EM mierina: Inčukalnā uz "Latvijas gāzes" vārda dabasgāzes ir vairāk kā nepieciešams mājsaimniecību vajadzībām

Papildināts
Laura Ozoliņa
, TVNET Financenet | KLIK Bizness žurnāliste
EM mierina: Inčukalnā uz "Latvijas gāzes" vārda dabasgāzes ir vairāk kā nepieciešams mājsaimniecību vajadzībām
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
"Conexus Baltic Grid" Inčukalna pazemes gāzes krātuve.
"Conexus Baltic Grid" Inčukalna pazemes gāzes krātuve. Foto: Paula Čurkste/LETA

Saskaņā ar AS "Conexus Baltic Grid" sniegto informāciju, uz AS "Latvijas Gāze" (LG) vārda Inčukalna pazemes gāzes krātuvē tiek glabāta dabasgāze vairāk kā nepieciešams mājsaimniecību nodrošināšanai ar dabasgāzi, apliecina Ekonomikas ministrija.

Tā atgādina, ka, saņemot informāciju no LG, ka, iespējams, tā nespēs pildīt normatīvajos aktos paredzētās līgumsaistības, nodrošinot dabasgāzi saistītajiem lietotājiem, Ekonomikas ministrija nekavējoties sagatavojusi normatīvo regulējumu mājsaimniecību aizsardzībai un apgādei ar dabasgāzi ierastajā apjomā par iepriekš apstiprināto tarifu, ko valdība vakar apstiprināja.

Ja LG ir grūtības nodrošināt gāzes apgādi mājsaimniecību lietotājiem, tai nepieciešamo atbalstu sniegs AS "Conexus Baltic Grid" un AS "Latvenergo", uzsver EM. 

Komentējot LG šodien pausto un skaidrojot vakar valdības pieņemto lēmumu, ekonomikas ministre Ilze Indriksone paziņojumā norāda, ka 

"Jau tuvākajā laikā tikšos ar AS "Latvijas Gāze", lai pārrunātu izveidojušos situāciju." 

Savukārt preses konferencē trešdienas pēcpudienā ministre informēja, ka jau iepriekš ir saņemta informācija, ka LG bažījas par savu dabasgāzes krājumu pietiekamību Inčukalnā saistīto lietotāju patēriņam, un pagājušajā nedēļā saņemta arī oficiāla vēstule. Tāpēc ministrija nekavējoties sazinājusies ar AS "Conexus Baltic Grid", kas savukārt apliecinājuši, ka Inčukalnā uz LG vārda ir reģistrēts  "būtiski vairāk" dabasgāzes nekā nepieciešams saistīto lietotāju nodrošināšanai.

Līdz ar to Ministru kabinets nekavējoties lēmis par minētā regulējuma izveidošanu šajā situācijā, kā arī

lai "turpmāk, līdz pat apkures sezonai Inčukalnā esošais dabasgāzes apjoms tiktu rezervēts mājsaimniecībām, lai nebūtu vairs nekādu bažu, ka dabasgāze tirgus izaicinājumu un cenu pieaugumu dēļ varētu nonākt pie citiem patērētājiem, kam primāri nebūtu jānodrošina patēriņš."

Mājsaimniecības ir saistītie lietotāji, par kuriem likums nosaka pienākumu LG kā publiskajam tirgotājam parūpēties pirmām kārtām. "Tas ir viņiem likumā noteiktais pienākums un saistības," uzsvēra ministre.

Vienlaikus Indriksone informēja, ka LG turpina būt dabasgāzes publiskais tirgotājs, kam jāpilda likumā noteiktie pienākumi.

Savukārt, vaicāta, vai LG melo par to, cik daudz dabasgāzes viņiem ir Inčukalnā, Indriksone aicināja vērsties pie paša uzņēmuma. Jāpiebilst, ka ar "Latvijas Gāzi" portālam TVNET nav izdevies sazināties visas dienas garumā. 

Ministrijā arī atgādina, ka jau šā gada 9. martā Ministru kabinets izsludināja agrīno brīdinājumu dabasgāzes apgādes nozarē ar nolūku prioritizēt dabasgāzes plūsmas, dodot priekšroku dabasgāzes plūsmai no Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) termināļa pa Lietuvas–Latvijas starpsavienojumu un gāzes plūsmai pa Lietuvas–Polijas dabasgāzes starpsavienojumu. Atsakoties no dabasgāzes, kas tiek iesūknēta pa cauruļvadu no Krievijas Federācijas, un attiecīgi, samazinoties kopējai dabasgāzes plūsmai, pastāvīgi tiek izvērtēts un monitorēts Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (Inčukalns PGK) uzglabājamais rezervju apjoms.

"Mājsaimniecības ir uzskatāmas par mazaizsargātu enerģijas lietotāju grupu, kuru dabasgāzes apgāde ir primāri nodrošināma un nedrīkst tikt ne pārtraukta, ne jebkādā veidā ierobežota. Tādējādi ir nepieciešams garantēt nepieciešamo dabasgāzes apjomu Inčukalna PGK to patēriņam nākamajai apkures sezonai," atzīmē EM. Enerģētikas likums paredz pienākumu AS “Latvijas Gāze” nodrošināt dabasgāzes obligātu piegādi saistītajiem lietotājiem, kuri ir mājsaimniecības un kuri pērk dabasgāzi par regulētu cenu.

Attiecīgi, lai nodrošinātu nepārtrauktu dabasgāzes piegādi mājsaimniecībām, vienlaikus stiprinot visas dabasgāzes sistēmas drošumu, šā gada 9. augustā valdība apstiprināja Ministru kabineta noteikumus "Enerģijas lietotāju apgāde agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā", pieņemot lēmumu nacionālās energodrošības interesēs rezervēt Inčukalna PGK uz LG vārda reģistrētu tādu dabasgāzes daudzumu, kāds nepieciešams mūsu mājsaimniecību vajadzībām nākamajai sezonai, lai augsta tirgus pieprasījuma apstākļos šī gāze netiktu pārdota tālāk, skaidro EM.

"Līdz ar to valdība jau savlaicīgi ir radījusi apstākļus, ka gadījumā, ja AS "Latvijas Gāze" nespēs pildīt normatīvajos aktos uzlikto pienākumu, to nodrošinās AS "Latvenergo" un AS "Conexus Baltic Grid" un mājsaimniecības saņems dabasgāzi ierastajā apjomā un par iepriekš noteikto cenu," uzsver EM.

Dabasgāzes apjoms saistīto lietotāju apgādei apkures sezonā veido 1150 GWh, līdz ar to līdz š.g. 30. septembrim LG uzlikts pienākums minēto dabasgāzes apjomu uzglabāt Inčukalna PGK. Savukārt no š.g. 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim uz katra mēneša pirmo datumu krātuvē jābūt vismaz tādam dabasgāzes apjomam, kas atbilst starpībai starp 1150 GWh un saistītajiem lietotājiem faktiski piegādāto apjomu no 2022. gada 1. oktobra līdz iepriekšējā mēneša pēdējam datumam. Publiskajam tirgotājam nav tiesību šos krājumus nodot citiem sistēmas lietotājiem.

Savukārt AS "Conexus Baltic Grid" noteikts pienākums pastāvīgi kontrolēt, lai saistīto lietotāju vajadzībām nepieciešamais dabasgāzes apjoms būtu Inčukalna PGK rīcībā. Līdz ar to AS "Conexus Baltic Grid" var noraidīt LG tirdzniecības pieprasījumus par dabasgāzes izņemšanu vai nodošanu citiem lietotājam, kura rezultātā tas nespētu nodrošināt dabasgāzes piegādi mājsaimniecībām. Papildus AS "Conexus Baltic Grid" uzdots pienākums informēt EM un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju par dabasgāzes rezervju apjomiem.

Jau vēstīts, ka trešdien publicētajā paziņojumā biržai "Nasdaq Riga" LG norāda, ka uz 2022.gada 31.augustu nevarēs nodrošināt Enerģētikas likumā noteikto publiskā tirgotāja pienākumu par nepieciešamo dabasgāzes krājumu apjoma uzglabāšanu Inčukalna pazemes krātuvē.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu