EK priekšsēdētājas izpildvietnieks norādīja, ka karš Eiropā ir ne tikai šodienas skaudrā realitāte, tie ir arī rītdienas riski. Viņš uzsvēra, ka nekad kopš 1962.gada Kubas raķešu krīzes, pasaule nav stāvējusi tik tuvu Trešajam pasaules karam.
"Viens ir skaidrs - šodien un pārskatāmā nākotnē nacionālā drošība ir atgriezusies gan Eiropas, gan Latvijas politiskās dienaskārtības prioritāšu augšgalā. Tas nozīmē, ka pieaugoša daļa finansējuma tiks novirzīta valsts aizsardzībai. Tā ir eksistenciāla nepieciešamība, tomēr līdzekļus, kurus varētu novirzīt uz ekonomisko un sociālo attīstību vērstām jomām, nāksies veltīt militārajai jomai," akcentēja Dombrovskis.
Runājot par militāro dimensiju Eiropas Savienības (ES) kontekstā, politiķis uzsvēra, ka ES dibināšanas mērķis bija kara nepieļaušana Eiropā. Šī ideja bija pamatā 1951.gada Parīzes līgumam, ar kuru tika dibināta ES priekštece - Eiropas Ogļu un Tērauda savienība.
Dombrovskis skaidroja, ka pagājušā gadsimta pirmajā pusē ogles un tērauds bija galvenie industrijas, tai skaitā aizsardzības industrijai nepieciešamie stratēģiskie izejmateriāli. Pēc Eiropas pamatlicēju idejas, kopēja kontrole pār šiem materiāliem, it sevišķi iesaistot divas gadsimtiem ilgi nesamierināmas sāncenses - Vāciju un Franciju - padarīja karu Eiropā praktiski neiespējamu.
"Līdz ar to, ES pamatos ir ielikta mierīgas līdzāspastāvēšanas ideja. Tomēr, Krievijas iebrukums Ukrainā, kurai ir kopējas robežas ar četrām ES dalībvalstīm, skaidri parādīja nepieciešamību pēc militārās dimensijas attīstības ES," atzīmēja EK priekšsēdētājas izpildvietnieks.