O, 30.05.2023.

Kas ir cisdzimte?

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: shutterstock.com

Kas ir cisdzimte? Kas ir transpersona? Uz šiem jautājumiem trešajā raidieraksta “K punkts” epizodē atbild bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs.

Foto: Ekrānuzņēmums

Bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs uzskata, ka sabiedrībā ir izveidojušies virkne dzimtes stereotipi par to, ka puiši nedrīkst vilkt kleitas, viņiem jāvalkā zils apģērbs un jāspēlējas ar mašīnām, nevis lellēm.

Stereotipi nosaka arī to, ar kāda dzimuma pārstāvjiem jādraudzējas, jo pirmspubertātes vecumā bērni draugus biežāk izvēlas starp sava dzimuma pārstāvjiem.

“Tomēr vienam no desmit puišiem un aptuveni vienai no piecām meitenēm uzvedība neatbilst šiem pieņēmumiem,” norāda ārsts.

Šīs meitenes tiek uzskatītas par puiciskām – viņām nepatīk lelles, bet patīk mašīnas. Tomēr, kā norāda psihiatrs, tas vēl neliecina par kādām izmaiņām.

“Visbiežāk šie bērni izaug un kļūst par heteroseksuāli orientētiem cisdzimuma pārstāvjiem,” secina Ņikita Bezborodovs. Šiem cilvēkiem dzimtes identitāte saskan ar viņu bioloģisko dzimumu, kuru parasti nosaka bērna piedzimšanas brīdī. Turpretim transpersona ir cilvēks, kura dzimtes identitāte nesaskan ar bioloģisko dzimumu.

Vairāk par bērnu un jauniešu dzimtes identitāti un seksualitāti skaties un klausies raidieraksta “K punkts” intervijā ar bērnu psihiatru Ņikitu Bezborodovu Youtube, Spotify un Apple Podcasts. “K punkts” ir RSU studentu medija “Skaļāk” raidieraksts par cilvēka seksualitāti.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu