Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Ābolu raža Apple iPhone 3GS (22)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Apple straujo ienākšanu šķietami tik aizpildītajā mobilo telefonu tirgū ikviens būs pamanījis, jo kopš pirmā iPhone 2007. gadā visa pārējā mobilo telefonu industrija tik ļoti vēlējās radīt iPhone-killer modeli, ka brīžam radās iespaids, ka pašiem savu ideju nemaz nav.

Jūnijā  piedzimis dvīnis. Svars 133 g, žiperīgs…

Ko visā šajā jezgā dara Apple? – Izlaiž iPhone 3GS, kurš izskatās…izskatās… tāds pats kā iPhone 3G. Un tā arī ir – vizuāli abus atšķirt iespējams tikai pēc tā, ka uz jaunā aparāta muguriņas esošais uzraksts vēsta, ka tas ir iPhone 3GS un turklāt – sudrabots. Ja varat lepoties ar kāršu blēža cienīgu spēju atšķirt, vai turat rokā 133 vai 135 gramu smagu priekšmetu, tad spēsit atšķirt abus dvīņubrāļus arī ar aizvērtām acīm. Citādi 3GS ir tas pats 3,5 collu skārienekrāns ar multi-touch tehnoloģiju sudrabotā ietvarā un melna vai balta muguriņa pēc jūsu izvēles kā 16 GB, tā arī 32 GB modelim. Arī šoreiz, kā esam mācījušies no kāda krietni pēc Veidenbauma dzīvojoša cilvēka atklātā Universālā Lietu Dabas pamatprincipa, skaistums nāk no iekšām, jo iPhone 3GS iebūvēti jaudīgāki komponenti nekā tā priekšgājējā.

Jaunajam modelim iPhone un iPhone 3G iebūvētā 412 MHz ARM 11 procesora un PowerVR MBX-Lite grafiskās shēmas vietā nācis krietni veiktspējīgāks 600 MHz ARM Cortex A8 procesors un PowerVR SGX grafiskā shēma. Līdz ar to Apple paziņojumam, ka burts S jaunā modeļa nosaukumā apzīmē ātrumu, ir nopietns pamats. Tiesa, pats Apple nekad  nepublicē tādu ierīču kā Apple TV, iPod vai iPhone tehniskos datus, uzskatot, ka svarīgi ir nevis tas, no kādiem komponentiem ierīce sastāv, bet gan ko ar to varam izdarīt. Tāpēc arī tiek stāstīts par AppStore veikalu ar pāri par 75 000 aplikāciju (programmu), no kurām krietna daļa ir bezmaksas, par vairāk nekā 50 miljonu kuplo operētājsistēmas iPhone OS (visu paaudžu iPhone un iPod touch) lietotāju skaitu un ierīces multimediju iespējām, turpretim tehniskie dati drīzāk pat tiek slēpti. Sak, sabāzt vienā korpusā dažādas mikroshēmas var kurš katrs ražotājs, bet izstrādāt tehnoloģijas, programmatūru un radīt veselu ekosistēmu, kurā labi jūtas gan programmu lietotāji, gan to radītāji, ir pavisam kas cits. Īstā vērtība ir funkcionalitāte un ergonomika, nevis mikroshēmas un skaitļi tehnisko datu tabulā. 

3G vai 3GS – kāda tad īsti atšķirība? 

Pirms apskatām atšķirības, atcerēsimies, ka arī iPhone un iPhone 3G līdz ar iPhone OS 3.0 parādīšanos ir ieguvuši tādas ilgi gaidītas spējas kā MMS, cut&paste, ainavas orientācijas tastatūras pieejamība, Bluetooth A2DP, Spotlight meklētājs plus jaunas MobileMe servisa funkcijas, proti, korporatīvajiem klientiem tik būtisko iespēju attālināti nodzēst telefona atmiņu un Find My iPhone iespēju, kas ļauj reālā laika režīmā kartē apskatīties, kur jūsu pazudušais vai – tpu-tpu-tpu! – nozagtais iPhone atrodas, un nosūtīt uz to paziņojumu. (Starp citu, raksta autoram ir gadījies sastapt iPhone lietotāju, kas tieši šādā veidā ir atguvis savu telefonu.)

Apkopojot iepriekšteikto, arī iepriekšējo modeļu iPhone funkcionalitāte ir ievērojami papildināta līdz ar jaunās operētājsistēmas ieviešanu un, pateicoties sistēmas optimizācijai, arī tie ir kļuvuši ātrdarbīgāki.  Jo īpaši tas sakāms par darbu interneta pārlūkprogrammā Safari.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Un tomēr – ar ko tad 3GS ir pārāks par 3G? – Pirmām kārtām jau ar darbības ātrumu, jo, lai arī iPhone 3G nebūt nav apgrūtinoši lēns, 3GS ikdienas lietošanā tomēr šķitīs manāmi žiglāks vai visos lietošanas aspektos, un tas ir patīkami. Otrs pamanāmākais uzlabojums ir jauna kamera ar lielāku izšķirtspēju un iespēju izvēlēties fokusa vietu kadrā, ar pirkstu iebakstot vietā, kuru vēlamies fotogrāfijā redzēt asu un pareizi izgaismotu, pie tam atšķirībā no priekšgājējiem iPhone 3GS spēj uzņemt arī makro uzņēmumus. Daudziem par prieku, jaunā kamera var uzņemt arī video, ko iespējams uzreiz pēc uzņemšanas savā uzticamajā iPhone arī rediģēt un nosūtīt kā e-pastu, MMS vai arī publiskot YouTube.

Tiem, kuri aktīvi izmanto savu iPhone navigācijas mērķiem, lieti noderēs jaunajā iPhone modelī iebūvētais magnetometrs, kas piešķir tam kompasa funkcionalitāti, kura ļauj ne vien noteikt debespuses aplikācijā Compass, bet jo īpaši noder, globāli pozicionējoties Maps vai citā navigācijas programmā, jo iPhone 3GS īpašnieki ne vien redz savu atrašanās vietu, bet arī var ātri un nekļūdīgi noteikt, uz kuru pusi konkrētajā brīdī ir pavērsušies (sk. attēlu), tādēļ, ja esam nepazīstamas pilsētas uz visām debess pusēm vienādā guļamrajonā, sapratīsim iebūvētā kompasa vērtību.

Pēdējā  pieminamā aparatūras līmeņa funkcionalitāte, kas nav pieejama iepriekšējo modeļu iPhone lietotājiem, ir balss atpazīšanas un vadības funkcija Voice Control. Tiesa, lai arī saprasties ar iPhone 3GS ir iespējams itin sekmīgi, tomēr tādām vienkāršām lietām kā nākamās dziesmas pārslēgšana iPod režīmā Voice Control nebūs īpaši noderīga tās lēnīguma dēļ. Izmantojot Voice Control, aktivizējam balss atpazīšanas funkciju, piespiežot un turot tālvadības pults podziņu, pagaidām pāris sekunžu, sakām – next track, un viss notiek, taču daudz ātrāk to pašu būtu panākuši, piespiežot tālvadības pultīti divreiz....

Vai ir vērts? 

Jā un arī varbūt. Ja vēl tikai domājat par pievienošanos iPhone lietotāju pulkam, tad iPhone 3GS neapšaubāmi ir visu laiku vislabākais iPhone un nav nekādu šaubu, ka tam dodama priekšoka; savukārt tad, ja esat iPhone 3G īpašnieks, jums būs jāšķiras no gana jūtamas summas, lai nokārtotu saistības ar operatoru, tādēļ būtu vērts vēlreiz padomāt, vai ieguvumi ir iztērētās naudas vērti, jo galu galā iepriekšējais iPhone, pateicoties jaunajai operētājsistēmai (šobrīd aktuālā versija ir iPhone OS 3.1.2), ir kļuvis gandrīz par iPhone 3GS. Vai lielāks darbības ātrums, labāka kamera ar video filmēšanas iespēju, elektroniskais kompass un balss vadība ir par vairāk nekā 200 latiem vērtāks ieguvums, tā gan ir ar jūsu materiālās labsajūtas olekti mērāma lieta…  

Alternatīvas iPhone 3GS 

Laiki, kad varējām izvēlēties mobilo telefonu, tikai salīdzinot to tehniskos datus, ir neatgriezeniski pagājuši, jo mūsdienās visu nosaka aparāta lietojamība un pieejamās programmatūras izvēles plašums, kvalitāte un cena. Un izskatās, ka AppStore piedāvājuma un cenu ziņā tādu īstu konkurentu pagaidām nav. Jā, Nokia, BlackBerry, Palm un citi ražotāji ir sapratuši Apple radītās ekosistēmas AppStore un biznesa modeļa poteniciālu un steidz radīt līdzīgus lietojumprogrammu veikalus, taču šobrīd tie atpaliek piedāvājuma apjoma, daudzveidības un nereti arī cenu ziņā, jo viena un tā pati maksas spēle AppStore maksā lētāk, nekā, teiksim, BlackBerry vai, ja meklējam spēļu pasaulē, Play Station Portable. Apple priekšrocība un izaicinājums ir vienlaikus attīstītā programmu izplatīšanas ekosistēma un modernā, visiem iPhone modeļiem vienādā operētājsistēma, bet konkurentu operētājsistēmas ir sadrumstalotas savstarpēji nesavietojamo aparatūras līmeņa atšķirību dēļ starp telefoniem, un tas savukārt rada šķēršļus programmu izstrādātājiem, samazina pārdoto programmu skaitu un neglābjami paaugstina to cenu.

Ja meklējat cita ražotāja uz multimedijiem, mobilo internetu un spēlēm orientētu ierīci, kuru lietojot iespējams arī sarunāties, varat apsvērt šādu zīmolu produktu iegādi. 

Tehniskie dati:

Izmēri: 115,5 x 62,1 x 12,3 mm.

Svars: 135 g.

Aprīkojums: GSM; HSDPA; 3,5 collu kapacitatīvais TFT ekrāns ar 320 x 480 izšķirtspēju; 16 GB atmiņas; 3,15 Mpix fotokamera ar autofokusu; iPhone OS;

A-GPS; Wi-Fi 802.11 b/g.

Cena: Ls 700 (bez līguma).

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Nokia N97

Spēcīgākajam Nokia klana pārstāvim, salīdzinot ar iPhone 3GS un HTC HERO, ir QWERTY tastatūra. Līdzīgi kā 3GS , tam ir 32 GB iebūvētās atmiņas un pietiekami iespaidīgas kvalitātes ekrāns, bet, pērkot par zemāku cenu, to nevarētu piesaistīt operatora tarifiem.

Izmēri: 117,2 x 55,3 x 15,9 mm.

Svars: 150 g.

Aprīkojums: 3G; HSDPA; 3,5 collu 16 000 000 krāsu rezistīvais TFT ekrāns ar 360 x 640 punktu izšķirtspēju, 32 GB atmiņas, 5 Mpix kamera ar autofokusu, Symbian OS v9.4; Series 60 rel.5; A-GPS; Wi-Fi 802.11 b/g; UpnP.

Cena: Ls 350.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Samsung i8000 Omnia II

Pašlaik viens no vislabāk aprīkotiem viedtelefoniem ar Windows Mobile operētājsistēmu. Galvenie argumenti par labu i8000 Omnia II ir pieejama cena, tas ērti lietojams un ar bagātīgu papildaprīkojumu.

Izmēri: 118 x 59,6 x 11,9 mm.

Svars: ????

Aprīkojums: 3G; HSDPA; 8 GB iebūvētās atmiņas + MicroSD; Wi-Fi; Bluetooth (A2DP); A-GPS; FM radio; 5 Mpix. kamera.

Aptuvenā  cena: Ls 500.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

HTC Hero

Hero spēcīgais procesors ļauj jebkuru darbību veikt bez mazākās aiztures. Tas izstrādāts uz jaunās operētājsistēmas Google Android 1.5 bāzes, turklāt ražotājs to pilnībā pielāgojis tālrunim, kas jūtams gan izvēlnes ērtuma, gan darbības ātruma dēļ.

Izmēri: 112 x 56,2 x 14,4 mm.

Svars: 150 g.

Aprīkojums: 3G; HSDPA; 3,5 collu 16 000 000 krāsu rezistīvais TFT ekrāns ar 360 x 640 punktu izšķirtspēju, 3,2 collu kapacitatīvais TFT 65 000 krāsu ekrāns; Android OS, v1.5 (Cupcake); 5 Mpix ar autofokusu; 512 ROM + microSD ; A-GPS; Wi-Fi 802.11 b/g;

Cena: Ls 330.

Komentāri (22)
Svarīgākais
Uz augšu