Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Pēdējais brīdis kaļķot augļu kokus

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Marta spilgtajā dienas saulē augļukoku stumbri sasilst, bet naktīs, temperatūrai krītoties, tie sāk plaisāt. Dārzkopim jau februāra pēdējā nedēļā vajadzēja sākt rosīties – pārbaudīt, kā pārziemojuši jaunie, rudenī stādītie kociņi: ābeles, plūmes, ķirši un bumbieres.

Pats par sevi saprotams, ka jābūt kārtībā nepieciešamajam inventāram: speciālajām grieznēm vai zāģim, kāpnēm, miglojamajiem aparātiem un pindzelēm, darba tērpam un aizsarglīdzekļiem. Maisījumu var sagatavot pats, bet to var arī nopirkt.

EKSPERTA VIEDOKLIS

Līga Dzosena, SIA SilJa ainavu tehniķe, iesaka pasteigties nokaļķot visus augļukokus.

"Pa dienu spīd spilgta saule, kokiem sāk plaisāt miza, jo naktis tomēr vēl vēsas. Pirmais no pavasara darbiem ir augļukoku kaļķošana. Vēlāk pavasarī būs nepieciešams izgriezt vai izzāģēt nokaltušos vai nosalušos, liekos un bojātos zarus. Griezumu vietas vēlams aizsmērēt ar speciālo brūču ziedi vai Lerānu. Ar to jānosmērē arī visas plaisas. Ja nav ziedes, griezumu vietas var aizkrāsot.

Augļukoku vainagam jābūt caurredzamam, lai visiem zariem tiek klāt gaisma un saule, tad augļi skaisti iekrāsosies. Tikpat rūpīgi jāapskata un jānovērtē ogulāji – jāizgriež vecie vai nokaltušie zari. Jāatceras, ka uz veciem zariem neaug jauni dzinumi. Droši var izgriezt upenēm trešā gada dzinumus. Avenes ieteicams stipri nogalotņot, jo tad veidojas sānu dzinumi, ir sagaidāma lielāka raža un skaistākas ogas.

Piedāvājam gatavu maisījumu, kura sastāvā ir vara vitriols un nedzēstie kaļķi. Ir pieejams divu veidu iepakojums – 700 g un 2,3 kg. Lietošana ir pavisam vienkārša: vara vitriolu izšķīdina nelielā silta ūdens daudzumā un papildina līdz 7 litru tilpumam. Atlikušajā ūdens daudzumā dzēš kaļķus un, vienmērīgi to maisot, ielej vara vitriola šķīdumā. Lietošanai gatavais šķīdums ir ļoti toksisks ūdens organismiem, var radīt ilgtermiņā nevēlamu ietekmi ūdens vidē. Tas jāsargā no bērniem, turklāt neizmantoto šķidrumu aizliegts izliet kanalizācijā.

Darbojoties ar vara vitriolu, jāievēro arī vairāki aizsardzības pasākumi: nedzert, neēst un nesmēķēt, arī izvairīties no putekļu ieelpošanas. Strādājot ar preparātu, jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi: aizsargtērps, aizsargbrilles, respirators, gumijas cimdi un slēgti apavi. Pēc darba pabeigšanas jānomazgājas ar ziepēm un ūdeni.

Gatavais maisījums jāklāj biezā slānī, līdz koki kļūst balti. Būtu nepieciešams kaļķot pilnīgi visus augļukokus, taču lielākoties praktizē apstrādāt ābeļu stumbrus. Mans ieteikums – neaizmirst arī par bumbierēm, plūmēm, saldajiem un skābajiem ķiršiem, aličām jeb Kaukāza plūmītēm, jo miza plīst arī šiem augļukokiem. Šo pašu šķīdumu, ar ko kaļķojat augļukokus, var izmantot arī ogulājiem. Rudenī kaļķotie stumbri noskalojas, tāpēc nav jēgas kavēt laiku un darīt to pirms ziemas sala. Jākaļķo pavasarī – sausā laikā, vislabāk saulainā dienā, bet galvenais, lai nebūtu nokrišņu – stumbri paspēj nožūt. Noderīgi ir strādāt ar gumijotiem cimdiem, caur kuriem aukstumā neiekļūst mitrums, rokas nesalst un nenosmērējas.

Daļa dārzkopju izmanto lielākas vai mazākas sarenes atkarībā no augļukoku daudzuma un stumbru apkārtmēra. Pati savās vecāku mājās strādāju ar pindzelēm. Ar tām var nokaļķot precīzāk un ātrāk, taču ļoti ērti un parocīgi ir speciālie smidzināmie aparāti. Mazdārziņu īpašniekiem lietderīgi strādāt un izmantot maza tilpuma aparātus, kuros var ieliet līdz 1,2 litriem šķīduma.

Lielu dārzu saimniekiem noteikti jāiegādājas tādi, kuru tilpums ir 7–25 litri. Ja gatavo maisījumu nolemts izsmidzināt, bet nevis strādāt ar pindzelēm vai sarenēm, to vajadzētu atkārtot divas reizes, ar vienu būs par maz – slānis nebūs pietiekami biezs. Vēl jāievēro, ka maisījumam jābūt šķidrākam, lai neaizķeptu sprauslas. Atsevišķi sprauslas nav nopērkamas. Pēc nokaļķošanas smidzināmais aparāts obligāti jāizskalo, līdz tas kļūst pilnīgi tīrs, jāizžāvē un jānovieto glabāšanai paredzētā vietā."

DER ZINĀT!

• Vara vitriols – kristāliska viela, kas bīstama videi un kaitīga.

• Fungicīds kraupja, augļukoku puvju un lapu plankumainību apkarošanai augļukoku un ogulāju stādījumos pirms veģetācijas perioda sākuma.

• Lai nepakļautu riskam cilvēkus un vidi, pirms lietošanas jāizlasa un jāizpilda instrukcijas prasības.

• Kaitīgs norijot, kairina acis un ādu.

• Sargāt no bērniem.

• Neuzglabāt kopā ar pārtiku un dzīvnieku barību.

• Šo vielu un iepakojumu likvidēt drošā veidā, izmantojot piemērotu tvertni, lai izvairītos no vides piesārņošanas.

• Avārijas gadījumā ziņot Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam – 112.

• Ap ogulājiem ieteicams izbērt pelnus, ja mājās ir krāsns apkure. Pelnus var bērt arī uz tulpēm un citviet dārzā, lai ātrāk nokustu sniegs. Daļa dārzkopju praktizē ap ķiršiem likt sasmalcinātas olu čaumalas. Lai veiksmīgāk cīnītos pret nezālēm, avenēm var uzklāt mizu mulču vai arī zāģu skaidas, kas palikušas pāri pēc kurināmā sagādes.

JAU NOPIETNĀKS Lielākām platībām noderīgāks būs smidzinātājs, kurā varieliet 7 litrus šķīduma. Tādu var iegādāties par 15 latiem.

NENOSMĒRĒSIES Kaļķojot kociņus, ieteicams rokās vilkt gumijotus cimdus. Aukstumā nesals rokas un nenosmērēsies.

PLAISĀM Visas brūces un plaisas koku stumbros jāaizsmērē ar speciālu ziedi. Ja tādas nav, griezumu vietas var aizkrāsot.

PILSĒTNIEKIEM Dārzu saimniekiem, kam jāaprūpē vien pāris kociņu, pietiks ar šādu smidzināmo aparātu. Tā tilpums ir 1,2 litri un pieņemama cena – 5 lati.

LAI BALTI STUMBRI. SIA SilJa piedāvā divu veidu maisījumus augļukoku kaļķošanai – 700 g un 2,3 kg iepakojumā. To sastāvs ir vienāds. Mazais iepakojums paredzēts 3 litriem, lielais – 10 litriem ūdens.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu