S, 13.08.2022.

Vitenbergs: Uzņēmējiem jāsamazina eksporta un importa atkarība no Krievijas un Baltkrievijas tirgiem

TVNET/LETA
Vitenbergs: Uzņēmējiem jāsamazina eksporta un importa atkarība no Krievijas un Baltkrievijas tirgiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs Foto: Evija Trifanova/LETA

Uzņēmējiem jāmeklē alternatīvus tirgus un izejvielu piegādātājus, lai mazinātu preču un pakalpojumu eksporta un importa atkarību no Krievijas un Baltkrievijas tirgiem, ceturtdien Tautsaimniecības padomes ārkārtas sēdē pauda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Ministrs ceturtdien sasauca Tautsaimniecības padomes ārkārtas sēdi, lai ar uzņēmējiem un lielāko uzņēmējus pārstāvošo organizāciju pārstāvjiem pārrunātu potenciālo ietekmi un iespējamos riskus biznesa darījumiem ar Krieviju, Baltkrieviju un Ukrainu.

Sēdē kā svarīgāko jautājumu puses definēja energoresursu pieejamības nepārtrauktību.

Šobrīd visa veida energoresursi Latvijā ir pietiekamā apmērā,

vienlaikus tiek strādāts, lai nodrošinātu resursu pastāvīgu pieejamību pēc šīs apkures sezonas beigām, secināts padomes sēdē.

Ekonomikas ministrija strādā pie vairākām programmām, lai sniegtu atbalstu gan pašvaldībām gāzes katlu nomaiņai uz vietējo resursu izmantošanu siltumenerģijas nodrošināšanā, gan mājsaimniecībām saules enerģijas izmantošanai un ēku siltināšanai, gan vēja enerģijas potenciāla plašākai izmantošanai.

Tautsaimniecības padomes ārkārtas sēdē uzņēmēju organizāciju pārstāvji norādīja, ka jau iepriekšējos gados veikuši produkciju eksporta tirgu dažādošanu, būtiski paplašinot eksportu gan uz Eiropas valstīm, gan ASV un Āzijas valstīm. Tomēr Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas tirgi tiem ir būtiski izejvielu piegādēs, tostarp kā tranzīta koridors, kā arī atsevišķu preču eksporta tirgus.

Vitenbergs padomes sēdē uzsvēra, ka uzņēmējiem vajag meklēt alternatīvus tirgus un izejvielu piegādātājus, lai mazinātu preču un pakalpojumu eksporta un importa atkarību no Krievijas un Baltkrievijas tirgiem.

"Uzņēmumiem jāapzinās esošā situācija un potenciālie biznesa darījumu riski, kas šobrīd ir saistīti ar politiku nevis ekonomiskajiem procesiem," pauda Vitenbergs.

Ministrs uzņēmējus informēja, ka šobrīd Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) izveidots kontaktpunkts - vienots tālruņa numurs - 68803505, lai apkopotu šobrīd uzņēmējiem aktuālākos jautājumus darījumos šo kaimiņvalstu uzņēmējiem un palīdzētu ar jauniem eksporta tirgiem. Vienlaikus ministrs uzrunāja arī lielās uzņēmēju organizācijas apkopot nozaru uzņēmumu akūtākās vajadzības un kopīgi rast tām risinājumus.

Tāpat pārrunāts iespējamais Ukrainas iedzīvotāju pieplūdums Latvijā. "Mums ir jābūt gataviem palīdzēt, tuvākajos mēnešos nodrošinot ukraiņu ģimenes ar dzīvesvietu, darbavietām un citu nepieciešamo atbalstu. Pateicos uzņēmējiem, kuri jau šodien apliecināja gatavību dot darbu ukraiņu bēgļu ģimenēm," norāda ministrs.

Tautsaimniecības padome ir Ekonomikas ministrijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas izveidota konsultatīva institūcija, kas savā darbā, lai sekmētu profesionālu, ar uzņēmējdarbības politiku saistīto jautājumu risināšanu, piesaista nozaru asociācijas un neatkarīgos ekspertus. Tās darbības mērķis ir sekmēt uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides politikas veidošanu un īstenošanu Latvijā, kā arī veicināt ilgtspējīgas tautsaimniecības attīstības principu ieviešanu valstī un sekmēt tās procesu un sabiedrības līdzdalību.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu