Saeima atbalsta e-lietas ieviešanu civilprocesā

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja Tieslietu ministrijas un Juridiskās komisijas sagatavotos grozījumus Civilprocesa likumā, lai nodrošinātu e-lietas ieviešanu civilprocesā.

Kā aģentūru LETA informēja TM pārstāve Kristena Ansa, civilprocesa e-lietas materiāli būs pieejami lietas dalībniekiem attālināti - sākot ar pieteikumu un beidzot ar nolēmumu.

Praksē novērojams, ka lietu dalībnieki arvien biežāk izvēlas tiesā vērsties elektroniski, izmantojot e-pastu vai tiešsaistes sistēmu, un attiecīgi gan saņem, gan iesniedz tiesā dokumentus elektroniskā formā, šādā veidā veicinot tiesvedības procesa digitalizāciju, skaidro TM.

Piekļūt e-lietai tiešsaistes sistēmā lietas dalībnieki varēs līdzīgi kā pašlaik, proti, autorizējoties, izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras vienotās pieteikšanās autentifikācijas iespējas - eID, eParaksts vai ar bankas nodrošinātajiem autentifikācijas mehānismiem. Personām, kurām nebūs pieejamas minētās autentificēšanās iespējas, lai iepazītos ar informāciju par lietu un lietas materiāliem tiešsaistē, būs iespēja to izdarīt tiesā klātienē kā līdz šim.

E-lieta ir viena no digitālās transformācijas iniciatīvām, kura vairākos posmos pakāpeniski paredz pāreju uz elektronisku izmeklēšanas un tiesvedības procesu. Pirmajā posmā paredzēta vienota elektroniska tiesvedības procesa ieviešana, nodrošinot informācijas apmaiņu starp tiesām, prokuratūru, procesa dalībniekiem un citām ar tiesvedību saistītu iestāžu informācijas sistēmām.

Ar e-lietas ieviešanu paredzēts samazināt tiesvedību termiņus.

Paredzams, ka Civilprocesa likuma grozījumi stāsies spēkā 2021.gada 1.decembrī, bet e-lieta pakāpeniski tiks ieviesta līdz 2023.gada 1.decembrim.

Uz augšu
Back