TM: Parādu atlaišana riska personām var būtiski mazināt "pelēko zonu"

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Likumprojekts par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām ir svarīgs, jo palīdzēs vairākiem cilvēkiem iziet no pelēkās zonas, šodienas Saeimas juridiskās komisijas sēdē, sacīja Tieslietu ministrijas (TM) valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina.

Šodien juridiskās komisija skatīja likumprojektu par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām.

TM uzsvēra, ka fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām ir tiesiska rakstura pasākums, ja cilvēkam zemo ienākumu dēļ nav iespēja nokārtot savas parādsaistības.

Likums attiecas uz fizisko personu, kurai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kas radušās no patērētāja kreditēšanas līguma Patērētāju tiesību aizsardzības likuma izpratnē un kurām iestājies izpildes pienākums, un kuras nesasniedz Maksātnespējas likumā noteikto fiziskās personas maksātnespējas procesa pazīmju slieksni.

Medina norādīja, ka uz šāda parāda atlaišanu varētu būt attiecināms arī uz kopējām saimniecībām, jo viņas dala sava budžetu.

Pašlaik tiek lēsts, ka parāda atlaišana varētu būt piemērota minimālās algas apmēram, mainoties minimālai algai pieaugtu arī parāda atlaišanas apmērs.

Komisija apstiprināja nosacījumus pie kādiem persona varētu iegūt doto parāda atlaidi, proti parāda atlaišanai var pretendēt parādnieks kuram nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes pienākums, visu parādsaistību pamatparāda kopējais apmērs pārsniedz divu valstī noteikto minimālo mēneša darba algu apmēru normālā darba laika ietvaros, bet nepārsniedz 5000 eiro, parādsaistības ir radušās no patērētāja kreditēšanas līguma Patērētāju tiesību aizsardzības likuma izpratnē un nodokļu parādiem.

Uz parāda atlaišanu nevarēs pieteikties personas kuru parādi radušies pēdējo mēnešu laikā pirms pieteikuma iesniegšanas, kuru pamatparāda apmērs pieteikuma iesniegšanas dienā ir vairāk nekā 80 procenti no attiecīgās parādsaistības sākotnējā apmēra, un ja pieteikuma iesniegšanas dienā parādsaistības izpildes pienākums ir iestājies daļēji, uzskatāms, ka izpildes pienākums iestājies par visu saistību kopumā.

Komisijas dalībnieki vienojās par turpmākām sarunām šajā jautājumā, lai pēc precizēšanas vēlreiz balsot par labotiem priekšlikumiem.

Uz augšu
Back