, kuros viņš redzams. Tāpat nekad nedrīkst publicēt saturu, pēc kura var noteikt sensitīvu vai privātu informāciju, piemēram, dzīvesvietu, tālruņa numuru, personas datus.

Noteikti jāizvairās dalīties ar foto vai video, kur bērns redzams pilnīgi kails, - atcerieties, ka nekad nevar zināt, kurš un ar kādiem nolūkiem aplūko šīs fotogrāfijas. Turklāt bērnu kailfoto izplatīšana ir krimināli sodāma rīcība.

Izvairieties publicēt fotogrāfijas vai video, kurās  jūsu bērns redzams emocionālā pārdzīvojumā - raudot vai dusmojoties, jo šādas fotogrāfijas vai video dēļ bērns potenciāli var piedzīvot pazemojumu," uzsver Maija Katkovska, Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja.

"Lielbritānijā veiktais pētījums* apliecina, ka nedaudz vairāk kā puse vecāku privātuma saglabāšanas nolūkos nolēmuši ģimenes kopbrīžus nepublicēt sociālajos tīklos*. Šādu praksi ieteicams ieviest visiem, pirms tam pārrunājot šo tēmu ģimenē, īpaši vecāku starpā, lai vienotos par kopīgu nostāju. Sarunas par satura publicēšanas iemesliem un digitālo pēdu būs noderīgas, lai izstrādātu paši savus ģimenes digitālo ierīču lietošanas noteikumus, kas veicina atbildīgu, pārdomātu un rūpīgu izturēšanos pret sevi un vienam otru," iesaka Egle Tamelīte, Samsung Skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Latvijā.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu