Kazahstānas bankas masveidā atsakās no rubļu izmantošanas

TVNET | FINANCENET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2
Foto: Reuters / Scanpix

Kazahstānas bankas atsakās pieņemt maksājumus rubļos, ko veic Krievijas uzņēmēji, vēsta “Vedomosti”, atsaucoties uz tirgus dalībniekiem. Pēc viņu teiktā, grūtības sākušās pēc tam, kad Kazahstānai lielu uzmanību pievērsušas ASV finanšu iestādes.

Vienas no lielākajām Krievijas bankām pārstāvis atklājis, ka Kazahstānas “Halyk Bank”, “Fortebank”, “RBK Bank” un “Bereke Bank” pēdējā laikā atteikušās apkalpot vairākus desmitus maksājumu, kas veikti rubļos.

“ASV finanšu desants, kurš izsēdies Kazahstānā un Armēnijā, seko līdzi, lai rubļi netiktu konvertēti dolāros un netiktu apgrozīti pa visu pasauli,” skaidro kriptobiržas “MoneyPort” vadītājs Aleksandrs Faktorovs.

Tā rezultātā Krievijas bizness sācis pāriet uz Kazahstānas tengēm. Atsevišķās bankās maksājumu skaits tengēs pieaudzis par 75%, salīdzinot ar martu. Tomēr Kazahstānas bankas nereti atsaka maksājumu apstrādi pat tad, ja darījumi tiek veikti tengēs. Galvenais faktors, kas var kļūt par iemeslu atteikumam, ir tas, ka maksājumu veic Krievijas uzņēmums.

Tiek norādīts, ka Kazahstānas bankas veic rūpīgu iekšējo kontroli. Ja ienākošais maksājuma uzdevums neatbilst visiem kontroles kritērijiem un tas tiek uzskatīts par riskantu darījumu, pastāv iespēja, ka darījums tiek iesaldēts, vai arī maksājums nenotiek un līdzekļi tiek atgriezti maksātājam.

Kazahstānas bankas ir spiestas ievērot sankciju ierobežojumus, kas tika ieviesti pret Krieviju. ASV finanšu iestādes uzrauga norises Kazahstānā, un šīs valsts bankām jāievēro noteikumi, jo ASV ir liels investors Kazahstānā.

Kazahstānas valdība gan oficiāli nav liegusi valsts bankām ierobežot operācijas rubļos.

“Kopumā ir tāds jēdziens kā “zini savu klientu”. Ja banku sektors filtrē, kas notiek, un ja ir redzams, ka pastāv sankciju pārkāpšanas un citi riski – bankām ir pašām jālemj, vai ļaut notikt atsevišķām transakcijām. Valdība šādu rīkojumu nav devusi,” sacīja Kazahstānas vicepremjers Jerulans Žamaubajevs.

Pēdējo nedēļu laikā Kazahstānas un Armēnijas bankas sākušas bloķēt Krievijas uzņēmēju maksu par serveriem, mikroshēmām, procesoriem, telekomunikāciju aprīkojumu un citu elektroniku. Tas saistāms ar ASV 10. sankciju paketi, kas reāli apdraud bankas, kuras sadarbojas ar Krieviju.

Krievijas piegādātāji cenšas apiet ierobežojumus un cenšas ievest elektroniku ar citiem produktu kodiem vai arī elektroniku piegādāt pa daļām. Tas attiecīgi maina arī apmaksas veidu un veicamās finanšu operācijas.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu