Infografika ⟩ Eiropas Centrālā banka pirmo reizi 11 gados palielinājusi bāzes procentlikmi

TVNET/LETA
Eiropas Centrālā banka pirmo reizi 11 gados palielinājusi bāzes procentlikmi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: dpa/scanpix

Eiropas Centrālā banka (ECB) ceturtdien nolēma palielināt bāzes procentlikmi, tādējādi īstenojot pirmo paaugstinājumu pēdējos 11 gados.

ECB padomes sēdē Frankfurtēt galveno bāzes procentlikmi nolemts palielināt par 0,5 procentpunktiem - līdz 0,5%.

Padome arī nolēma palielināt noguldījumu iespējas uz nakti likmi līdz 0% un aizdevumu iespējas uz nakti likmi līdz 0,75%. Abas šīs likmes arī palielinātas par 0,5 procentpunktiem.

Bāzes procentlikme un aizdevumu iespējas uz nakti likme bija spēkā kopš 2016.gada 16.marta, bet noguldījumu iespējas uz nakti likme - kopš 2019.gada 18.septembra.

Banka norādīja, ka procentu likmju palielināšana palīdzēs cīnīties ar augsto inflāciju un nodrošinās to, ka pieprasījuma apstākļi atbildīs bankas inflācijas mērķu sasniegšanai vidējā termiņā.

ECB arī pavēstīja, ka procentu likmes turpmāk varētu tikt palielinātas atkārtoti atkarībā no situācijas attīstības.

Vienlaikus ECB sniedza pirmo ieskatu attiecībā uz jaunu krīzes pārvarēšanas instrumentu, lai atsevišķās eirozonas valstīs cīnītos ar saspīlētu situāciju obligāciju tirgū.

Šo instrumentu paredzēts ieviest kā atbildi uz neseno aizņēmumu izmaksu pieaugumu, kas visbiežāk novērojams tādās eirozonas dalībvalstīs ar augstām parādsaistībām kā Itālijā.

"Mērķtiecīga obligāciju pirkšanas programma var tikt aktivizēta, lai cīnītos pret nepamatotu, haotisku tirgus dinamiku, kas nopietni apdraud monetārās politikas īstenošanu eirozonā", teikts ECB paziņojumā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu