Būvniecības izmaksas otrajā ceturksnī Latvijā pieaugušas par 4,7%

Ilustratīvs foto FOTO: rawf8/Shutterstock

Būvniecības izmaksas šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 4,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp strādnieku darba samaksa salīdzinājumā ar 2020.gada otro ceturksni pieaugusi par 3,8%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas palielinājušās par 3,4%, bet būvmateriālu cenas augušas visstraujāk - par 5,8%.

2021.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar šā gada pirmo ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājies par 3,4%.

Tostarp būvmateriālu cenas minētajā laika periodā pieaugušas par 4,3%, strādnieku darba samaksa - par 2,6%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas palielinājušās par 2,2%.

Šogad jūnijā, salīdzinot ar 2020.gada jūniju, būvniecības izmaksas palielinājušās par 6,1%. Būvmateriālu cenas minētajā laika periodā augušas par 8,1%, strādnieku darba samaksa - par 4%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieaugušas par 3,8%.

Vienlaikus 2021.gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājies par 1,3%. Būvmateriālu cenas mēneša laikā pieaugušas par 1,8%, strādnieku darba samaksa - par 1%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas palielinājušās par 0,4%.

Jūnijā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja cenu palielinājums metālam, metāla izstrādājumiem, kā arī dolomīta šķembām.

2021.gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz apmēram 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kuriem 2020.gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apmērs. No apsekotajiem uzņēmumiem 90,3% pašu spēkiem veikto darbu apmērs pārsniedza miljonu eiro gadā, no tiem 34% uzņēmumu darbu apmērs bija virs pieciem miljoniem eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Uz augšu
Back