Sv, 4.06.2023.

Karstuma sekas: Saeimas deputāts rosina referendumu par brīvprātīgu potēšanos

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 50
Aldis Gobzems
Aldis Gobzems Foto: AFP / Scanpix, LETA

Saeimas deputāts Aldis Gobzems (LK) ir nosūtījis Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) iesniegumu, rosinot sākt parakstu vākšanu referendumam par vakcinācijas brīvprātības noteikšanu Satversmē.

Kā liecina politiķa ieraksts viņa "Facebook" profilā, Gobzems savas partijas "Likums un kārtība" vārdā rosina labot Satversmes 111.pantu, kas nosaka, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu. Deputāts vēlas, lai šai pantā tiek pierakstīts, ka piespiedu vakcinācija un ierobežojumu noteikšana nevakcinētajiem ir aizliegta.

CVK sekretārs Ritvars Eglājs Gobzema publicētajā video apliecināja, ka komisija dokumentu ir pieņēmusi. Iesniegumu izskatīs likumā noteiktā kārtībā un 45 dienu laikā pieņems lēmumu.

Jau ziņots, ka pirms nedēļas Ministru kabinets konceptuāli lēma, ka darba devējam būs tiesības atbrīvot no amata darbinieku, kurš līdz 15.septembrim nebūs ieguvis Covid-19 sertifikātu. Tāpat nolemts, ka vakcinēšanās būs obligāta ārstniecības, sociālās aprūpes, izglītības un citās iestādēs.

Valdība vienojās, ka Tieslietu ministrija sadarbībā ar Veselības ministriju, Labklājības ministriju, Ekonomikas ministriju un Finanšu ministriju līdz 14.jūlijam sagatavos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, paredzot virkni nosacījumu.

Izstrādājot likuma grozījumus, būs jāparedz darba devēja pienākumu nepakļaut paaugstinātam inficēšanās riskam sabiedrības grupas, kurām ir īpaši augsts risks veselībai saistībā ar Covid-19 saslimšanu.

Likumprojektā jāparedz darba devēja pienākums ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs nodrošināt epidemioloģiski drošus pakalpojumus, proti, pakalpojuma sniedzējam būs jāiegūst sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Tāpat likumprojektā plānots paredzēt valsts un pašvaldību pienākumu sniegt klātienē tikai epidemioloģiski drošus pakalpojumus, vienlaikus paredzot iespēju personām, kurām nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, saņemt klātienē tikai tos pakalpojumus, kur nav iespējama neklātienes pakalpojumu sniegšana.

Ar likuma grozījumiem arī rosināts paredzēt darba devējam tiesības pieprasīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu nodarbinātajiem, kuri pilda darba pienākumus, kas saistīti ar palielinātu risku inficēt citas personas vai palielinātām iespējām inficēties pašiem. Sertifikāts būtu nepieciešams arī darbiniekiem, kuri pakalpojumus sniedz klātienē valsts un pašvaldību iestādēs vai kuru darba pienākumi ir kritiski iestādes vai uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai.

Likumprojekta izstrādē iesaistītajām ministrijām uzdots izvērtēt minēto prasību atbilstību Satversmei.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 50

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu