Lielākā daļa cilvēku pasaulē, tostarp Lielbritānijā, naudu pelna, ikdienā strādājot. Britu karaliskā ģimene gan nav «lielākā daļa cilvēku» - Lielbritānijas karalienei Elizabetei II un pārējai britu karaliskajai ģimenei ir vairāki ienākumu avoti. Saskaņā ar mediju aplēsēm karalienes Elizabetes II īpašumu vērtība veido aptuveni 360 miljonus sterliņu mārciņu (409 miljonus eiro). Karaliene un viņas ģimene lielāko daļu savu ienākumu gūst no valdības piešķirtā finansējuma un saviem īpašumiem, vēsta «CNN Money».
Kā naudu pelna britu karaliskā ģimene?
Karaliene Elizabete II
Karalienes Elizabetes trīs galvenie ienākumu avoti ir Lielbritānijas valdības piešķirtais finansējums, Lankasteras hercogiste, kā arī karalienes privātais īpašums un investīcijas.
Tā dēvētais finanšu memorands ir ikgadējs maksājums, ko Lielbritānijas valdība piešķir karalienei Elizabetei dažādu izdevumu segšanai. Šis finansējums ir paredzēts ceļošanas, apsardzes, personāla izmaksu segšanai, kā arī karaļnama piļu uzturēšanai.
2016./2017. fiskālajā gadā Elizabete II ar finanšu memoranda «Sovereign Grant» starpniecību saņēma 42,8 miljonus sterliņu mārciņu.
2017./2018. fiskālajā gadā šī summa palielinājās par 78% - līdz 76,1 miljonam mārciņu. Ievērojamais pieaugums skaidrojams ar papildu finansējumu Bekingemas pils renovācijai.
Līdzekļi «Sovereign Grant» galvenokārt tiek nodrošināti no Kroņa īpašumiem («Crown Estate») - dažādiem īpašumiem un lauku saimniecībām, kas gadā nopelna simtiem miljonu mārciņu.
Kroņa īpašumu ieņēmumu lielākā daļa nonāk Lielbritānijas valdības rīcībā, tomēr daļa šo ieņēmumu - no 15 līdz 25% - ar finanšu memoranda starpniecību tiek piešķirti karalienei.
Vēl viens nozīmīgs Lielbritānijas monarha ieņēmumu avots ir Lankasteras hercogiste - komerciālu, lauksaimniecības un dzīvojamo īpašumu kopums, kas veidojies, sākot ar 1265.gadu.
Pēdējā fiskālajā gadā Lankasteras hercogiste guva ieņēmumus 19,2 miljonu sterliņu mārciņu apmērā. Šos līdzekļus karaliene izmanto, lai segtu savus oficiālos un privātos izdevumus, daļu līdzekļu piešķirot arī citiem karaliskās ģimenes locekļiem, kas pārstāv karalieni dažādos oficiālos pasākumos.
Elizabetei II ir arī vairāki privāti nekustamie īpašumi, tostarp Balomaras pils Skotijā un Sendringemas lauku īpašums Anglijā. Abus šos īpašumus Elizabete ir mantojusi no tēva.
Tāpat karalienei pieder arī vērtīga pastmarku kolekcija un mākslas darbu kolekcija. Viņai pieder arī vairāku uzņēmumu akcijas.
Savukārt Lielbritānijas karalienes dzīvesbiedrs Edinburgas hercogs Filips savu oficiālo pienākumu pildīšanai saņem 359 000 gadā. Filips gan pagājušajā gadā paziņoja, ka viņš pārtrauks dalību publiskos pasākumos.
Princis Čārlzs un viņa ģimene
Elizabetes II dēls un troņmantnieks - Čārlzs un viņa sieva Kamilla jeb Velsas princis un Kornvolas hercogiene ieņēmumus gūst gan no valsts, gan no privātiem avotiem.
Vairāk nekā 90% Čārlza un Kamillas ieņēmumu nodrošina Kornvolas hercogiste - tas ir 1337.gadā izveidots īpašumu komplekss, kura mērķis ir nodrošināt ienākumus troņmantiniekam.
Kornvolas hercogistei pieder un tā apsaimnieko zemi, kā arī ēkas Velsā un Kornvolā.
Nesenākajā fiskālajā gadā Čārlzs un Kamilla no Kornvolas hercogiste guva ieņēmumus 20,7 miljonu sterliņu mārciņu apmērā.
Pāris saņēma arī 1,3 miljonus mārciņu no karalienes «Sovereign Grant» finansējuma, kā arī vēl 461 000 mārciņu no dažādiem Lielbritānijas valdības departamentiem.
«Sovereign Grant» finansējums arī sedz Čārlza un viņa sievas ceļošanas un izdevumu uzturēšanas izmaksas.
Aptuveni puse Velsas prinča un Kornvolas hercogienes gada ieņēmumu tiek tērēta viņu oficiālajiem pienākumiem, bet aptuveni ceturtdaļa - tiek samaksāta nodokļos.
Atlikušie 6,6 miljoni mārciņu tiek piešķirti prinča Čārlza bērniem, dažādiem neoficiālajiem izdevumiem, kā arī tiek novirzīti karaliskajam uzkrājumu fondam.
Čārlza bērniem - prinčiem Viljamam un Harijam ir arī viņu privātie aktīvi, kurus viņi mantoja no mātes - princeses Diānas.
Pārējā karaliskā ģimene
Nav daudz publiskas informācijas par to, kā un kādus ienākumus gūst pārējie britu karaliskās ģimenes locekļi.
Neskaitot Čārlzu, karalienei Elizabetei ir vēl trīs bērni, kuriem ir dzīvesbiedri, bērni un mazbērni.
Karalienes divi jaunākie bērni - Endrū un Edvards – savas mātes uzdevumā un vārdā pilda virkni oficiālo pienākumu. Šie pienākumi uzskatāmi par pilnas slodzes nodarbošanos, un par šiem pienākumiem karaliene viņiem maksā gan no valsts piešķirtajiem līdzekļiem, gan no saviem privātajiem līdzekļiem.
Savukārt nākamās karaliskās ģimenes paaudzes ir spiestas būt neatkarīgākas un veidot pašas savu karjeru.
Piemēram, Endrū meitas - princese Beatrise un princese Eižēnija - strādā pilnas slodzes darbu attiecīgi uzņēmējdarbības un mākslas vidē.
Tomēr viņas saņem finansiālu atbalstu arī no sava tēva.