/nginx/o/2025/05/14/16843896t1h8588.jpg)
Ķīnas elektronisko kontroles sistēmu ražotāji jau sen tiek turēti aizdomās par to, ka savos ražojumos ierīko tā sauktās sētas durvis, kas paredzētas spiegiem vai sabotieriem. Tagad izmeklētāji apgalvo, ka ir atklājuši aizdomīgus radio moduļus saules paneļos, vēsta izdevums “Der Spiegel”.
ASV inženieri izmeklē Ķīnā ražotas saules enerģijas iekārtas, kurās, iespējams, ir atrasti radio moduļi. Pastāv aizdomas, ka ar tiem iespējams sabotēt atjaunojamās enerģijas infrastruktūru.
Saules moduļos ierīkotie invertori galvenokārt tiek ražoti Ķīnā un tiek izmantoti visā pasaulē, lai pieslēgtu kolektorus un vēja turbīnas elektrotīklam. Tos var atrast arī baterijās, siltumsūkņos un elektrisko transportlīdzekļu lādētājos.
Iespējamo uzbrukumu vārti varētu būt invertora programmatūras saskarnes, kas nodrošina attālinātu piekļuvi atjauninājumiem un apkopes darbiem. Tāpēc komunālo pakalpojumu uzņēmumi, kas tos izmanto, parasti uzstāda ugunsmūrus, lai novērstu tiešu saziņu ar Ķīnu.
Draudi elektrotīkliem
Parasti šādas saskarnes ir dokumentētas tehniskajos aprakstos. Tomēr ASV eksperti dažos Ķīnas saules enerģijas inverteros ir atraduši neatļautas sakaru ierīces, kas nav norādītas ražojuma dokumentācijā, ziņu aģentūrai Reuters pastāstīja divi eksperti. Pēdējo deviņu mēnešu laikā nedokumentētas sakaru ierīces, tostarp mobilie tālruņi, ir atrastas arī dažās vairāku Ķīnas piegādātāju baterijās.
Tehniskās ierīces var izmantot, lai apietu ugunsmūrus un attālināti izslēgtu invertorus vai mainītu to iestatījumus. Pēc ekspertu domām, tas varētu destabilizēt elektrotīklus, sabojāt enerģētikas infrastruktūru un izraisīt plašus elektroapgādes pārtraukumus.
Saskaņā ar konsultāciju kompānijas Wood Mackenzie datiem Ķīnas tehnoloģiju multinacionālais uzņēmums Huawei 2022.gadā bija pasaulē lielākais invertoru piegādātājs ar 29% tirgus daļu, kam sekoja Ķīnas uzņēmumi Sungrow un Ginlong Solis.
“Ja pirms desmit gadiem būtu izslēgti Ķīnas invertori, tam nebūtu dramatiskas ietekmes uz Eiropas tīkliem, taču tagad kritiskā masa ir daudz lielāka,” izdevumam “Der Spiegel” skaidroja Vācijas saules enerģijas attīstītāja 1Komma5 izpilddirektors Filips Šrēders.
“Ķīnas dominance kļūst par arvien lielāku problēmu, jo atjaunojamo energoresursu jauda Rietumu tīklos pieaug un palielinās ilgstošas un nopietnas konfrontācijas iespējamība starp Ķīnu un Rietumiem.”
Saskaņā ar nozares asociācijas SolarPower Europe datiem 2024.gada beigās Eiropā bija ierīkoti saules paneļi, kuru kopējā jauda sasniedza aptuveni 338 gigavatus. Privātajām mājsaimniecībām paredzētās saules enerģijas vai akumulatoru uzglabāšanas sistēmas jaudas ziņā atrodas zem sliekšņa, pie kura parasti stājas spēkā drošības prasības, lai gan pašlaik tās nodrošina ievērojamu daļu no elektroenerģijas piegādes daudzos Rietumu elektrotīklos.
Tomēr tikai 3 līdz 4 gigavatu enerģijas kontrole varētu izraisīt plašus elektroapgādes traucējumus, uzskata eksperti. “Ja attālināti kontrolētu un sabotētu pietiekami lielu skaitu mājas saules enerģijas invertoru, tas varētu katastrofāli ietekmēt elektrotīklu ilgākā laika periodā,” apgalvo Izraēlas invertoru ražotāja SolarEdge kiberdrošības programmas vadītājs Uri Sadots.