Tomēr Tramps ir nonācis visai sarežģītā situācijā, jo viņa ideja noteikt paaugstinātus tarifus Pekinai, neraugoties uz ekonomistu brīdinājumiem par negatīvām sekām ASV ekonomikai, bija balstīta idejā mazināt tirdzniecības deficītu, respektīvi – mazāk importēt no Ķīnas, bet pašiem vairāk eksportēt.
ASV situāciju neuzlabot arī fakts, ka Ķīnas ekonomikai šajā sarežģītajā gadā sokas daudz labāk. Ķīnas eksporta un importa rādītāji ir piedzīvojuši būtisku kāpumu un ekonomika turpina atvērties. Ņemot vērā, ka abu valstu tirdzniecības sektors bija viens no galvenajiem, ko skāra pandēmija, Ķīnas tirdzniecības rādītāji ir par aptuveni 30 miljardiem dolāru labāki nekā ASV.
Tirdzniecības karš ir radījis nepatīkamas sekas amerikāņu fermeriem, ko ietekmēja sojas pupiņu pārdošanas kritumi.
“Šeit jāatzīst, ka Trampa noteiktie tarifi sāpīgāk ir trāpījuši pašām Savienotajām Valstīm un savu sākotnējo mērķi nemaz nav sasnieguši,”
saka Nacionālās Starptautiskās tirdzniecības padomes bijušais vadītājs Viljams Reinšs.
2020. gadu Tramps sāka ar daļēju ASV un Ķīnas tirdzniecības darījumu. Abas valstis piekrita mazināt atsevišķus tarifus, kas ļāva Pekinai izvairīties no papildu nodokļiem vairāk nekā 160 miljardu dolāru apmērā. Tāpat Ķīna piekrita tuvāko gadu laikā iegādāties ASV preces 200 miljardu vērtībā.
Tas gan bija, vēl īsi pirms globālā pandēmija pārņēma globālo ekonomiku. Augustā Ķīna iepirka mazāk nekā pusi produktu no tā apjoma, kam iepriekš bija piekritusi. Baltā nama ekonomikas padomnieks Lerijs Kudlovs sacīja, ka augusts ASV-Ķīnas tirdzniecības attiecībās bijis “labs”, taču ekonomiskie rādītāji liecina, ka nemaz tik spīdoši nesokas.