/nginx/o/2018/08/31/11339910t1hd356.jpg)
Veidojot ainavisku dārzu, izmantojams viss – ratu riteņi, dažādu formu laukakmeņi,pat apsūnojis celms ir praktiski izmantojams kā dārza dizaina elements. Vērojot mežus, laukus un upes raisās idejas, ar kuru palīdzību rodas projekti, precīzāk – mākslas darbi.
Jau būvējot māju ir svarīgi padomāt par to, vai vēlāk vēlēsieties iekārtot piemājas dārzu vai vienkārši patīkamu ainavu, atpūtas vietu ar kamīnu, vai nelielu dīķīti. Vēlāk jau viss būs nedaudz sarežģītāk.
Pirmais solis ir teritorijas izpēte, ir svarīgi noteikt zemes gabala zonējumu atkarībā no pieejamās platības (priekšdārzs, aktīvā zona, atpūtas zona, bērnu spēļu laukumi u.tt.), nepieciešamie dekoratīvie elementi dārzā. Svarīgs nosacījums, kuru vēlams ņemt vērā, ir arī ģimenes locekļu skaits, kā arī katra hobiji un aizraušanās, kas palīdzēs dārza projektēšanā un pozitīva rezultāta sasniegšanā.
Plašs zāliens un bagātīgas nelielu dekoratīvo krūmu, kociņu dobes būs labākais variants, ja vēlaties skaistu apkārti, taču rušināties pūķu dobē īsti neatliek laika. Šādā gadījumā lielākais darbs ir regulāra zāliena pļaušana.
Dārzu ap māju parasti veido, ar apstādījumiem vai vismaz žogu norobežojot, noslēpjot garāmgājēju skatam pagalmu – privāto telpu. Taču variants, kad plašais pagalms no ielas puses ir pārskatāms arī nemaz nav tik slikts, jo rada lielāku plašuma un brīvības sajūtu.
Pašlaik savrupmāju dārzos ir tendence samazināt saimnieciski izmantojamās platības un dārzeņu stādījumus. Ja dārza platība atļauj, ideāli, ja tas saplūst ar lauku ainavu. Tad kombinē gan tradicionālās ziedošo puķu dobes, gan ainaviska stila augu grupas.
Ja saimniecības zonu veido garāžas vai noliktavas nojume, svarīgi neatstāt novārtā arī to – šeit lieliski iederēsies neliels zālājs vai ziedošs krūms. Ja ģimenē ir bērni, tad šis pleķītis būs lieliski piemērots pēc vajadzības basketbola grozu vai citu aktīvas atpūtas objektu novietošanai.
Augu izvēle ir ļoti individuāla. Veidojot dārzu, to var pilnībā nodot speciālista rokās un iestādīt reti sastopamus augus vai arī apkārtnes pārveidošanu uzņemties pašam, izmantojot Latvijā atrodamus stādus un materiālus. Der atcerēties arī to, ka vienmēr vajag atstāt kādu brīvu vietiņu jaunu augu stādīšanai, jo draugi nereti mēdz dāvināt augus, kuriem jāatvēl kāds brīvs pleķītis.
Ja vēlaties pagalmā iekārtot kādu ūdenstilpni – šobrīd tiek piedāvāti pēc stila, izmēriem un izmaksām atšķirīgi baseini, gan dekoratīvi dabiski, gan mākslīgi dīķi, ūdenskritumi, kaskādes un strūklakas. Kombinējot dažāda veida tiltiņus, laipas, strūklakas, dekoratīvo apgaismojumu un ūdens augus, var izveidot patiesi savdabīgu un interesantu dīķi.
Dārza apgaismojumu vēlams izvēlēties saskaņojot ar apkārtni ar jau izveidoto kopējo stilu. Jāatceras arī tas, ka dekoratīvā apgaismojuma pamatuzdevums ir izgaismot dārza skaistākās vietas neizceļot tās dārza daļas, kurām papildus akcenti nav nepieciešami.
Interesants akcents ir arī dārza celiņi. Tomēr jāatceras, ka to funkcija ir ne tikai dekoratīva, bet arī praktiska. Šādam nolūkam tiek izmantots betona vai akmens ceļu segums, taču biežāk tiek izmantots bruģakmens kombinācijā ar dabisko akmeni, dekoratīvām flīzēm vai koku.