S, 13.08.2022.
Es neesmu tikai gaļa jeb Lēdijas Gāgas skandalozās gaļas kleitas stāsts
Foto: Reuters/ScanPix, SIPA/Scanpix
Es neesmu tikai gaļa jeb Lēdijas Gāgas skandalozās gaļas kleitas stāsts
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Pirms desmit gadiem MTV video mūzikas balvu pasniegšanas ceremonijā skandalozi avangardiskā dziedātāja Lēdija Gāga šokēja visu pasauli. Viņa uz skatuves iznāca seksīgā kleitā, kas bija darināta no... jēlas liellopa gaļas. Pasaule tobrīd aizturēja elpu, zinot, kas pēc tā visa sekos... 

Dzīvnieku tiesību aizsardzības grupas klaji nosodīja kleitu, bet ietekmīgais žurnāls "Time" to nosauca par 2010. gada labāko modes ziņojumu. Kā pati Lēdija Gāga komentē - tas bija ziņojums ASV armijas politikas sistēmai. Kā tad tur īsti bija? 

Foto: Reuters/ScanPix

Visnežēlīgākais modes kliedziens

Dziedātāja Lēdija Gāga 2010. gadā bija visvairāk nominētā māksliniece - 13 nominācijas. Dziedātāja uz sarkanā paklāja ieradās Aleksandra Makvīna kleitā, pēcāk pārģērbās Giorgio Armani tērpā un tikai beidzamajā iznācienā, pēc apbalvojuma, viņa uzvilka savu trešo vakartērpu: kleitu, cepuri, zābakus un somiņu no jēlas gaļas. 

Šis iznāciens tika nodēvēts par  vakara visnežēlīgāko modes brīdi!

Foto: AP/Scanpix

Kā tapa gaļas meistardarbs?

Kleitas dizaina autors ir Franks Fernandess, koptēla un stila autors - dziedātājas iemīļotais stilists Nikolā Formičeti. 

Tieši Formičeti uzaicināja Fernandesu kopā īstenot šo trako ideju. Lēdija Gāga uzticas Formičeti idejām, tāpēc kopprojekts izdevās spoži!

Kopā ar savu stilistu Nikolā Formičeti
Kopā ar savu stilistu Nikolā Formičeti Foto: Reuters/ScanPix

Kleita tapa nedēļas laikā. Tās dizains bija asimetrisks, un Fernandess īpaši veidoja piegriezumu no gaļas tā, lai, dziedātājai kustoties, kleita glīti piegulētu. Par "drēbi" tika izvēlēts liellopa sānu steiks, iegādāts no pazīstama miesnieka. 

Kā dziedātāja uzvilka tērpu? Aizkulisēs viņa tika burtiski iešūta kleitā.

Fernandess par savu dizainu saka: "Tērps bija ļoti labi izgatavots un lieliski izskatījās viņai mugurā, zinot, ka mums nebija pielaikošanas. Tērps tapa pats par sevi un tikai aizkulisēs tika pirmo reizi uzvilkts Gāgai."

Franks Fernandess, darbojoties pie Gāgas tērpa
Franks Fernandess, darbojoties pie Gāgas tērpa Foto: Twitter

Vietnes MyCelebrityFashion.co.uk aptauja kleitu ierindoja kā 2010. gada ikoniskāko apģērbu, otrajā vietā atstājot Keitas Midltones saderināšanās kleitu.

Foto: CARLOS BARRIA/REUTERS/Scanpix

Gāga: drīz mums būs tikpat maz tiesību kā gaļai uz mūsu kauliem

Protams, šis skandāls popa dziedātāju padarīja par viešņu slavenajā Elenas Dedženeresas TV šovā. Kad Elena jautāja, kā uztvert gaļas kleitas vēsti, Gāga paskaidroja:

"Ja mēs nepastāvam par to, kam ticam, un ja necīnāmies par savām tiesībām, diezgan drīz mums būs tikpat daudz tiesību kā gaļai uz mūsu kauliem. Un es neesmu gaļas gabals." 

Vēlāk Elena, kas ir pārliecināta vegāne, komentēja: "Tagad es mīlu Lēdiju Gāgu, bet kā cilvēkam, kurš mīl arī dzīvniekus, man bija patiešām grūti sēdēt blakus, kamēr viņai bija mugurā šī kleita. Bet tas man lika sev uzdot jautājumu: kāda ir atšķirība starp viņas apģērbu un ādas apģērbu?"

Elena Dedženeresa toreiz uzdāvināja Gāgai bikini, kas izgatavots no dārzeņiem.

Foto: AFP/SCANPIX

Vai kleitu pēc tam apēda?

Nē, to izlēma saglabāt muzejā Losandželosā. Kleita 2011. gadā tika izstādīta Rokenrola slavas zālē izstādes "Sievietes, kas rok: vīzija, kaislība, spēks" ietvaros. Taksidermista pakalpojumi izmaksāja krietnu summiņu - 6000 ASV dolārus.

Pēc iznācieniem kleita tika sasaldēta, bet jau pirms sasaldēšanas taksidermists bija pamanījis gaļas sadalīšanās pazīmes. Tas nozīmēja, ka atkausējot tā smirdēs. Lai apkarotu baktērijas, kleitu apstrādāja ar balinātāju, formaldehīdu un mazgāšanas līdzekli, un pēc tam, kad tā tika atkausēta, to atjaunoja, nokrāsojot tumši sarkanu. ​

Gaidītās atsauksmes - miesa paliek miesa

Šefpavārs Ferguss Hendersons norādīja: "Cilvēki bieži nevēlas, lai gaļa izskatās kā gaļa. Viņi vēlas, lai tā būtu kārtīgi iesaiņota lielveikala plastmasā." PETA nosodīja kleitu, paziņojot, ka "kleita, kas izgatavota no beigtu govju atgriezumiem, ir pārāk aizvainojoša, lai izteiktu komentārus".

Veģetāriešu biedrība arī nosodīja kleitu: "Lai cik skaisti tas tiktu pasniegts, mocīta dzīvnieka miesa ir mocīta dzīvnieka miesa. Pietiekami daudz dzīvnieku mirst pārtikas dēļ, un tos nedrīkst nogalināt par šādiem modes trikiem." 

Cik cilvēku, tik viedokļu, bet skaidrs ir viens - nevienu vienaldzīgu šī kleita neatstāja!

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu