Aptauja: Vairāk nekā puse Baltijas mazo un vidējo uzņēmumu šogad neplāno paplašināt uzņēmējdarbību

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Shutterstock

Vairāk nekā puse - 54% - Baltijas mazo un vidējo uzņēmumu šogad neplāno paplašināt uzņēmējdarbību, liecina bankas "Luminor" sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veiktā aptauja.

Kā galvenos iemeslus uzņēmēji min inflāciju - to norāda 45% aptaujāto, kā arī enerģijas cenas - 39% respondentu, tam seko Ukrainas kara ietekme un neprognozējamība Covid-19 dēļ.

Gandrīz puse jeb 49% aptaujāto mazo un vidējo uzņēmumu vadītāju Latvijā prognozē, ka uzņēmuma panākumus šogad noteiks ekonomikas stabilitāte. Aptuveni trešdaļa uzskata, ka visvairāk tos ietekmēs notikumi, kas saistīti ar Covid-19, bet 27% - piegāžu ķēžu nepārtrauktība un stabilitāte.

Tajā pašā laikā notikumus Ukrainā kā noteicošo faktoru, kas ietekmēs uzņēmuma darbību, šogad norāda 22% uzņēmēju. Biznesam lielāku ietekmi rada ekonomiskie faktori, bet ģeopolitiskās pārmaiņas mazo un vidējo uzņēmumus skar mazāk.

"Luminor" Korporatīvā departamenta vadītāja Ilze Zoltnere, komentējot aptaujas rezultātus, norāda, ka, lai gan karš Ukrainā ietekmē ekonomiskos procesus, uzņēmējdarbības vide jau iepriekš pandēmijas radīto seku ietekmē izjuta lielus izaicinājumus. Aptauja pierāda, ka uzņēmēji turpina piedzīvot trauksmainu periodu un patlaban īsteno nogaidīšanas stratēģiju, rūpīgi izvērtējot savas iespējas un tuvākajā laikā neplāno strauju attīstību.

Mazāk nekā piektā daļa mazo un vidējo uzņēmumu šogad sagaida lielākus pārdošanas apjomus, vienlaikus vairāk nekā trešdaļa cer, ka izdosies saglabāt uzņēmuma stabilitāti.

Aptuveni trešdaļa Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu vadītāju norāda, ka nav izjutuši būtisku Krievijas uzsāktā kara ietekmi uz biznesu un vienlīdz daudz aptaujāto atzīst, ka tas ir radījis negatīvu ietekmi, vienlaikus piektā daļa norāda, ka vēl nevar to novērtēt. Tajā pašā laikā pārējās Baltijas valstīs attieksme pret kara Ukrainā ietekmi uz uzņēmējdarbību nedaudz atšķiras - 43% Igaunijas mazo un vidēju uzņēmumu vadītāju uzskata, ka tas nav ietekmējis viņu darbību, bet Lietuvā šādu atbildi norāda 37% respondentu.

Raugoties nākotnē, vairāk nekā puse mazo un vidējo uzņēmēju domā, ka arī 2023.gadā un turpmākajos gados viņu darbību ietekmēs inflācija un energoresursu cenas, kā arī notikumi, kas saistīti ar Covid-19 un iebrukumu Ukrainā. Tikai 7% aptaujāto mazo un vidējo uzņēmumu vadītāju paredz, ka tos varētu ietekmēt vakcinācijas līmenis Eiropas Savienības un citās valstīs, kuras saistītas ar viņu uzņēmumu darbību.

Aptauja veikta, aptaujājot 750 Baltijas mazo un vidējo uzņēmumu vadītājus un finanšu direktorus.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu