6 lietas, ko mūsdienu tētis dara citādi nekā viņa tēvs

Apollo.lv
6 lietas, ko mūsdienu tētis dara citādi nekā viņa tēvs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: David Straight

«Mūsdienu tētis salīdzinājumā ar savu tēvu četrreiz biežāk saviem bērniem saka, ka mīl viņus, un vismaz trīsreiz biežāk atvainojas bērniem, ja pats ir kļūdījies,» komentējot aptauju, kas veikta ģimenes portālā «www.mammamuntetiem.lv», stāsta psihologs Edmunds Vanags.

6 lietas, ko mūsdienu tētis dara citādi nekā viņa tēvs

Kā liecina aptaujas rezultāti, mūsdienu tētis uzskata, ka četrreiz biežāk nekā viņa tēvs samīļo un sabučo savu bērnu un četrreiz biežāk savam bērnam saka, ka viņu mīl, kā arī trīsreiz biežāk sauc bērnu dažādos mīļvārdiņos. Mūsdienu tētis atzīst, ka viņa tēvs biežāk mācījis izprast vērtības nekā sniedzis emocionālo atbalstu.

  • Samīļo un sabučo savu bērnu četras reizes vairāk.
  • Savam bērnam saka, ka mīl viņu, vismaz četras reizes biežāk.
  • Mīļvārdiņos savu bērnu sauc trīs reizes biežāk.
  • Vakaros liek gulēt bērnu vismaz trīs reizes biežāk.
  • Ja ir kļūdījies vai rīkojies nepareizi attiecībā pret bērnu, divas reizes biežāk atvainojas.
  • Per vai uzšauj savam bērnam pa dibenu divas reizes retāk.

Šo pozitīvo tendenci – veidot emocionāli tuvas un sapratnes pilnas attiecības ar bērnu – psihologs Edmunds Vanags skaidro ar to, ka mainās audzināšanas kultūra un tradīcijas, mūsdienu tētis kļūst arvien izglītotāks, turklāt ģimenē mainās arī lomas, piemēram, tētis vairs nav tikai iztikas pelnītājs un daudz vairāk iesaistās bērnu audzināšanā.

Pozitīvi vērtējama arī tendence, ka mūsdienu tētis divreiz retāk izmanto fiziskas sodīšanas paņēmienus (uzšauj pa dibenu vai ieper) un divreiz biežāk nekā viņa tēvs bērnam atvainojas, ja attiecībā pret atvasi rīkojies nepareizi vai kļūdījies. Interesanti, ka lielākā daļa aptaujāto tēvu nepiekrīt, ka būtu stingri tēti saviem bērniem.

Aptauja rāda, ka kopumā mūsdienu tēvi vairāk iesaistās savu bērnu ikdienas aktivitātēs: rod laiku kopīgām maltītēm un rotaļām, biežāk apmeklē bērnu pasākumus, pārrunā ar bērniem ikdienas notikumus un biežāk runā ar bērniem par vērtībām. «Lai arī mūsdienu tētis salīdzinājumā ar savu tēvu trīsreiz biežāk vakaros liek bērnu gulēt, tomēr kopumā jaunie tēvi visai reti piedalās atvašu iemidzināšanā, atstājot šo pienākumu uz mammas pleciem,» norāda pētījuma autors, psihologs Edmunds Vanags. Tāpat mūsdienu tētis uzskata, ka saviem bērniem biežāk palīdz skolas mājasdarbu veikšanā, taču arī šeit tētiem vēl būtu, pie kā piestrādāt, ir pārliecināts Vanags. Tāpat mūsdienu tēvi biežāk varētu apmeklēt skolas vecāku sapulces, skolas pasākumus.

Mainās arī šķirtie tēvi

Arī psihoterapeite Inese Putniece atzīst, ka šobrīd 20–30 gadu veco tēvu iesaiste bērnu audzināšanā ir ievērojami augstāka nekā viņu tēvu laikā, un atzinīgi novērtē viņu ieguldījumu. Otra pozitīvā tendence, ko Putniece novērojusi savā praksē, ir četrdesmitgadīgie tēvi, kuriem ir otrās vai pat trešās laulības pieredze un kuri ne tikai cenšas veidot labākas attiecības ar jaunajā ģimenē dzimušajiem bērniem, bet arī meklē saskarsmi un vēlas vairāk iesaistīties, iespējams, ne tik siltajās attiecībās ar bērniem no iepriekšējām laulībām. «Viņi ir apjautuši, ka vēl var paspēt savā dzīvē kaut ko salabot, un, manuprāt, tas ir lieliski.»

vietnē

Kopumā aptaujā piedalījās 301 tētis no visas Latvijas vecumā no 20 līdz 57 gadiem.

Lasītākais šodien
Top raksti
Uz augšu