O, 30.05.2023.

Kas ir dabiskais insulīns un vai tam nav blakņu?

Re:Check
Ronalds Siliņš, Re:Baltica, Re:Check
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Re:baltica

Vairāk nekā 1200 cilvēku Facebook dalījušies ar ierakstu, kura teikts, ka dabiskie jeb dzīvnieku izcelsmes insulīni neizraisot blakusparādības. Tie šajā ziņā nekorekti pretstatīti mākslīgi ražotajam insulīnam. Zinātniskā literatūra liecina, ka atšķirība starp dabisko – no dzīvniekiem iegūto – un sintētisko insulīnu ir neliela. Turklāt ir pamats domāt, ka mākslīgais insulīns ir drošāks un efektīvāks.

Ieraksta autore, atsaucoties uz kāda bijušā farmācijas industrijas darbinieka grāmatu, stāsta:

“Grāmatas beigu daļā jau lieliski aprakstīts insulīns… Kādreiz bija “dzīvnieku” insulīns, kurš neizraisīja blaknes, neizraisīja citas veselības problēmas… Tad klusi integrēja (nomainīja) uz sintētisko…”

Insulīns ir bioloģiski aktīva viela (hormons), ko vesela cilvēka organisms izstrādā, lai nodrošinātu glikozes kā enerģijas avota nokļūšanu šūnās. Cukura diabēta slimniekiem insulīns neizstrādājas, izstrādājas nepareizi vai nedarbojas pietiekami efektīvi, līdz ar to vajadzīga insulīna ievade. Lai ārstētu diabēta pacientus, izmanto vairāku veidu insulīnus: dabiskos (dzīvnieku), sintētiskos (cilvēka) un insulīna analogus. Dabiskos insulīnus iegūst no, piemēram, cūku vai govju aizkuņģa dziedzeriem. Lai gan dzīvnieku insulīni ķīmiski ir līdzīgi cilvēka organisma ražotajam insulīnam, tie nav ar to vienādi. Dažās valstīs, piemēram, Latvijā tos vairs neizmanto. Sarakstē ar Re:Check Latvijas Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Dita Okmane norāda, ka tie ir izslēgti no Latvijas Zāļu reģistra un nav pieejami jau vairāk nekā 15 gadus.

Sintētisko jeb cilvēka insulīnu mākslīgi iegūst jau no 1996. gada. Tas tiek darīts, ģenētiski modificējot baktērijas, lai tās sāktu ražot šo vielu. Sintētiskais insulīns ķīmiski ir tāds pats kā cilvēku pašu izstrādātais hormons.

Mūsdienās diabēta slimnieki lieto arī insulīna analogus – pārveidotus sintētiskā insulīna paveidus, kuri izstrādāti tā, lai tie iedarbotos noteiktā veidā, piemēram, lēnāk vai ilgāk. Šie analogi potenciāli var labāk imitēt normālo insulīna iedarbību. Tāpat kā sintētisko insulīnu arī insulīna analogus “iemācīts” ražot mikroorganismiem.

Avoti: Matjē, Š., Martens, P. un Roman Vangoitsenhovens, M. 17.08.2021. Simts gadi insulīna terapijas. Nature; Kalifornijas Universitātes Sanfrancisko atzara informatīvie materiāli.
Avoti: Matjē, Š., Martens, P. un Roman Vangoitsenhovens, M. 17.08.2021. Simts gadi insulīna terapijas. Nature; Kalifornijas Universitātes Sanfrancisko atzara informatīvie materiāli. Foto: Re:baltica

Ieraksta autores apgalvojums, ka dabiskajiem insulīniem nav blakusparādību, ir nepareizs. Piemēram, cūku izcelsmes insulīnam Hypurin ir virkne blakņu, tostarp, pārāk zems cukura līmenis asinīs (hipoglikēmija), pietūkumus, pieņemšanās svarā, nelabums u.c. Nav arī pamata apgalvot, ka sintētiskajam insulīnam ir vairāk blakņu. Neatkarīgi pētnieki no Heinriha Heines universitātes Diseldorfā 2005. gadā par šo tematu publicēja 45 pētījumu apkopojumu. Viņi secināja, ka sintētiskajam un dabiskajam insulīnam būtiski neatšķiras ne terapeitiskā efektivitāte, ne blaknes (lielā daļā pētījumu salīdzināta insulīna biežākā blakne – hipoglikēmija). Visu veidu insulīna ievadīšana organismā mēdz izsaukt imūno atbildi, kuras rezultātā cilvēka imūnšūnas sāk ražot insulīna antivielas. Lielā daudzumā šīs antivielas var izsaukt alerģisku reakciju vai traucēt insulīna iedarbību. Lietojot sintētisko insulīnu, tas notiek retāk.

Tāpat jānorāda, ka blaknes ir retas – kopš 2006. gada ZVA saņēmusi tikai 32 ziņojumus par sintētiskā insulīna vai kāda analoga blakusparādībām. Latvijā pieejamo insulīna medikamentu blaknes un biežumu iespējams apskatīt Latvijas Zāļu reģistrā (šeit).

Jāpiebilst, ka Re:Check ieraksta autores pieminētajā grāmatā neatrada apgalvojumu, ka dabiskajam (dzīvnieku) insulīnam nav blakņu vai ka tas neizraisītu veselības traucējumus. Grāmatas autors lēš, ka uz sintētisko insulīnu pāriets, lai “dotu ražotājiem lielāku apgrozījumu”. Grāmatas autors pierādījumus šim apgalvojumam nesniedz. Pārejai uz sintētisko insulīnu varētu būt bijuši arī citi iemesli, piemēram, to, iespējams, ir ērtāk ražot, tas ir līdzīgāks cilvēka organisma ražotajam insulīnam un retāk izsauc nevēlamu imūno atbildi.

Ieraksta autore arī dalās ar saiti uz grupu, kurā varot noskatīties pērn internetā publicēto filmu Pēkšņi nomira. Viņa iesaka to skatīties, jo filma esot par to, “ko klusē ārsti šodien”. Re:Check izvērsti par filmu iepriekš rakstījis šeit. Tās autori sniedz nepatiesu un nepilnīgu informāciju par Covid-19 potēm un izplata sazvērestības teorijas, ka “slepena elite” cenšas samazināt pasaules iedzīvotāju skaitu.

Secinājums: Arī dabiskajam jeb dzīvnieku izcelsmes insulīnam ir blaknes. Sintētiskais insulīns ir līdzīgāks cilvēka organisma izstrādātajam insulīnam un retāk izsauc nevēlamu imūno atbildi, kas var traucēt insulīna darbību vai radīt alerģisku reakciju. Citos aspektos dabiskais un mākslīgais insulīns būtiski neatšķiras.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais