Pk, 12.08.2022.

Ar ko skaidrojams Covid-19 izplatības pieaugums?

TVNET/LETA
Ar ko skaidrojams Covid-19 izplatības pieaugums?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Uga Dumpis.
Uga Dumpis. Foto: Zane Bitere/LETA

Tuvākā mēneša laikā nav gaidāms ievērojams Covid-19 stacionēšanas un mirstības pieaugums, aģentūrai LETA pauda Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Uga Dumpis.

Viņš norādīja, ka pieaugošo Covid-19 saslimšanas gadījumu skaitu pēdējā diennaktī būtu jāskatās Jāņu brīvdienu kontekstā, turklāt testēšanas aktivitāte nav tik intensīva kā agrāk un arī laboratorijas šajā laikā strādāja citādā režīmā. Līdz ar to vien nākamajās dienās varēs spriest par īsto gadījumu skaita pieaugumu, uzsvēra Dumpis.

Patlaban visā Eiropā izplatās Covid-19 apakšvariants BA.5, kas īpaši labi izvairās no iepriekšējas pārslimošanas vai vakcinācijas radītās imunitātes, arī Latvijā nākotnē neizbēgami slimošanas gadījumu skaits pieaugs, sacīja Dumpis.

"Nedomāju, ka šis pieaugums novedīs pie ievērojama stacionēšanas un mirstības pieauguma tuvākā mēneša laikā, kaut gan pacientu skaits slimnīcās nedaudz pieaugs. Joprojām arī nav skaidrs, cik nopietnu slimību šis variants izraisa, salīdzinot ar citiem omikrona variantiem, tomēr šķiet, ka lielai daļai cilvēku, kuri ir vakcinēti un pārslimojuši, slimība noritēs vieglā formā," norādīja infektologs.

Viņš arī sacīja, ka nevakcinētiem pēc omikrona varianta pārslimošanas imunitāte īsti neveidojās un viņi slimos atkal un atkal.

Viņaprāt, tuvojoties rudenim, saslimšanas intensitāte pieaugs kombinācijā ar iespējamu gripas epidēmisko izplatību. Tas varētu radīt lielu slodzi slimnīcām, kuras jau tagad ir pilnas ar cita veida pacientiem.

Vienlaikus infektologs uzskata, ka tādam Covid-19 hospitalizācijas un mirstības vilnim, kāds bija pagājušajā rudenī, nevajadzētu būt. Omikrona variants hospitalizējamu slimību izraisa pārsvarā tikai tiem, kas ir vecāki par 75 gadiem vai ar imūnsupresiju.

Dumpis cer, ka rudenī tiks nodrošināta riska grupu balstvakcinācija ar jauna veida vakcīnām ar aktivitāti pret omikronu, iespējams, vienlaikus ar gripas vakcīnu.

TVNET jau rakstīja, ka pēc garajām Jāņu brīvdienām jauno Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits sasniedzis 824, kas ir lielākais jaunatklāto gadījumu skaits kopš 21.aprīļa, kad tika paziņots par 1133 saslimušajiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu