Smiltenes iedzīvotājiem jāmaksā milzīgas summas par silto ūdeni

FOTO: Pixabay

SIA «Smiltenes NKUP» iedzīvotājiem pieprasa ļoti augstu samaksu par piegādātā siltā ūdens kubikmetru. Kopš šā gada februāra daudzdzīvokļu māju īrniekiem pat trīskārši pieaugusi cena par karstā ūdens kubikmetru, ziņo «Latvijas Avīze».

Līdz februārim iedzīvotāji maksāja nepilnus 6 eiro par vienu kubikmetru, turpretim pašlaik maksa ir mainīga - vienu mēnesi tie var būt 10 eiro, citu - 16, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

«Smiltenes NKUP», kas ir pakalpojuma sniedzēja, skaidro: «Smiltenē nav siltā ūdens tarifa, bet gan vienības cena par kubikmetru, un to nenosaka ne Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, ne kāda ministrija, ne NKUP. Maksa veidojas, pamatojoties uz skaitītāju rādījumiem un aprēķinu metodiku, kāda noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 524.»

Smiltenes NKUP ar aprēķiniem, shēmām un tabulām skaidro, ka kubikmetra vienības cena ir likumīga un tāda būs arī tad, ja īrniekiem par siltā ūdens kubikmetru prasīs kaut vai 50 eiro.

Kā skaidro SIA «Smiltenes NKUP» valdes loceklis Aigars Vīvuliņš, Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka siltā ūdens uzskaite ir jānodala no mājas kopējā patērētā siltumenerģijas apjoma. Lai valdībā pieņemto pildītu praksē, daudzdzīvokļu mājās ir uzstādīti skaitītāji. Tie parāda, cik siltumenerģijas mēnesī patērēts ūdens uzsildīšanai. Vadoties no šā rādījuma, mēs aprēķinām vienības cenu, ko iekļauj īres un komunālo pakalpojumu individuālajos rēķinos.

Mājās, kurās uzstādīti siltuma skaitītāji, ūdens uzsildīšanu aprēķina, patērēto siltuma daudzumu reizinot ar siltuma piegādātāja un regulatora noteikto tarifu, kas Smiltenē ir 47,97 eiro par megavatstundu. Tālāk atskaita konstantu samaksu par ūdens cirkulāciju un pēc individuālo skaitītāju kopējā rādījuma izdala viena kubikmetra cenu, vēsta laikraksts.

Ja kāds īrnieks rādījumus nav iesniedzis vai nolasījis neprecīzi, pārējiem summa palielinās.

Vīvuliņš laikrakstam uzsvēris, ka summa par patērēto siltuma daudzumu ūdens uzsildīšanai vienkārši tiekot godprātīgi sadalīta uz galviņām, savukārt apkures izmaksas esot samazinājušās.

Smiltenieši meklē risinājumus, lai izmaksas samazinātu, piemēram, uzstādot elektriskos boilerus.

Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders, izpētot «Smiltenes NKUP» mājas lapu internetā, nav atradis pamatojumu un skaidrojumu, kādēļ tik būtiski palielināta cena par vienu kubikmetru karstā ūdens. «Kā iemeslu palielinājumam nedrīkst norādīt Ministru kabineta noteikumus. Tajos ir tikai metode, kā veikt aprēķinus, nevis konkrēta cena par kubikmetru. Tādēļ nesaprotu, uz ko pamatojoties «Smiltenes NKUP» ir tik strauji paaugstinājis no iedzīvotājiem iekasējamo maksu,» brīnās Auders.

Uz augšu