Ietekmē arī ekonomiskā situācija. Ne visi var atļauties apmeklēt ārstu, izstāvēt garas rindas uz pierakstu pie ārsta, ne visi ģimenes ārsti var adekvāti novērtēt situāciju un savlaicīgi nosūtīt pacientu pie kardiologa. Tas ir, mēs nerunājam par vienu iemeslu, bet gan par problēmu kopumu."
Pēc ārsta Kaļiņina domām, lai kaut kā pasargātu sevi no agrīnas sirdslēkmes, jums ir jāizpilda vismaz daži nosacījumi, kuriem nav nepieciešamas īpašas izmaksas. Piemēram, ja jums jau ir četrdesmit līdz četrdesmit pieci gadi, tad jums jāveic regulāra asins analīze, kas parādīs cukura un holesterīna līmeni. Vajadzētu arī kardiogrammu – tā nav dārga. Lai kontrolētu savu svaru, pārtrauktu smēķēšanu, nav nepieciešami īpaši ieguldījumi. Tas jo īpaši attiecas uz tiem, kuriem ir ģenētiska nosliece uz sirds slimībām - piemēram, ja mammai vai tētim bijuši infarkti. Šajā gadījumā jums ir jābūt divtik uzmanīgam pret savu veselību.
"Ja rūpēšanās par savu sirdi tiktu popularizēta valsts līmenī," atzīmē kardiologs Artjoms Kaļiņins, "ja valsts būtu ieinteresēta samazināt sirds un asinsvadu slimības valstī, būtu jāatver bezmaksas punkti holesterīna un cukura pārbaudei. Jebkurā gadījumā ikvienam ir jāievēro dažas ikdienišķas lietas, lai samazinātu sirdslēkmes risku. Piemēram, ēst pareizi. Kaut arī uztura jautājums nav tik vienkāršs. Tagad daudzi cilvēki iesaka Vidusjūras diētu - tā ir ļoti populāra un, protams, laba, taču mēs ļoti labi saprotam, ka ne visas svaigās jūras veltes var iegādāties veikalos. Turklāt tās nav lētas."
Ārsts Kaļiņins iesaka izvairīties no taukainiem ēdieniem, pusfabrikātiem, ātrās ēdināšanas ieskrietuvēm - tas ir, no visa, kas nodrošina ātru piesātinājumu un ātrus ogļhidrātus, kas arī ātri pārvēršas taukos.
Ja cilvēka asinīs tiek konstatēts augsts holesterīna līmenis, viņam ir arī augsts sirds un asinsvadu slimību attīstības risks, kas rodas holesterīna plāksnīšu veidošanās dēļ uz asinsvadu endotēlija. Ārsti iesaka pārbaudīt holesterīna līmeni vismaz vienu vai divas reizes gadā. Lai pazeminātu holesterīna līmeni, jums jānormalizē uzturs, jāsamazina ķermeņa masas indekss un jāsāk regulāri vingrot. Tikai kompetenta un visaptveroša pieeja problēmai ļaus izvairīties no ārstēšanās ar medikamentiem un novērst veselību apdraudošas sekas.
Lai panāktu ilgstošu holesterīna līmeņa pazemināšanos asinīs, jums jāievēro šie principi:
- Jāēd frakcionēti 5-6 reizes dienā.
- Pārtikas porcijai jābūt tādai, lai nepārēstos. Uzturiet optimālo dienā patērēto kaloriju līmeni konkrētam dzimumam un vecumam. Šis ieteikums vairāk attiecas uz svara normalizēšanu, kas ir svarīgi cīņā par normālu holesterīna līmeni.
Atsakieties no pusfabrikātiem, gataviem gaļas produktiem, desām.
- Pārtrauciet pirkt cepumus, desertus. Labāk tos cept pašam no produktiem, kuru izcelsme zināma.
- Ir nepieciešams samazināt tauku patēriņu par trešdaļu, savukārt no augu taukiem ir pilnībā jāatsakās un jāaizstāj tie ar augu eļļām - olīvu, linsēklu, kukurūzas, sezama. Augu eļļas galvenokārt izmanto salātu un citu ēdienu pagatavošanai. Ceptu ēdienu īpatsvars būtu nopietni jāsamazina, jo tie var ievērojami palielināt holesterīna līmeni asinīs.
- Liela mēroga pētījumi pierāda saikni starp veselīgu sirdi un uzturu - tradicionāli dažos reģionos tā ir attīstījusies par labu sirdij, bet citos tā nav. Kā ēst, lai sirds un asinsvadi daudzus gadus būtu veseli?