P, 25.09.2023.

SVF šogad Latvijai prognozē straujāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstīs

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Shutterstock

Latvijā šogad gaidāma straujākā ekonomikas izaugsme no Baltijas valstīm, liecina Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) otrdien publiskotās pasaules ekonomikas pavasara prognozes.

Jaunākajā pārskatā par pasaules ekonomikas perspektīvām ("World Economic Outlook") SVF prognozē, ka Latvijas ekonomikā šogad būs kāpums par 3,9%, kas ir mazāk par 5,2% izaugsmi, kā tika lēsts iepriekšējās prognozēs oktobrī. Savukārt nākamajā gadā SVF prognozē Latvijas iekšzemes kopprodukta IKP pieaugumu 5,2% apmērā.

SVF lēš, ka šogad Latvijā patēriņa cenas pieaugs par 2,1%, bet nākamgad inflācija būs 2,2% apmērā.

Pēc SVF aprēķiniem, bezdarbs šā gada beigās Latvijā sasniegs 7,2%, bet nākamgad samazināsies līdz 6,7%.

Tāpat SVF prognozē, ka maksājumu bilances kārtējo maksājumu kontā šogad Latvijā būs pārpalikums 0,5% apmērā no IKP, bet nākamgad tiek prognozēts pārpalikums 0,2% no IKP.

No Baltijas valstīm otru straujāko IKP izaugsmi šogad SVF sagaida Igaunijā, kur kāpums prognozēts 3,4% apmērā, kamēr nākamgad Igaunijas ekonomikā SVF sagaida 4,2% izaugsmi. Oktobrī SVF lēsa, ka Igaunijā šogad IKP pieaugs par 4,5%.

Inflācija Igaunijā šogad prognozēta 1,8% apmērā, bet nākamgad tā tiek lēsta 2,5% apmērā.

Savukārt Igaunijas kārtējo maksājumu kontā šogad tiek prognozēts pārpalikums 0,4% apmērā no IKP, bet nākamgad gaidāms deficīts 0,5% no IKP apmērā. SVF Igaunijā sagaida bezdarba līmeņa kāpumu šā gada beigās līdz 7,1% un lēš, ka nākamgad tas samazināsies līdz 6,5%.

Lietuvā SVF gan šogad, gan nākamgad prognozē ekonomikas kāpumu 3,2% apmērā. Oktobrī SVF prognozēja ekonomikas izaugsmi šogad 4,1% apmērā.

Inflāciju SVF Lietuvā šogad un nākamgad sagaida attiecīgi 1,5% un 1,9% apmērā.

Lietuvas kārtējo maksājumu kontā šogad tiek prognozēts pārpalikums 6,2% apmērā no IKP, bet nākamgad pārpalikums tiek lēsts 4,8% apmērā no IKP.

Savukārt bezdarbs Lietuvā, pēc SVF aplēsēm, gada beigās sasniegs 8,4%, bet nākamgad kritīsies līdz 7,6%.

Eirozonā kopumā SVF prognozē 4,4% IKP kāpumu šogad, bet nākamgad tiek lēsta ekonomikas izaugsme 3,8% apmērā.

Inflāciju 19 valstu veidotajā vienotās valūtas zonā SVF šogad un nākamgad sagaida attiecīgi 1,4% un 1,2% apmērā. Kārtējo maksājumu kontā šogad prognozēts pārpalikums 2,8% apmērā no IKP un 2,7% pārpalikums nākamgad. Savukārt bezdarbs eirozonā šogad prognozēts 8,7%, bet nākamgad kritīsies līdz 8,5%, teikts SVF pavasara prognozēs.

Eiropas lielākajā ekonomikā - Vācijā - IKP kāpums šogad prognozēts 3,6% apmērā, bet nākamgad prognozēta izaugsme 3,4% apmērā.

SVF prognozē, ka Lielbritānijā šogad IKP pieaugs par 5,3%, bet nākamgad palielināsies par 5,1%.

ASV ekonomikā izaugsmi SVF prognozē šogad 6,4% apmērā, bet nākamgad tiek lēsts 3,5% pieaugums, savukārt Japānas IKP kāpums šogad būšot 3,3%, bet nākamgad gaidāms IKP palielinājums 2,5% apmērā.

Ķīnā šogad tiek prognozēta ekonomikas izaugsme par 8,4%, bet nākamgad - par 5,6%, savukārt Indijā šogad tiek gaidīts IKP pieaugums par 12,5%, bet nākamgad - par 6,9% apmērā.

Krievijā SVF šogad un nākamgad prognozē IKP pieaugumu par 3,8%.

Pasaules ekonomikai SVF šogad paredz 6% izaugsmi, bet nākamgad prognozēts kāpums 4,4% apmērā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu