“ASV ļoti aktīvi virzīja šo jautājumu, jo redzēja to kā efektīvāku instrumentu Krievijas ieņēmumu mazināšanai nekā to, ka Eiropas Savienība vai ASV nosaka savus naftas embargo. Tas ir arī veids, kā Eiropas Savienība var diferencēt starp tām piegādēm, kas pakļaujas G7 sankcijām un tām, kas nepakļaujas,” komentēja Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis (JV).
Krievija plāno atbildes soļus
Kā jaunās sankcijas darbosies praksē, un kāds tām būs efekts, viedokļi atšķiras. Krievija jau paziņojusi, ka cenu griestiem nekādā veidā nepakļausies un naftu pārdos tikai tiem, kas sankcijām nepievienosies. Krievija draud, ka rezultātā naftas cenas kāps.
“Bruegel” pētnieks Taljapietra norādīja, ka jaunu tirgu un naftas transporta iespēju meklēšana Krievijai izmaksās dārgi, līdz ar to ienākumi kritīs. Tomēr, visticamāk, lielu daļu rietumiem līdz šim pārdotās naftas izdosies pārdot citiem: “Ja Krievija izlems novirzīt naftas eksportu no kādas valsts uz citu cenu griestu dēļ, to ir viegli izdarīt. Tādā gadījumā šī valsts vairs neimportēs naftu, piemēram, no Tuvajiem Austrumiem, un tā, savukārt, tiks pārdota Eiropai. Naftas tirgus ir kā unikāls, globāls baseins, kurā ūdens tek tur, kur tas nepieciešams.”
Savukārt “SEB” ekonomists Dainis Gašpuitis uzsver, ka jauno sankciju ietekmi prognozēt ir grūti, jo nav pilnībā skaidrs, kā tās tiks piemērotas: “Arī jāsaprot, ka pašiem rietumiem jeb G7, ir ļoti svarīgi, lai šis [Krievijas naftas] apjoms tomēr tirgū paliek, jo, izņemot pilnā mērā Krievijas naftu, naftas produktus, tur var būt daudz neparedzamu seku. Šeit atrast to balansu varētu būt grūtāk un laikietilpīgāk nekā varbūt šobrīd šķiet.”