Latvijas IKP pērnā gada ceturtajā ceturksnī provizoriski pieaudzis par 3,4%

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pagājušā gada ceturtajā ceturksnī, pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem ātrā novērtējuma datiem, pieaudzis par 3,4%, salīdzinot ar 2020.gada attiecīgo periodu.

Pēc provizoriskām aplēsēm, IKP ietekmēja kritums ražojošajās nozarēs par 1,4% un pieaugums pakalpojumu nozarēs par 6,7%.

Vienlaikus, pēc sezonāli un kalendāri koriģētajiem datiem, Latvijas ekonomikā minētajā laika periodā bijis pieaugums par 3,1%.

Savukārt 2021.gada ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar trešo ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri koriģētajiem datiem, IKP samazinājies par 0,1%.

Iepriekš IKP kritums salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni Latvijā bija 2020.gada otrajā ceturksnī, kad salīdzinājumā ar gada pirmo ceturksni Latvijas IKP, pēc sezonāli un kalendāri koriģētajiem datiem, samazinājās par 7,4%.

Statistikas pārvaldes dati arī liecina, ka 2021.gadā, salīdzinot ar 2020.gadu, Latvijas IKP pieaudzis kopumā par 4,7%.

Kā norādīja Ekonomikas ministrijā, neskatoties uz augstajām energoresursu cenām, kas, visticamāk, saglabāsies arī tuvākajos mēnešos, problēmām globālajās piegāžu ķēdēs un neskaidrībām par pandēmijas tālāko gaitu, prognozējams, arī šogad ekonomika turpinās augt.

Ministrijas pārstāvji skaidro, ka darba samaksas kāpums un labvēlīga situācija darba tirgū veicinās privātā patēriņa pieaugumu. Investīciju apjomu kāpumu lielā mērā ietekmēs publiskais finansējums - Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna, kā arī jaunā Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas perioda uzsākšana stimulēs ieguldījumus būvniecībā, mašīnās un iekārtās, kā arī intelektuālā īpašuma produktos. Savukārt ekonomikas izaugsme galvenajos Latvijas eksporta tirgos pozitīvi ietekmēs eksportētājus.

EM prognozē, ka ekonomikas izaugsme kopumā 2022.gadā varētu būt 5% apmērā. Covid-19 vīrusa tālākā izplatība var samazināt ekonomikas pieauguma tempu, bet ne apturēt izaugsmi ilgtermiņā.

2021.gada ceturtajā ceturksnī Latvijas IKP salīdzināmajās cenās, pēc sezonāli un kalendāri koriģētajiem datiem, bija 7,019 miljardu eiro apmērā, savukārt pagājušajā gadā kopumā - 27,871 miljards eiro.

Izvērsts ziņojums par precizēto IKP apmēru un izmaiņām 2021.gada ceturtajā ceturksnī un pagājušajā gadā kopumā tiks publicēts 28.februārī.

Jau vēstīts, ka 2020.gadā Latvijas IKP samazinājās par 3,6%, salīdzinot ar 2019.gadu.

Uz augšu
Back