Baltkrievijā nerimst masveidīgi protesti pret Lukašenko; vairāk nekā 100 aizturēto

​Neskatoties uz milicijas draudiem izmantot kaujas munīciju pret protestētājiem, tūkstošiem cilvēku svētdien izgājuši Minskas ielās, lai protestētu pret autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko režīmu.

Drošības spēki galvaspilsētā aizturējuši jau vairāk nekā 100 cilvēkus, ziņu aģentūrai AFP atklāja Baltkrievijas Iekšlietu ministrinas preses pārstāve.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska, kura pēc vēlēšanām aizbēga uz Lietuvu, pirms protestiem aicināja tautiešus neatkāpties no savām prasībām un būt miermīlīgiem, bet uzstājīgiem.

"Mēs apstāsimies tikai tad, kad būs atbrīvoti visi politieslodzītie, kad tiesībsargājošo iestāžu darbinieki sāks aizstāvēt cilvēkus un Baltkrievijā atgriezīsies likuma vara un godīgas vēlēšanas," sacīja Tihanovska.

Tihanovska ir aicinājusi Lukašenko atteikties no varas līdz 25.oktobrim vai rēķināties ar plašiem streikiem, kas paralizēs visu valsti.

Viņa arī pieprasījusi, lai Lukašenko atbrīvo visus politieslodzītos un aptur "valsts teroru" pret miermīlīgajiem protestētājiem.

Baltkrievijā jau ilgāk nekā divus mēnešus turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu. Protestu gaitā aizturēti vairāk nekā 13 000 cilvēku, bet vairāki simti ievainoti.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī ES un citas rietumvalstis.

Baltkrievijas milicija pirmdien draudēja izmantot kaujas munīciju pret protestētājiem, apgalvojot, ka demonstrācijas pret Lukašenko kļūst arvien radikālākas.

Šodien Minskas ielās novērojama spēcīga drošības spēku klātbūtne un savesta militārā tehnika.

Telefona sakari galvaspilsētā ir traucēti.

Vietējais telekomunikāciju operators "MTS Belarus" ziņoja, ka saņēmis rīkojumu ierobežot telefona sakarus nacionālās drošības interesēs.

Cilvēktiesību centrs "Vjasna" ziņoja, ka ne tikai Minskā, bet arī citur Baltkrievijā sākusies protestētāju aizturēšana.

Atkarībā no iepriekšējiem protestiem, šodien cilvēku masas koncentrējušās nevis Minskas centrā, bet Partizānu prospektā Minskas dienvidaustrumos, kur atrodas daudzas rūpnīcas un ir noslogota satiksme.

Lietotnes "Telegram" kanāls "NEXTA Live", kas koordinē protestētājus, aicinājis baltkrievus izrādīt solidaritāti strādniekiem protestu laikā.

Uz augšu
Back