Kāpēc auzas ir superprodukts? Vismaz 5 labi iemesli

FOTO: publicitātes

Ne velti mūsu vecmāmiņas auzu pārslu putru sauca par spēka putru. Auzas tiek uzskatītas par vienu no veselīgākajiem graudiem pasaulē. Šis bezglutēna pilngraudu produkts ir lielisks vitamīnu, minerālvielu, šķiedrvielu un antioksidantu avots, kam piemīt labvēlīga ietekme gan uz veselību, gan mūsu izskatu.

Nav noslēpums, ka pēc veselīgas un pilnvērtīgas maltītes jūtamies enerģiskāki un pat priecīgāki. Bieži arī auzu pārslu putra brokastīs var izraisīt šādas emocijas. Kopā ar dietologu Ati Tupiņu skaidrojam, kā auzu pārslu iekļaušana uzturā var pozitīvi ietekmēt mūsu labsajūtu.

Lai cik pārsteidzoši tas būtu, auzas pārtikā plaši sāka izmantot vien pagājušajā gadsimta 80.gados, kad novērtēja to labvēlīgo ietekmi un uzturvērtību. 

Superšķiedrviela beta-glikāns

Visvērtīgākā šķiedrviela, ko atradīsim auzu bioloģiskajā sastāvā, ir beta-glikāns. To uzskata par šķiedrvielu supervaroni. Beta-glikāns daļēji šķīst ūdenī, tā veidojot biezu želejas veida masu gremošanas sistēmā. Šī īpašība ir tā, kas veicina labo zarnu baktēriju veidošanos, samazina glikozes koncentrāciju asinīs un veicina insulīna reakciju. Beta-glikāns atbild par sāta sajūtas uzturēšanu, tādēļ pēc kārtīgas putras bļodas vēl ilgi nemāc izsalkums.

Augsta uzturvērtība

Auzām piemīt augsti sabalansēta uzturvērtība. Starp citiem graudiem tās izceļas ar ievērojamo labo ogļhidrātu, šķiedrvielu, proteīnu un tauku koncentrāciju. Šis mazais grauds sevī glabā ļoti daudz vērtīgu vitamīnu, minerālu un antioksidantu, piemēram, magniju, mangānu, fosforu, dzelzi, cinku un vitamīnus B1 un B2.

FOTO: publicitātes

“Ja runājam par antioksidantiem, tad tagad tie ir īpaši svarīgi, jo stiprina mūsu imūnsistēmu! Visvērtīgākā ir antioksidantu grupa, ko dēvē par avenentramīdiem, un tie ir sastopami gandrīz tikai auzās. Aventeramīdiem piemīt vairākas labas īpašības, piemēram, tie var mazināt niezi, cīnīties ar iekaisumiem un pazemināt augstu asinsspiedienu,” skaidro  "Herkules" eksperts Atis Tupiņš.

Zemāks holesterīna līmenis

Pasaulē visizplatītākās ir sirds un asinsvadu saslimšanas, kas nereti beidzas letāli. Viens no būtiskākajiem riska faktoriem minēto saslimšanu gadījumā ir paaugstināts holesterīna līmenis.

Regulāra beta-glikāna lietošana uzturā var būtiski samazināt holesterīna rādītājus. Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka šī auzās sastopamā šķiedrviela spēj efektīvi samazināt zema blīvuma holesterīnu jeb “slikto holesterīnu”.

Beta-glikāns spēj saistīties ar zarnās sastopamām holesterīnu saturošām žultsskābēm un transportēt tās caur gremošanas traktu, galu galā izvadot tās no ķermeņa.

Samazina cukura līmeni asinīs

Vairāk nekā 400 miljoni cilvēku pasaulē dzīvo ar diagnozi "cukura diabēts", turklāt 90% no tiem ir otrā tipa cukura diabēts, kas nozīmē slimība iegūta dzīves laikā. Cukura diabētam ir raksturīgs paaugstināts cukura līmenis asinīs. Mūsu organisma šūnām nepieciešams cukurs, lai ražotu enerģiju. Aizkuņģa dziedzera izstrādātais hormons insulīns palīdz gremošanas sistēmā uzņemtajam cukuram nonākt šūnās. Ja organisms insulīnu neražo vai nereaģē uz to, tad asinīs esošais cukurs nespēj uzsūkties šūnās un tur arī paliek.

Pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēkiem ar liekā svara problēmām un otrā tipa cukura diabēta slimniekiem auzu iekļaušana ikdienas ēdienkartē var samazināt glikozes līmeni asinīs un pat uzlabot organisma spēju reaģēt uz aizkuņģa dziedzera ražoto hormonu – insulīnu.

“Šeit atkal jāmin jau iepriekš piesauktais beta-glikāns, jo tā spēja veidot biezo želeju padara lēnāku kuņģa tukšošanos un glikozes uzsūkšanos asinīs,” piebilst Tupiņš.

FOTO: Pexels

Palīdz svara zaudēšanā un nesatur glutēnu

Auzu pārslu putra ir ne vien lielisks un gards brokastu ēdiens, bet arī ļoti barojošs. Auzas apgādā organismu ar enerģiju ilgākam laikam, un beta-glikāna veidotā biezā želeja ilgāk notur sāta sajūtu, kas mazina vēlmi sniegties pēc kāda našķa.

Beta-glikāns var arī veicināt gremošanas fermenta peptīda izdalīšanos, kas atbild par ēdiena sagremošanu kuņģī, tā samazinot uzņemto kaloriju daudzumu un aptaukošanās risku.

Dažas diētas un uztura plāni iesaka izvairīties no glutēna un kviešu miltiem uzturā. Auzas nesatur glutēnu, tāpēc auzu milti lieliski var aizstāt kviešu miltus. Tāpat tā ir laba alternatīva cilvēkiem, kuriem ir glutēna nepanesamība.

Uzlabo ādas stāvokli

Auzas atradīsiet arī daudzos skaistumkopšanas produktos. Šo graudaugu kosmetoloģiskās īpašības lielākoties nosaka to sastāvā esošie antioksidanti – aventeramīdi un ferulskābe.

Aventeramīdus izmanto vairāku ādas saslimšanu gadījumos, lai mazinātu niezi un kairinājumu, piemēram, no auzām gatavotie produkti var atvieglot ekzēmas nepatīkamos simptomus. Turpretim ferulskābei piemīt aizsargājošs efekts, tādēļ to izmanto kosmētikas produktos, kas pasargā pret UV staru kaitīgo ietekmi, un līdzekļos, kas kavē ādas novecošanos. Tiesa gan, ādas stāvokļa uzlabošanās novērojama tikai tad, ja auzas tiek lietotas ārīgi, nevis lietojot tās uzturā.

Uz augšu
Back