No šodienas sabiedriskajā transportā atļauts braukt tikai ar aizsargmasku uz sejas (35)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Reuters/ScanPix

Lai ierobežotu koronavīrusa Covid-19 izplatību, no šodienas stājas spēkā prasība sabiedriskajā transportā lietot sejas masku, pretējā gadījumā pasažieriem bez maskas var tikt liegta iekāpšana transportlīdzeklī vai arī šādi braucēji var tikt izsēdināti no transporta. 

Ir tikai divi izņēmumi, kam sejas aizsegs nav jālieto. Ņemot vērā, ka maziem bērniem nav iemaņu pareizai sejas masas lietošanai, kā arī to, ka bērnu vidū Covid-19 izplatībai ir mazāk risku,

sejas aizsegu var nelietot bērni līdz 13 gadu vecumam.

Tāpat arī, ja pasažierim ir acīmredzami kustību traucējumi vai psihiskās veselības traucējumi, kuru rezultātā personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai, tā lietošana nav jāpieprasa un personai ir jāļauj uzturēties transporta līdzeklī, skaidro Veselības ministrijā (VM).

Mutes un deguna aizsegu lietošana attiecas arī uz skolu autobusiem, kas tiek pielīdzināti sabiedriskajam transportam.

Šis drošības pasākums patlaban noteikts uz vienu mēnesi - līdz 6.novembrim.

VM skaidro, ka šis nosacījums tiek ieviests uz ierobežotu laiku, jo, sākot no divām nedēļām, var sākt novērot efektu no ieviestā pasākuma un mēneša laikā novērtēt tā noturību.

Ja masku lietošanas rezultātā Covid-19 izplatība stabilizēsies vai samazināsies, šo pienākumu varēs atcelt,

bet, ja nebūs rezultātu, tad būs jāievieš papildu pasākumi - pulcēšanās ierobežojumi, ierobežojumi pasākumu norisei.

Kas ir derīgs sejas aizklāšanai? 

Eksperti ir secinājuši, ka sejas aizsegšana ar šalli vai lakatu vien nav efektīva, tāpēc iedzīvotāji aicināti lietot medicīniskās vai higiēniskās maskas vai sejas vairogus.

Kā mutes un deguna aizsegu var lietot medicīniskās, nemedicīniskās jeb higiēniskās maskas, kā arī vizierus un sejas vairogus.

Medicīniskās sejas maskas klasificējamas kā medicīniskās ierīces un ir izgatavotas no atbilstošiem sertificētiem materiāliem; arī pašas maskas tiek sertificētas un reģistrētas kā medicīnas ierīces. Tās galvenokārt paredzētas profesionālās darbības veikšanai kā individuālais aizsardzības līdzeklis, piemēram veselības aprūpes darbiniekiem.

Nemedicīniskās jeb higiēniskās maskas izgatavo no blīvi austa auduma kombinācijām, un tās satur vismaz divus slāņus. Maskai ir cieši jāpieguļ sejai, to piestiprinot ar saitēm aiz ausīm vai sasienot ap galvu. Nemedicīniskās maskas netiek sertificētas. Maskai jābūt tādai, lai tā ļautu brīvi elpot, būtu ērti lietojama un labi piegultu sejai, un to nebūtu jāsakārto, pieskaroties ar rokām. Maska ir lietojama atkārtoti un ir viegli mazgājama.

Sejas masku ir jānomaina, tiklīdz tā ir mitra vai kļuvusi netīra, bet medicīnisko masku lieto apmēram divas līdz trīs stundas.

Vienreizlietojamās maskas nedrīkst lietot atkārtoti, skaidro VM.

Kā lietot mutes un deguna aizsegu?

  • Pirms uzliec un noņem sejas masku, nomazgā vai dezinficē rokas.
  • Sejas maskai pilnībā jānosedz seja no deguna līdz zodam un labi jāpieguļ sejai (deguns nedrīkst būt ārpus maskas).
  • Neaiztiec sejas masku un seju ar nemazgātām rokām.
  • Pēc sejas maskas izmantošanas ieliec to maisiņā, nevis kabatā vai somā.
  • Ja maska ir no auduma, pēc katras lietošanas izmazgā to vismaz 60 ºC temperatūrā.
  • Vienreizlietojamo masku neizmanto atkārtoti – tā jāizmet, vispirms ieliekot maisiņā.
  • Ja sejas maska kļūst mitra, tā jānomaina ar citu – tīru un sausu.
  • Sejas masku nedrīkst noņemt daļēji (piemēram, novilkt uz zoda vai kakla) un pēc tam lietot atkārtoti.
  • Noņemot sejas masku, nepieskaries tās priekšpusei. 

Pagaidām sodīt nevar, izsēdināt - gan 

Par sejas maskas lietošanu vismaz pagaidām sods nav paredzēts, taču valdība otrdien lēma, ka sabiedriskā transporta kontrolieriem, konduktoriem un autobusu vadītājiem būs tiesības izsēdināt vai neielaist transportlīdzeklī pasažierus, kuri nevalkās mutes un deguna aizsegus

Satiksmes ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtību nosaka, ka pasažieriem ir pienākums ievērot tīrību un kārtību sabiedriskā transportlīdzekļa salonā, kā arī ievērot normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības.

Kontrolierim un konduktoram būs tiesības izsēdināt no sabiedriskā transportlīdzekļa pasažieri, kurš neievēro normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības, uzaicinot viņu labprātīgi izkāpt no sabiedriskā transportlīdzekļa nākamajā pieturvietā vai kontroles vietā pilsētas nozīmes maršrutā.

Savukārt autobusa vadītājam būs tiesības neuzņemt transportlīdzeklī un no tā izsēdināt pasažierus,

kuri neievēros normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības.

Gadījumā, ja sabiedrība ignorēs prasību sabiedriskajā transportā lietot sejas maskas vai arī nebūs iespējams kontrolēt šo prasību, tad tiks vērtēts, kādu sodu paredzēt par šiem pārkāpumiem.

"Ir gandrīz droši, ka pusgadu būs jādzīvo Covid-19 ēnā. Par masku nelietošanu sabiedriskajā transportā būtu jāparedz administratīvā atbildība

Tas atvieglotu dzīvi kontrolieriem. Es negribētu būt viņu vietā, lai Covid-19 noliedzējam skaidrotu, kāpēc ir jāvelk sejas maskas,"

sacīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Cer uz pasažieru godprātību un piesardzību

Autotransporta direkcija (ATD) aicina pasažieriem būt godprātīgiem, piesardzīgiem un ievērot noteiktos drošības pasākumus, lai nebūtu pamats ieviest papildu ierobežojumus ne sabiedriskajā transportā, ne valstī kopumā. 

ATD valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš uzsvēra, ka sabiedriskais transports valstī ir vitāla nepieciešamība, tāpēc

svarīgi ir darīt visu iespējamo, lai atkal nav būtiski jāpārskata reģionālās nozīmes maršrutu tīkla kustības saraksts, slēdzot reisus,

kā arī jāierobežo pasažieru skaits transportlīdzeklī.

Autotransporta direkcija arī aicina iedzīvotājus izvērtēt sava brauciena nepieciešamību un iespējamības gadījumā izmantot citas pārvietošanās alternatīvas.

Ja citas iespējas nav, pasažieri tiek aicināti braukt laikā, kad sabiedriskajā transportā ir mazāk pasažieru, kā arī maksimāli mēģināt ieturēt distanci, sēdvietas ieņemt pamīšus un iegādāties biļeti internetā, autoostā vai autobusā, neizmantojot skaidras naudas norēķinus.

Autotransporta direkcijā arī atgādināja, ka transportlīdzekļi katru dienu tiek dezinficēti, īpašu uzmanību pievēršot virsmām, kurām pasažieri pieskaras biežāk.

Divu nedēļu laikā rekordliela saslimstība ar Covid-19

Kā ziņots, turpinoties straujam saslimstības ar Covid-19 pieaugumam, Latvijā šis rādītājs - gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju - otrdien pārsniedzis 30 gadījumu robežu, liecina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) apkopotie dati.

Patlaban Latvijas saslimstība ar Covid-19 mērāma 31,25 gadījumos uz 100 000 iedzīvotāju, liecinot par aptuveni seškārtīgu pieaugumu kopš 22.septembra.

Vienlaikus, kā norādīts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) valstu saslimstības rādītāju sarakstā, vidēji augsts sabiedrības veselības apdraudējums pastāv tajās valstīs, kur 14 dienu kumulatīvais gadījumu skaits pārsniedz 25 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.

Komentāri (35)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu