Daļā Mārupes siltumenerģijas tarifs no septembra pieaugs 2,5 reizes

TVNET | FINANCENET
Daļā Mārupes siltumenerģijas tarifs no septembra pieaugs 2,5 reizes
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Radiators. Ilustratīvs foto.
Radiators. Ilustratīvs foto. Foto: Shutterstock

Šā gada 1.septembrī spēkā stāsies jauns SIA "Mārupes komunālie pakalpojumi" siltumenerģijas tarifs, līdz ar to Mārupes, Skultes un Tīraines ciemā siltumenerģijas tarifs būs 320,14 EUR/MWh jeb par 151,5% augstāks, salīdzinot ar šobrīd piemēroto, liecina paziņojums Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) mājaslapā.

Savukārt no šā gada 1.oktobra tarifs būs jau nedaudz zemāks - 312,79 EUR/MWh.

SPRK skaidro, ka siltumenerģijas tarifu pieaugums saistīts ar kurināmā (dabasgāzes) cenas pieaugumu, konkursa kārtībā noslēdzot jaunu līgumu par dabasgāzes piegādi. Dabasgāzes vairumtirgus cenas kāpuma dēļ kopējās kurināmā izmaksas komersantam ir pieaugušas par 180,7%. SIA "Mārupes komunālie pakalpojumi" ar dabasgāzi saražo visu lietotājiem nodoto siltumenerģijas apjomu.

"Šobrīd slēdzot dabasgāzes piegādes līgumus, dabasgāzes piegādātāju vidū dominē īstermiņa līgumu piedāvājumi – uz vienu vai dažiem mēnešiem. Tas nozīmē, ka siltumenerģijas komersantiem nākas pārskatīt tarifu gada laikā vairākkārtīgi, iekļaujot tarifā tā brīža aktuālo dabasgāzes cenu.

Arī SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi” ir jārēķinās ar šā brīža tirgus situāciju," skaidro SPRK vadītāja Alda Ozola.

Paziņojumā norādīts, ka, ņemot vērā augsto dabasgāzes pieprasījumu un lielās cenu svārstības, SIA "Mārupes komunālie pakalpojumi" izsludināja dabasgāzes iepirkumu divas reizes, meklējot pēc iespējas zemāku dabasgāzes cenu. Turklāt dabasgāzes tirgus prognozes liecina, ka līdz šī gada beigām cenu kritums nav sagaidāms.

Pašlaik uzņēmums piemēro šogad 10.februārī apstiprināto tarifu, kad situācija energoresursu tirgū nebija pakļauta būtiskām ģeopolitiskām pārmaiņām. Tobrīd dabasgāzes cena tirgū bija 80,83 EUR/MWh, kas šobrīd ir vairāk nekā divas reizes augstāka – nedaudz zem 200 EUR/MWh, atzīmē SPRK.

Līdz ar karu Ukrainā tirgū ir paaugstināts pieprasījums pēc dabasgāzes, ņemot vērā, ka Eiropas valstīm nepieciešams veidot lielākus dabasgāzes krājumus nākamajai apkures sezonai, lai nodrošinātu dabasgāzes pieejamības nepārtrauktību.

"Brīdī, kad arvien vairāk dabasgāzes piegādes no Krievijas daudzviet Eiropā ir ierobežotas vai pārtrauktas pilnībā, ko pastiprina arī ierobežotās transporta jaudas dabasgāzes importēšanai starp Eiropas valstīm, dabasgāzes cenas saglabāsies augstas, kas atstās ietekmi uz siltumenerģijas tarifiem," uzsver regulators.

Noteikto (piedāvāto) siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu un pamatojumu SIA "Mārupes komunālie pakalpojumi" iesniedza SPRK šā gada 21.jūlijā. SPRK, izvērtējot komersanta iesniegto pamatojumu, secināja, ka noteiktie (piedāvātie) tarifi ir pamatoti un atbilstoši metodikai.

Kopumā SPRK uz 10.08.2022. izskatīšanā bija vairāk nekā 30 siltumapgādes tarifu projektu Latvijā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu