Kā jau visiem zināms, vakcīnu Latvijā ir vairāk nekā sajēgas. Kāpēc gan citādi lai mēs būtu atteikušies no papildus pieejamajām kopā nu jau vairāk nekā miljons vakcīnām? Vakcīnu mums ir tik daudz, ka nesen tās vienkārši piemirsa piegādāt. Tāpēc likumsakarīgi, ka, pamatojoties uz neapstiprinātām bažām, tika lemts apturēt “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu. Jo mums šobrīd ir neskaitāmi daudz citu alternatīvu, ar kurām operatīvi nodrošināt pūļa imunitāti. Ā, pag...

ABONENTIEM ABONENTIEM

Lēmums par “AstraZeneca” apturēšanu pieņemts, pamatojoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas. Šo gadījumu saistība ar vakcīnu gan vēl nav apstiprināta, turklāt runa ir par niecīgu procentu gadījumu. Proti – mazāk par 40 tromboembolijas gadījumiem uz aptuveni 17 miljoniem Eiropas un Lielbritānijas iedzīvotāju, kas jau saņēmuši šo vakcīnu. 

Lai būtu vienkāršāk izprast, cik ļoti vajadzētu baidīties no šāda riska, saņemot konkrēto vakcīnu, salīdzināšu to ar citām ļoti riskantām zālēm, ko visā pasaulē lieto ikdienā. 

Piemēram, sievietēm, kuras lieto kontracepcijas tabletes, ir 2 līdz 6 reizes lielāks trombu rašanās risks. Risks, ka sieviete, tās lietojot, dabūs trombu, ir no 0,3 līdz 1 procentam.

Tomēr izrādās, ka daudz bīstamāka par orālo kontracepciju ir grūtniecība. Uz 100 000 grūtniecību ir 60 trombozes gadījumi. Domāju, ka šis ir vērā ņemams iemesls, lai ģimenes, kuras kategoriski iebilst pret jebkāda veida vakcināciju, pilnībā atteiktos no domas par pēcnācēju radīšanu, – tas ir pārāk bīstami.