Politologs: "Saskaņā" vērojama Urbanoviča flanga nostiprināšanās

Jānis Urbanovičs FOTO: Evija Trifanova/LETA

Partijā "Saskaņa" vērojama tās līdera Jāņa Urbanoviča flanga nostiprināšanās, skaidroja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Ikstens.

Uz situāciju partijā, no kuras septembrī izslēgti divi Saeimas deputāti, Ikstens piedāvā raudzīties plašākā kontekstā, atgādinot, ka ilgāku laiku partijā darbojušies divi flangi jeb poli - viens no tiem saistīts ar bijušo Rīgas mēru Nilu Ušakovu, bet otrs - ar tagadējo partijas līderi Urbanoviču.

"Brīdī, kad Ušakova politikas rezultātā partija ir cietusi sakāvi Rīgas domē un viņš pats ir fiziski prom Briselē, nevarot aktīvi iesaistīties partijas iekšējās batālijās klātienē, otrs strāvojums mēģina kaut kā atjaunot savu ietekmi," pauda eksperts, pieļaujot, ka no partijas izslēgtie deputāti Vjačeslavs Dombrovskis un Ļubova Švecova bija saistīti ar "Ušakova galu".

Ikstens uzskata, ka patlaban partija mēģina pārvarēt krīzi, kas ilgst vēl kopš Eiropas Parlamenta vēlēšanām un kulminēja sakāvē Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās. "Tagad notiek kaut kādi krīzes novēršanas darbi. Vai krīze būs sekmīgi novērsta un problēmas būs nokoptas, vai arī viena problēmas risināšanas gaitā radīsies jaunas, to nevar acumirklī pateikt," pauda eksperts.

Politologs atgādināja, ka "šķeltnieki, kas nebija apmierināti ar "Saskaņu", partiju pameta vēl Rīgas domes darba laikā, vājinot Ušakova spārnu". Citas "atšķirīgās balsis" partijā, kas pēc divu Saeimas deputātu izslēgšanas varētu parādīties vēl, Ikstens pagaidām nesaskata.

"Urbanovičs konsolidē savu teikšanu partijā. "Saskaņā" atjaunināta partijas Dome, kas arī ir Urbanovičam lojālāka un kur viņam lielāka ietekme," teica politologs, piebilstot, ka vismaz īstermiņā Urbanovičs nostiprinās savu ietekmi partijā.

"Cits jautājums ir, kā tas ietekmēs partijas tālāko attīstību, jo tagad partija ir bez jaunas sejas," vērtēja Ikstens, pieļaujot, ka partijai būtu jāpiedāvā jauni personāži. Viņaprāt, Dombrovska virzīšana bija šāds mēģinājums. Arī Rīgas domē ievēlētā politiķa Konstantīna Čekušina virzīšana mēra amatam uzskatāma par mēģinājumu radīt jaunu seju, taču tas neesot izrādījies veiksmīgs.

Ikstens uzsvēra, ka "Saskaņai" ir arī citi izaicinājumi, piemēram, Latvijas krievu savienības (LKS) "atpakaļuznāciens, kas varbūt bija īslaicīgs "Saskaņas" vājuma radīts rezultāts Rīgā, vai kāds ilglaicīgāks rezultāts". Jautājums ir arī par partijas "Alternative" nākotni, jo arī šis politiskais spēks tēmē uz līdzīgu elektorātu, uzskata politologs. Vienlaikus neskaidra paliekot bijušā Daugavpils mēra Andreja Elksniņa nākotne partijā "Saskaņa".

"Patlaban "Saskaņai" ir jābūt ne tikai kārtības ieviešanas un Urbanoviča ietekmes konsolidācijas fāzē, bet arī pārdomu fāzē," uzsvēra Ikstens.

Politologa ieskatā, Ušakova retorika, kas vairāk uzsver piederību krievvalodīgo kopienai, varētu iezīmēt pirmos secinājumus par nepieciešamajām pārmaiņām partijā.

Uz augšu
Back