C, 23.03.2023.

19 ES valstīm izmaksāti 385,5 miljoni eiro ar Covid-19 saistītās situācijas novēršanai veselības jomā

TVNET/LETA
19 ES valstīm izmaksāti 385,5 miljoni eiro ar Covid-19 saistītās situācijas novēršanai veselības jomā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Cecilia Fabiano

Eiropas Komisija (EK) pabeigusi izmaksāt kopā gandrīz 385,5 miljonus eiro no Eiropas Savienības (ES) Solidaritātes fonda (ESSF) kā palīdzību 19 valstīm Covid-19 izraisītās veselības ārkārtējās situācijas pārvarēšanai,  informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

Minētā summa izmaksāta papildus 132,7 miljoniem eiro, kas 2020.gadā pēc dalībvalstu lūguma no ESSF izmaksāti avansā. ESSF atbalstu tolaik lūdza 17 dalībvalstis un trīs kandidātvalstis: Austrija, Beļģija, Horvātija, Čehija, Igaunija, Francija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Īrija, Itālija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Portugāle, Rumānija un Spānija; Albānija, Melnkalne un Serbija.

Pēc EK paustā, Covid-19 radītās veselības ārkārtējās situācijas kontekstā, aizsargājot sabiedrības veselību, finansiālais atbalsts no ESSF līdzekļiem tiek izmantots medicīniskajai palīdzībai, vakcīnu iepirkšanai, vakcinācijai un tās administrēšanai, individuālo aizsarglīdzekļu un medicīnisko ierīču iegādei, veselības aprūpes izmaksām, laboratoriskām analīzēm, ārkārtas atbalstam iedzīvotājiem un slimības profilakses, monitoringa un izplatību kontroles pasākumiem.

No kandidātvalstīm, kas bija lūgušas ESSF atbalstu, finansiālo atbalstu 2021.gada beigās saņēma Albānija un Melnkalne, savukārt Serbija ir iemaksu nolīguma parakstīšanas procesā un gaidāms, ka ESSF palīdzība tiks izmaksāta drīz pēc tam.

Ārkārtējā reaģēšana uz Covid-19 uzliesmojumu nozīmēja, ka 2020.gada martā ESSF tvērumā tika novirzītas arī nopietnas sabiedrības veselības situācijas.

2021.gada martā EK 17 dalībvalstu un trīs kandidātvalstu cīņai pret Covid-19 izraisīto ārkārtējo sabiedrības veselības situāciju ierosināja ESSF finansiālā atbalsta paketi gandrīz 530 miljonu eiro kopapmērā.

Šo priekšlikumu ES Padome un Eiropas Parlaments apstiprināja 2021.gada 20.maijā.

Trīs kandidātvalstis pilnīgu pieteikumu uz ESSF atbalstu iesniedza 2020.gada jūnijā. 2021.gada vasarā EK pieņēma īstenošanas lēmumus par ESSF finansiālā ieguldījuma piešķiršanu saņēmējvalstīm. Saskaņā ar ESSF regulu ES valstis finansiālo atbalstu pārvalda "dalītā pārvaldībā", savukārt kandidātvalstīm ar EK jāparaksta iemaksu nolīgums.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu