O, 16.08.2022.

LTRK: Steidzami nepieciešams papildu finansējums studentu kreditēšanai

LETA
LTRK: Steidzami nepieciešams papildu finansējums studentu kreditēšanai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Ieva Čīka/LETA

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), Finanšu ministrijai (FM) un Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) ar aicinājumu steidzami rast risinājumu situācijai ar studentu kreditēšanas modeli, tādējādi nodrošinot papildus finansējumu esošajai kreditēšanas sistēmai, pavēstīja LTRK.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš skaidroja, ka augstākās izglītības pieejamība arvien plašākai sabiedrībai ir neatsverami vērtīgs pienesums, ko veicinājis ērtais kreditēšanas modelis. "Īpaši būtiski piešķirt papildu finansējumu šim mērķim ir Covid-19 radīto apstākļu dēļ, kad spēcīgi cieš mazāk kvalificēto darbinieku pārstāvošais pakalpojumu sektors, kuru nereti nodrošina studenti," teica Endziņš.

LTRK pauda stingru nostāju nepieciešamībai piešķirt papildus finansējumu, ņemot vērā 2020.gada pieprasījumu, un neieviešot papildu kritērijus finansējuma saņemšanai.

Jau ziņots, ka 12.novembrī "Swedbank" uz laiku apturējusi studiju un studējošo kredītu izsniegšanu ar "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") garantiju līgumu slēgšanu, jo lielās studentu intereses dēļ paredzētie valsts līdzekļi programmas īstenošanai šogad ir izsmelti. Šis lēmums neskars studentus, kuri jau ir parakstījuši līgumu ar "Swedbank" par kredīta piešķiršanu.

Vienlaikus banka norādīja, ka ir gatava atsākt kredītu izsniegšanu līdzko būs pieejams nepieciešamais finansējums. Atbilstoši šī brīža aplēsēm, lai nodrošinātu atbalstu mācību maksas segšanai visiem studētgribētājiem šajā gadā, Izglītības un zinātnes ministrijai ir steidzami jārod aptuveni 600 000 - 700 000 eiro.

Jaunie nosacījumi, kas stājās spēkā šogad, paredz, ka, piesakoties studiju vai studējošajam kredītam, studentiem vairs nav nepieciešams otrs galvotājs, kas uzņemtos saistības, ja kredītņēmējs nevarētu atmaksāt kredītu, - šo funkciju pilda "Altum", sniedzot garantiju. Tāpat vairs nav noteikti studiju maksas griesti, kā tas bija līdz šim - maksimālais studiju kredīts pieejams studiju maksas par visu studiju periodu apmērā. Turklāt jaunā sistēma paredz, ka kredītu saņemšanas process ir kļuvis daudz vienkāršāks un ātrāks - topošie studenti kredītam var pieteikties internetbankā.

Iepriekš FM pārstāvji norādīja, ka IZM izstrādātais un no šā gada ieviestais studiju un studējošo kredītu modelis nav ilgtspējīgs.

"IZM apgalvo, ka banka izsniedz un "Altum" garantē studentu kredītus atbilstoši vidēja termiņa budžetā paredzētajam programmas finansējumam. Tomēr, ņemot vērā, ka līdz novembrim noslēgto kredītu līgumu kopsumma par 2,8 miljoniem eiro pārsniedz koncepcijā paredzēto kopējo kredītu līgumu summu, ir secināms, ka studiju un studējošo kredīti tiek izsniegti nekontrolēti. Turklāt IZM piedāvātais papildu finansējums 2020.gadā neatrisina problēmas pēc būtības, bet tikai īstermiņā," norādīja ministrijā.

FM pārstāvji arī atzīmēja, ka IZM nekavējoties ir jāsagatavo piedāvājums, kā kontrolēti organizēt studiju kreditēšanas procesu, nemaldinot studentus un arī aizdevēju, kā arī stingri ievērojot normatīvu prasības finanšu politikas jomā.

Pagājušajā gadā Ministru kabinets atbalstīja jauna studiju un studējošo kreditēšanas modeļa ieviešanu, izsniedzot orientējoši 2000 jaunu kredītu gadā ar vidējo kredīta summu 6500 eiro, paredzot kredīta izmaksu četros kalendārajos gados, sākot no 2020.gada un turpinot kredītu dzēšanu bērnu dzimšanas gadījumos abiem vecākiem. Tādējādi 2020./2021. mācību gadā uzņemto studējošo kreditēšanai riska segums tika paredzēts 13 miljoni eiro. Šobrīd studiju un studējošo kredītus izsniedz tikai "Swedbank".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu