:format(webp)/nginx/o/2022/11/03/14937243t1h2fdc.jpg)
Gada dzestrajos mēnešos apkures izmaksas sastāda ievērojamu komunālo maksājumu summu. Apkures sezona 2022. gadā lielai daļai solās būt īpaši izaicinoša, ņemot vērā straujo energoresursu cenu kāpumu, kas nozīmē izmaksu divkāršošanos vai pat trīskāršošanos. Taču, kā samazināt gāzes apkures izmaksas, vienlaikus nezaudējot komfortu? Par to plašāk lasi raksta turpinājumā!
Apkures izmaksu samazināšana – ar ko sākt?
/nginx/o/2022/11/03/14937241t1h6de6.jpg)
Par to, kad pieslēdz apkuri, parasti lemj pašvaldība, ņemot vērā gaidāmās laika prognozes un iedzīvotāju viedokli. Izņēmuma gadījums ir privātmājās dzīvojošie, kuriem ir autonomā gāzes apgādes sistēma. Taču jebkurā gadījumā ir jārēķinās, ka šoziem apkures izmaksas būs augstākas, tāpēc aicinām jau savlaicīgi ieviest taupības pasākumus.
Jāņem vērā, ka taupības pasākumu īstenošanā būs nepieciešama visas ģimenes iesaiste, jo efektīvāka rezultāta sasniegšanai ir svarīgi mainīt ierastos paradumus. Taču tas nebūt nenozīmē, ka jāgatavojas drastiskām pārmaiņām.
Temperatūras pielāgošana katrai no telpām
Temperatūras samazināšana par vienu grādu ļauj ietaupīt aptuveni 4 līdz 5% no kopējā siltumenerģijas patēriņa. Ja iespējams, aicinām katrā no telpām veikt manuālu gaisa temperatūras regulēšanu. Piemēram, naktī dzīvojamajās telpās tā var būt robežās no 18 līdz 22°C. Temperatūru ir ieteicams pazemināt arī tad, kad neviena nav mājās.
Siltuma zudumu novēršana
Pāriecinies, ka starp logiem un durvīm nav spraugu, kas veicina siltuma aizplūšanu. Siltuma zudumu ir iespējams samazināt, pie logiem piekarot biezākus aizkarus. Savukārt ar speciālās silikona blīvgumijas palīdzību varēsi nosegt spraugas ap durvīm.
Karstā ūdens temperatūras regulēšana
Optimāla karstā ūdens temperatūra ir 45°C. Ja ūdens uzsildīšanai izmanto boileri, iestati temperatūras automātisku regulēšanu, tādējādi ūdens netiks sildīts tad, kad tas nav nepieciešams.
Neaizklāj radiatorus
Radiatoriem ir jābūt brīviem, tāpēc neapklāj tos vai nenovieto tiem priekšā mēbeles. Tāpat neizmanto tos veļas žāvēšanai, jo tādā gadījumā primāri siltumenerģija netiks patērēta telpas piesildīšanai.
Veic regulāru apkopi
Lai radiatori pienācīgi spētu pildīt savu funkciju, tos ir nepieciešams regulāri atgaisot, it īpaši, ja jau novēro, ka tie silda nevienmērīgi. Savukārt, ja Tavā īpašumā ir gāzes apkures katls – arī tam ir vajadzīga regulāra apkope, ko iesakām neveikt pašrocīgi, bet gan uzticēt profesionāļiem.
Gāzes apkures ierīkošana – kas par to jāzina?
/nginx/o/2022/11/03/14937242t1h44ff.jpg)
Ja apsver domu savā mājoklī ierīkot gāzes apkuri, aicinām ņemt vērā, ka Rīgas domē ir pieņemts lēmums aizliegt gāzes apkures katlu uzstādīšanu, sākot ar 2025. gadu. Mērķis ir samazināt jebkāda veida fosilā kurināmā izmantošanu apkures iekārtās, tādējādi ierobežojot neatjaunojamo resursu patēriņu un vienlaikus veicinot pozitīvu ietekmi uz apkārtējo vidi.
Paredzēts, ka gāzes apkures iekārtu uzstādīšana daudzdzīvokļu namos un privātmājās būs atļauta līdz 2024. gada decembrim. Taču, lai arī apkures katlus varēs remontēt, gadījumā, kad tos salabot tomēr vairs nebūs iespējams, no 2025. gada nomaiņa pret jaunu iekārtu nebūs iespējama. Tā iemesla dēļ jau laikus tiek izteikts aicinājums izvēlēties citas apkures alternatīvas, piemēram, centralizēto siltumapgādi, uzstādīt siltumsūkņus vai dot priekšroku biomasas kurināmajam.
Apkures izmaksas – kā aprēķināt?
Izmaksas galvenokārt būs atkarīgas no ēkas siltumizolācijas un ventilācijas sistēmu kvalitātes, kā arī no mājsaimniecībā dzīvojošo skaita. Precīzākiem aprēķiniem internetā ir pieejams rīks – apkures kalkulators. Nepieciešams vien ievadīt apsildāmās platības izmēru (kvadrātmetros) un griestu augstumu. Apkures kalkulatos ļauj ērti un saprotami salīdzināt dažādu apkures veidu izmaksas gan sezonā, gan arī gada ietvaros.
Viens no veidiem, kā ietaupīt finansiālos līdzekļus, ir, samazinot gāzes apkures izmaksas. Taču ir arī citi veidi, kas ievērojami ļauj samazināt komunālo maksājumu apmēru. Par tiem plašāk lasi Vivus bloga rakstā “Enerģijas taupīšana jeb kā šoziem samazināt komunālo maksājumu summu”.