Krievija draud Ķīnu atstāt bez elektroenerģijas piegādēm, ja tā atteiksies maksāt vairāk (10)

TVNET | FINANCENET
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: AFP / Scanpix

Krievijas elektroenerģijas pārvades kompānija "Inter RAO" paziņojusi, ka tā varētu pārtraukt piegādes Ķīnai, ja Pekina nepiekritīs palielināt iepirkuma cenu eksporta nodevas apjomā, kas Krievijā stāsies spēkā no 1. oktobra.

Kā paziņoja "Inter RAO" pārstāve Aleksandra Paņina, uzņēmums jau ir informējis Ķīnas partnerus, kā arī Mongoliju un Azerbaidžānu par cenu palielināšanu par 7%. Paredzams, ka jaunās cenas būs spēkā no 1. oktobra.

"Ja jau drīzumā mēs nesaņemsim apstiprinājumu, tad plānojam sākt ieviest elektroenerģijas piegāžu ierobežojumus vai pat pilnībā atslēgt piegādes," sacīja Paņina.

Cenu palielinājums varētu skart arī Gruziju un Turciju, taču oktobrī "Inter RAO" neplāno veikt piegādes šīm valstīm.

Pēc tam, kad Eiropas Savienība atteicās no Krievijas elektroenerģijas piegādēm, Ķīna kļuva par "Inter RAO" galveno klientu. 2022. gadā uzņēmums Ķīnas tirgum piegādāja 4,7 miljonus megavatstundu.

Šogad elektroenerģijas eksports uz Ķīnu ir samazinājies, jo Tālajos Austrumos novērots liels elektroenerģijas deficīts. Astoņos mēnešos kopš gada sākuma Krievija Ķīnai piegādājusi 2,7 miljonus megavatstundu, par ko Ķīna samaksāja 117,9 miljonus dolāru. Pēc Paņinas teiktā, elektroenerģijas piegāžu apjoms astoņos mēnešos ir samazinājies par 21%, salīdzinot ar 2022. gadu.

"Inter RAO" piegāžu rentabilitāte Ķīnā ir mākslīgi ierobežota 5% apmērā, jo nozīmīga daļa ienākumu tiek novirzīti izmaksu samazināšanai vietējiem patērētājiem Tālajos Austrumos. Ja piegādes Ķīnai tiks pārtrauktas, elektroenerģijas izmaksas Krievijas patērētājiem ievērojami pieaugs, brīdināja Paņina.

"Ar 5% rentabilitāti mēs nevaram atļauties maksāt 7% nodokli," uzsvēra "Inter RAO" pārstāve.

Tiek norādīts, ka Krievijas valdība no 2023. gada 1. oktobra līdz 2024. gada 31. decembrim ieviesusi eksporta nodevas vairākām precēm, kas tiek eksportētas ārpus Eirāzijas Ekonomikas savienības. Nodevas ir noteiktas 4–7% apmērā, ja rubļa kurss ir 80–95 rubļi par dolāru, bet, ja kurss ir mazāks par 80 rubļiem, nodoklis netiek piemērots.

Šis nodoklis neietekmē naftas, gāzes, kviešu, automobiļu, mēbeļu un citu preču eksportu.

Krievijas valdība uzsvērusi, ka nodeva tiek ieviesta, lai saglabātu racionālu preču eksporta un iekšzemes patēriņa attiecību. Valdības plānos ir aizsargāt iekšējo tirgu no nepamatota cenu pieauguma.

Komentāri (10)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu