Ne viens vien topošais students studiju maksas un citu izdevumu segšanai izvēlas aizņemties naudu no valsts vai bankas. Studiju gados var dzīvot bez raizēm, bet, kad diploms jau kabatā, kredīts jāsāk atdot. Pastāv vairākas iespējas, kā parāda atdošanu uzticēt valstij.
DARBINIEKS VALSTS VAI PAŠVALDĪBAS INSTITŪCIJĀS
Kredīts tiek dzēsts, ja jaunais speciālists atbilstoši izglītībai sāk strādāt valsts vai pašvaldības iestādē noteiktās profesijās, kuras ik gadu nosaka Ministru kabinets.
Tās ir:
= skolotāji, speciālie pedagogi, logopēdi, sociālie pedagogi, izglītības psihologi,
= lektori, asistenti, pasniedzēji, metodiķi, inženieri, laboranti, laboratoriju vadītāji, pētnieki, tehniķi valsts dibinātajās augstākās izglītības iestādēs un valsts dibinātajos zinātniskās pētniecības institūtos un centros;
= sociālie darbinieki, sociālie aprūpētāji, sociālie rehabilitētāji, sociālās palīdzības organizatori, nodarbinātības aģenti, nodarbinātības organizatori;
= aktieri, bibliotekāri, vokālisti, diriģenti, koncertmeistari, koru vadītāji, mūziķi, muzeju vecākie speciālisti, kultūras iestāžu vadītāji, producenti, ārsti speciālisti, medicīnas māsas, sabiedrības veselības speciālisti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, klīniskie logopēdi vai audiologopēdi, tehniskie ortopēdi, bērnu zobārsti;
= valsts pārvaldes vecākie speciālisti, tai skaitā juriskonsulti, teritorijas plānotāji, Valsts cilvēktiesību biroja speciālisti.
Kredīta dzēšanas kārtība
= Studiju kredītam, kas izsniegts no valsts budžeta līdzekļiem, no pieteikuma apstiprināšanas brīža par katru pilnu nostrādāto gadu dzēš 10% no kopējās kredīta summas.
= Studējošo kredītam, kas izsniegts no valsts budžeta līdzekļiem, no pieteikuma apstiprināšanas brīža par katru nostrādāto gadu dzēš kredīta summas daļu – pirmajā atmaksāšana gadā – 5%, otrajā – 10%, trešajā, ceturtajā un piektajā – 15%, sestajā un septītajā – 20% no kredīta kopējās summas.
= Studiju un studējošā kredītam, kas izsniegts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu, noteikumi atšķiras atkarībā no atmaksas termiņa. Ja kredīts jāatmaksā desmit gadu laikā, no pieteikuma apstiprināšanas brīža par katru nostrādāto gadu dzēš 10% no kopējās kredīta summas. Savukārt, ja kredīts jāatmaksā piecu gadu laikā, no pieteikuma apstiprināšanas brīža par katru nostrādāto gadu dzēš 20% no kopējās kredīta summas.
Der zināt!
= Katru gadu tiek dzēsts noteikts skaits konkrēto profesiju pārstāvju kredītu. Ja piesakās vairāk kredītu, nekā spēj dzēst valsts dotācijas, tad pieteikumus izskata Izglītības un zinātnes ministrijas Studiju un studējošo kredītu dzēšanas komisija. Priekšroka tiek dota darbiniekiem ar lielāku stāžu.
= Atmaksāta tiek tikai kredīta pamatsumma, bet procenti jāsedz pašam kredītņēmējam.
= Ja strādā nepilnu darba laiku, par katru pilnu nostrādāto gadu dzēš pusi no attiecīgajā kredīta atmaksāšanas gadā paredzētās kredīta summas daļas.
= Valsts un pašvaldības institūcijās strādājošajiem valsts var dzēst gan studiju (studiju maksai), gan studējošo kredītu (izdevumiem studiju laikā).
= Kredītu var dzēst tikai tad, ja viens no galvotājiem ir bijusi valsts.
Dokumenti, kas jāiesniedz, lai pretendētu uz kredīta dzēšanu:
= pieteikums kredīta dzēšanai no valsts budžeta līdzekļiem;
= izziņa par kredīta ņēmēja pamatdarba vietu;
= pēc attiecīgās studiju programmas pabeigšanas iegūtā diploma kopija;
= ja kredīts izsniegts no kredītiestādes līdzekļiem – jāiesniedz izziņa no kredītiestādes, kur norādīta izsniegtā kredīta summa, pamatsummas atlikums. Ja saņemts studiju kredīts no valsts budžeta līdzekļiem – jāiesniedz parakstīts kredīta atmaksas grafiks.
Dokumenti jāiesniedz Studiju fondā Merķeļa ielā 11–509 Rīgā, LV–1050, pieteikumu adresējot Izglītības un zinātnes ministrijas Studiju un studējošo kredītu dzēšanas komisijai.
JAUNIE VECĀKI
Ja kredīta ņēmējam studējošo kredīta izmaksas laikā vai kredīta atmaksas laikā piedzimst bērni, tad pēc augstākās izglītības iestādes beigšanas studējošo kredītu dzēš no valsts budžeta līdzekļiem 30% apmērā no neatmaksātās summas par katru bērnu.
Der zināt!
= Gadījumā, ja abi vecāki ir ņēmuši studējošo kredītu, minētais nosacījums attiecas tikai uz vienu no viņiem (pēc izvēles). Studējošo kredīts tiek dzēsts arī par bērniem, kuri ir adoptēti kredīta izmaksas laikā vai kredīta atmaksas laikā.
= Ja studējošo kredīts ņemts no valsts budžeta līdzekļiem, tad kredīts var tikt dzēsts kredītņēmēja laulātajam draugam, kuram piedzimis bērns. = Bērnu piedzimšanas gadījumā valsts dzēš tikai studējošo kredīta pamatsummu, bet procenti un studiju kredīts, ja tāds ir, jāatmaksā pašiem.
= Kredītu var dzēst tikai tad, ja viens no galvotājiem ir bijusi valsts.
Dokumenti, kas jāiesniedz kredītiestādē, kas administrē izsniegto kredītu:
= pieteikums kredīta pamatsummas daļas dzēšanai;
= bērna dzimšanas apliecības kopija;
= pēc attiecīgās augstākās izglītības iestādes beigšanas iegūtais diploms.
Gan studiju, gan studējošo kredīta (no valsts budžeta un kredītiestādes līdzekļiem) pamatsumma, kredīta procenti, kā arī līgumsods tiek dzēsti gadījumā, ja kredīta ņēmējs miris vai kļuvis par pirmās vai otrās grupas invalīdu.
Plašāka informācija www.sf.gov.lv